Přeskočit na hlavní obsah

Požadavek Francie zrušit v Rusku Cognac opět narazí: slovo koňak je součástí ruského jazyka, říkají jeho producenti

Francouzský požadavek

Francouzský ministr Emmanuel Macron nabídl Rusku 25. ledna 2016 prosazení zrušení ekonomických sankcí proti Rusku, když se vzdají používání výrazů Champagne, Cognac a Calvados. Téměř měsíc po vznesení tohoto požadavku v Rusku toto téma velmi rezonuje a svou reakci přinesl i Valerij Parfenov ze Svazu producentů koňaku, jehož zakladateli jsou tři jeho významní ruští producenti.

Reakce producentů ruského koňaku

Na tento požadavek francouzského ministra považuje za nutné Svazu producentů koňaku prohlásit, že každá taková změna přinese účastníkům trhu negativní ekonomické důsledky, povede k veliké reorganizaci segmentu trhu lihovin, a ke ztrátám v rozpočtech na všech úrovních.
Členové svazu respektuji Cognac, jeho tradici výroby a používání tohoto výrazu k označení místa původu. Ruští výrobci koňaku mají s francouzskými vinaři dlouholetá partnerství a profesní vztahy. Přesto doporučujeme držet se při používání termínu "brandy" v azbuce stávajícího označení, keré vyplývá z dohody uzavřené při přistoupení Ruska k WTO.
"Víme, že Rusko nemá používat výrazy Cognac, Champagne ani Calvados v latince, protože jsou chráněné jako zeměpisné označení původu zákonem. Ale v tomto případě se názvy lihovin v azbuce v naší zemi staly ruskou značkou se stoletou historií. Abychom byli přesní, už z konce devatenáctého století, kdy se tato pálenka začala vyrábět na území Ruska.

Koňak je součástí ruského jazyka

Pro ruské spotřebitele je slovo "koňak" je již dlouho definicí celé kategorie nápojů vyráběných konkrétní technologii s určitými organoleptickými vlastnostmi. Slovo "koňak" je součástí ruského jazyka a zákaz jeho používání by bylo nerozumný krok vůči spotřebiteli.
Z historického odkazu renomovaného odborníka J.G. Giljadova víme, že v roce 1909 byly ve Francii registrovány ochranné známky Cognac a Champagne jmény oblastí původu. Jednou z podmínek registrace byla podmínka, aby producenti v jiných zemích, kteří již takové nápoje s tímto označením vyrábějí, mohli toto označení nadále používat. Jedinou podmínkou pro ruské výrobce je užívání názvu Cognac a Champagne v azbuce. Tuto podmínku neporušuje Rusko více než sto let, zdůraznil Parfenov.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania