Přeskočit na hlavní obsah

Kdo potáhne za pár let spotřebu vína a co se kvůli tomu změní

Nástup mladých

Nedávná studie Silicon Valley Bank (SVB) potvrzuje, že "generace X", tedy 38-49-letí zkonzumuje 32% vín prodaných ve Spojených státech. Dnes již roste skupina “millenials” - ve věku 21 až 37 let - která zkonzumuje 16% prodaných vín. Možná se zdá toto číslo podezřelé, ale studie ukázala, že spotřeba této skupiny se rychle zvyšuje. Naopak velmi klesá konzumace u skupiny ”matures,” spotřebitelů ve věku nad 68 let, ti jsou ve spotřebě vína na posledním místě.

Jak na millennials

Není pochyb, že millennials jsou klíčoví pro vinařský průmysl a budou spotřebitely budoucnosti. Tomu musí producenti přizpůsobit marketing a uvádění vín na trh. To znamená, že musí kromě jiných faktorů zvážit tvar a barvu lahví a názvy i označení vín. Millennials trvají na klasice, noblese a jedinečnosti - terroir není jejich věc. To s čím si manažeři zejména lámou hlavu je skutečnost, že millennials nejsou věrní. Často mění produkty i značky. Konzumují víno, pivo, lihoviny, koktejly a alkoholické limonády v libovolném pořadí a množství.

Proč se vše (asi) změní

V současné době ve Spojených státech spotřeba vína na jednoho obyvatele klesá. To způsobují millennials, zejména muži, kteří teprve začínají život s vínem a jsou na začátku svých objevů. Slábne také konzumace vín skupinou “boomers” (50-67 letých), kteří dnes dominují se svými 41%, protože přejdou pomalu ale neúprosně do skupiny matures s velmi klesající spotřebou.

Budou novinky v balení i chutích

Obliba Cabernetu Sauvignon a Pinotu Noir stále trvá, ale to neznamená, že ambiciózní vinaři si do budoucna “nepohrají” s hrozny i styly vín. Důležité je vše, vzhled, obal i etiketa, ale hlavní je samozřejmě chuť vína, která musí být vkusem a kvalitou přizpůsobena mladým. Víno pro budoucí spotřebitele bezesporu nemůže být "staré", ale spíše "zralé". 
"V žádném případě není tragické, kdyby americká mládež pila méně, ale zato lepšího vína," zní závěr studie. Toto zjištění je klíčem pro vinařský průmysl, které by mělo být bráno na zřetel.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.