27. února 2016

Zimní řez předurčí podzimní úrodu

Švýcarský zimní řez

Každý vinař touto dobou prořezává révu a tím významně ovlivňuje svou nadcházející úrodu. Nejinak i manželé Hansueli a Agi Hohlovi, kteří obhospopodařují ve svém vinařství Weingut Rebhalde Familie Hohl ve městě Stäfa ve švýcarském kantonu Curych kolem 10 hektarů vinic.
 
Agi a Hansueli Hohl stříhají Riesling-Silvaner, ve světě známý jako Müller-Thurgau. Foto David Baer.
Vinice i nyní v období pomalu končící zimy působí velmi opuštěně. V řadách, kde na podzim visely zralé hrozny, vyčnívají ze sukovitých hlav bezlisté letorosty. Pěstitelé kontrolují kmínky od kořene vhůru, které osekávají a řezají často elektrickými nůžkami, jejichž bzučivý tón se rozléhá vinohradem.

Způsob řezu

Každý řez má své pevné místo mezi osmým a devátým očkem na letorostu, který je vybrán jako nejsilnější, přičemž je ještě ponechaný jeden náhradní se dvěma očky jako reserva pro příští rok. Díky prořezu réva dozrává jednotně a sklizeň může probíhat najednou. Prořez je i důležitým regulátorem sklizně. Z každého očka ponechávají manželé Hohlovi dva hrozny, aby révě zajistili dostatečné zdroje pro tvorbu cukru a bobulí. Nadpočetné hrozny vystříhávají z pravidla v červnu. Velkým uměním prořezávání je vybrat ten správný loňský letorost, ze kterého se letos stane tažeň, dobře půjde ohnout a vyvázat k dolnímu drátu vedení, který spojuje vinici a tvoří její jednotnou řadu.
Všechny loňské ostříhané letorosty zůstávají na zemi, poté se často mulčují a mulč se využije jako hnojivo pro révu v řádku.

Umění řezu a kvalita sklizně

Je pravdou, že i laik by se naučil čistě prořezávat, ale těžko správně rozhodne, který letorost vybrat a který odstřihnout nebo co udělat, když réva ve vzrůstu a postavení vybočuje z řady. Slabé výhonky se zkracují, takže budou mít letos menší výnos, ale o to lépe se zotaví pro budoucnost.
Jeden špatný střih často znamená více zelených prácí a nižší výnosy na konci léta nebo na začátku podzimu, proto musí každý pěstitel přemýšlet hodně dopředu, aby nebyl v závěru celého procesu zklamaný ani on, ani příznivci jeho vín.

26. února 2016

Systém vedení pergola se prosazuje v Jižní Africe

Vedení pergola zvítězilo v Klein Karoo

V regionální soutěži VinPro / Winetech Vineyard Block zvítězila vinice v Klein Karoo. Soutěž byla letos zaměřená na alternativní vedení révy vinné a opěrné systémy. "Vzhledem k ekonomické realitě hledá více a více pěstitelů účinnější systémy s cílem snížit náklady a získat vyšší výnosy a lepší kvalitu," řekl Johannes Mellet z organizace VinPro.
Vítězná vinice leží na farmě Rose Villa poblíž Calitzdorpu a patří Joos Nelovi, který na ní pěstuje Colombard, klon CO2 na podloží Richter 99, vedený právě na pergolu. Spolu s ním byli ve finále Nico Fourie z Herold Wines s vinicí Pinot Noir vedenou na dvojramenný Guyot a Dereck Calitz z Onrustu poblíž Calitzdorpu s vinicí Colombard s jednoramenným Guyotem.
Podle Johannese není ve Western Cape pergola běžně využívaná pro pěstování révy. Nicméně má výhody, i když nejsou na první pohled patrné.

Výhody pergoly

Mřížový systém prodlužuje délku ramene na hektar a tedy i hektarový výnos. Pracovní síla je pod stínícím mřížovím produktivnější a dohled nad dozráváním i sklizní jsou jednodušší. Pergolové vedení (vzdálenost keřů 1,5 m, šířka řádku 3 m) je také efektivnější z hlediska nákladů na pracovní sílu, využití mechanizace a spotřebu pohonných hmot. Vinice vyžaduje méně činností, dochází k poklesu množství pracovních hodin na jednu činnost a i postřiky a spotřeba pesticidů jsou efektivnější.
Soutěž VinPro / Winetech Vineyard Block se koná každoročně aby identifikovala, oslavila a sdílela nejlepší vinohradnické praktiky.

Narozeniny slaví Ivana Nápravová

Narozeniny dnes slaví Ivana Nápravová z Nového Šaldorfa-Sedléšovic.

25. února 2016

Zemřel stoletý Peter Mondavi, vinařská legenda z Napa

Peter Mondavi senior, který po více než půl století řídil vinařství Charles Krug v Napa, zemřel minulou sobotu 20. února ve věku 101 let. Bratr dříve zesnulého Roberta Mondaviho zemřel ve svém domě v St. Helena v Kalifornii obklopen svou rodinou.
Peter Mondavi přežil svou manželku Blanche, která zemřela v roce 2010, a své sourozence Roberta, Marii a Helen. V práci ve slavném vinařství pokračují dcera Siena, oba synové Marc a Peter junior, devět vnoučat a dvě pravnoučata. Vinařství Charles Krug koupili v roce 1943 na naléhání Roberta Mondaviho rodiče Cesare a Rosa Mondavi za 75 tisíc USD, ale Robert Mondavi založil v roce 1966 své vlastní vinařství.

24. února 2016

I Austrálie se podle odhadů přidá k trendu růstu rosé

Obchodníci věří v růst rosé na australském trhu

Peter Nixon, obchodní ředitel Dan Murphy's, významného australského prodejce alkoholických nápojů, je na základě vypracovaných analýz přesvědčen, že růžové víno začíná být trendem i v Austrálii a v příštích deseti letech jeho prodeje výrazně porostou. Austrálie by se tak mohla přidat k růstu, který zažívají Spojené státy a další země.
Největším producentem růžových vín je Francie, která významně dodává i na australský trh. Většina jich pochází z Provence, od Loiry a z Bordeaux. Na vzestupu však je i rosé z Australie, pěkné Pinot Noiry z Yarra Valley nebo z jižní a západní Austrálie, kde se přidává i Cabernet Sauvignon a krásná rosé se produkují v Margaret River.

Australský životní styl a rosé

Populartita růžového roste i díky jeho cenám, opravdu dobré rosé se pohybuje mezi 10 a 50 AUD (6 - 30 EUR), říká Nixon.
Podle něj je dalším významným faktorem růstu konzumace rosé i to, že stále více odpovídá australskému životnímu stylu. Růžová vína mají tendenci být svěží a lehká, jindy naopak mírně pikantní s pěknou taninovou strukturou, která je i důvodem vhodné kombinovatelnosti s řadou pokrmů. Místní rádi oceňují jeho výborné snoubení s rybami, těstovinami, lehčím občerstvením i předkrmy nebo ho konzumují jako aperitiv. Mnohem více než Evropané Australané využívají rosé jako mix do osvěžujících nápojů, doplňuje Nixon.
Jak ukazuje nedávná analýza OIV, k trendům ve vyspělých zemích by se tak mohla Austrálie brzy připojit.

Narozeniny slaví Vilém Kraus

Narozeniny dnes slaví Vilém Kraus z Mělníku.

23. února 2016

Požadavek Francie zrušit v Rusku Cognac opět narazí: slovo koňak je součástí ruského jazyka, říkají jeho producenti

Francouzský požadavek

Francouzský ministr Emmanuel Macron nabídl Rusku 25. ledna 2016 prosazení zrušení ekonomických sankcí proti Rusku, když se vzdají používání výrazů Champagne, Cognac a Calvados. Téměř měsíc po vznesení tohoto požadavku v Rusku toto téma velmi rezonuje a svou reakci přinesl i Valerij Parfenov ze Svazu producentů koňaku, jehož zakladateli jsou tři jeho významní ruští producenti.

Reakce producentů ruského koňaku

Na tento požadavek francouzského ministra považuje za nutné Svazu producentů koňaku prohlásit, že každá taková změna přinese účastníkům trhu negativní ekonomické důsledky, povede k veliké reorganizaci segmentu trhu lihovin, a ke ztrátám v rozpočtech na všech úrovních.
Členové svazu respektuji Cognac, jeho tradici výroby a používání tohoto výrazu k označení místa původu. Ruští výrobci koňaku mají s francouzskými vinaři dlouholetá partnerství a profesní vztahy. Přesto doporučujeme držet se při používání termínu "brandy" v azbuce stávajícího označení, keré vyplývá z dohody uzavřené při přistoupení Ruska k WTO.
"Víme, že Rusko nemá používat výrazy Cognac, Champagne ani Calvados v latince, protože jsou chráněné jako zeměpisné označení původu zákonem. Ale v tomto případě se názvy lihovin v azbuce v naší zemi staly ruskou značkou se stoletou historií. Abychom byli přesní, už z konce devatenáctého století, kdy se tato pálenka začala vyrábět na území Ruska.

Koňak je součástí ruského jazyka

Pro ruské spotřebitele je slovo "koňak" je již dlouho definicí celé kategorie nápojů vyráběných konkrétní technologii s určitými organoleptickými vlastnostmi. Slovo "koňak" je součástí ruského jazyka a zákaz jeho používání by bylo nerozumný krok vůči spotřebiteli.
Z historického odkazu renomovaného odborníka J.G. Giljadova víme, že v roce 1909 byly ve Francii registrovány ochranné známky Cognac a Champagne jmény oblastí původu. Jednou z podmínek registrace byla podmínka, aby producenti v jiných zemích, kteří již takové nápoje s tímto označením vyrábějí, mohli toto označení nadále používat. Jedinou podmínkou pro ruské výrobce je užívání názvu Cognac a Champagne v azbuce. Tuto podmínku neporušuje Rusko více než sto let, zdůraznil Parfenov.

22. února 2016

Horká strategie: TWE vyšle své vinařské australské klenoty na globální trh

Loňské prodeje a akvizice TWE

Australský gigant Treasury Wine Estates (TWE) ohlásil svou strategii v podpoře svých regionálních značek. Tato nová strategie navazuje na jeho loňské divestice s cílem zeštíhlit nabízené portfolio značek, kterou v červenci využil kalifornský obr E. & J. Gallo a ve Spojených státech a nakoupil Asti Winery a značku Souverain. Tato transakce také sesadila TWE z jeho pozice největšího pěstitele na světě o odsunula ho na druhou příčku za chilské Concha y Toro.
Tehdy čerstvý ředitel Michael Clarke, který převzal společnost loni v únoru, řekl že z 80 značek TWE má 15 potenciál stát se značkami globálními.
V říjnu TWE pod vedením stejného ředitele od britského nápojového obra Diageo koupilo jiho i severoamerická vinařství, čímž svůj záběr rozšířilo o kalifornské Blossom Hill a Sterling Vineyards.

Nová strategie

Minulý týden vedení TWE oznámilo, že australská ikonická regionální vína budou tvořit klíčovou část další fáze globální strategie značek společnosti.
Druhé portfolio vín, včetně regionálních klenotů z Coldstream Hills, Devil's Lair, Seppelt, T'Gallant, Heemskerk a Saltram, bude pokračovat v ohlášené trajektorii TWE výrazně se zaměřit na globální značky. Christian Sim, nově jmenovaný generální ředitel pro regionální vína, řekl, že relativně nová iniciativa bude na regionální značky klást zvýšený důraz.
"Věříme, že našich devět značek představuje to nejlepší z regionálních australských vín jak co do rozmanitosti, tak co do kvality regionu," řekl Sim.

Australský brand

"Tyto značky budou mít svobodu a nezávislost k růstu. Jsou to ceněná vína, která budeme transformovat z regionálních vítězů na vína prodávaná po celém světě. Přemýšlíme o příležitosti spravovat tyto značky odlišně. Náš specializovaný tým zváží všechny možnosti jak zajistit, aby tyto značky maximalizovaly svůj přínos pro TWE," řekl Clarke.
"Naší ambicí je 50% produkce našich regionálních drahokamů exportovat a domácí výnosy zvýšit přibližně o 40% už v letošním roce," potvrdil Sim.
Tato iniciativa není zacílena pouze na jeden trh. "Regiony, které už mají chuť na opravdu dobré australské víno, jsou východní pobřeží Spojených států, Kanada, velká část Asie a konkrétní evropská města."

Francie navrhne zrušení hospodářských sankcí - když Rusko přestane používat Champagne a Cognac

Politické a obchodní souvislosti sankcí

Emmanuel Macron
Francouzský ministr ekonomiky, průmyslu a informačních technologií Emmanuel Macron hovořil na lednovém zasedání Rusko-francouzské hospodářské, finanční, průmyslové a obchodní rady o možnosti zrušení evropských hospodářských sankcí. Podmínkou ale nebylo jen plnění Minských dohod, ale také ustoupení od označování ruské alkoholické produkce pojmy Champagne, Cognac a Calvados."Ministr na schůzce o tématu opravdu mluvil a bylo jasné, že Francouzi chtějí dosáhnout zákaz používání označení Champagne, Cognac a Calvados pro ruské výrobky," potvrdila Natalija Zolotych, viceprezidentka Opory Ruska, asociace středního a malého podnikání, která na zasedání byla také přítomná.

Narozeniny slaví Petr Svoboda

Narozeniny dnes slaví Petr Svoboda ze Znojma.

21. února 2016

1475 EUR za víčko ze šampaňského

Víčko od Champagne sběratelskou vášní

Láhev Champagne je uzavřená korkovým uzávěrem, zajištěným drátkem, museletem, a mezi nimi vloženým víčkem. Tato víčka jsou jedinečná nejen od různých producentů, ale často i podle typů Champagne nebo jednotlivých ročníků. Protože jich je ze své podstaty vyroben vždy jen limitovaný počet, projevují o ně zájem i sběratelé.
Začátek použivání těchto víček se datuje rokem 1844, kdy šampaňský dům Adolphe Jacquesson opatřil svůj uzávěr zaobleným kusem matného bílého plíšku. Ten procházel celou řadou změn, ale nyní je součástí marketingu.
Ve své současné podobě má víčko různé podoby: obsahuje slovo Champagne, název města nebo výrobce a rostoucí zájem o tuto kategorii také vede k zařazení mnoha dalších žánrů a témat, jako jsou živočichové, květiny, historické postavy, tváře a mnoho dalších.

1475 EUR za víčko

Vzácné exempláře dosahují v současnosti neuvěřitelných hodnot. Abyste získali víčko od Champagne Duminy z počátku 20. století, museli jste zaplatit 1.297 EUR a za víčko od Moët & Chandon dokonce 1.475 EUR.
Víčko Castellane Cuvée Jacques Cartier, vyvolávací cena 5 EUR
Sběratelé také vyhledávají staré uzávěry Pommery, které dlouho zůstávaly jediným, jehož muselet měl jen tři větve namísto současných čtyř, personalizovaná víčka, která se objevila pouze v roce 1890 a mezi nejvyhledávanější netradiční materiály víček patří měď a porcelán.

Narozeniny slaví Vladimír Šebesta a Petr Slezák

Narozeniny dnes slaví Vladimír Šebesta z Velkých Bílovic a Petr Slezák z Němčiček.