Přeskočit na hlavní obsah

Systém vedení pergola se prosazuje v Jižní Africe

Vedení pergola zvítězilo v Klein Karoo

V regionální soutěži VinPro / Winetech Vineyard Block zvítězila vinice v Klein Karoo. Soutěž byla letos zaměřená na alternativní vedení révy vinné a opěrné systémy. "Vzhledem k ekonomické realitě hledá více a více pěstitelů účinnější systémy s cílem snížit náklady a získat vyšší výnosy a lepší kvalitu," řekl Johannes Mellet z organizace VinPro.
Vítězná vinice leží na farmě Rose Villa poblíž Calitzdorpu a patří Joos Nelovi, který na ní pěstuje Colombard, klon CO2 na podloží Richter 99, vedený právě na pergolu. Spolu s ním byli ve finále Nico Fourie z Herold Wines s vinicí Pinot Noir vedenou na dvojramenný Guyot a Dereck Calitz z Onrustu poblíž Calitzdorpu s vinicí Colombard s jednoramenným Guyotem.
Podle Johannese není ve Western Cape pergola běžně využívaná pro pěstování révy. Nicméně má výhody, i když nejsou na první pohled patrné.

Výhody pergoly

Mřížový systém prodlužuje délku ramene na hektar a tedy i hektarový výnos. Pracovní síla je pod stínícím mřížovím produktivnější a dohled nad dozráváním i sklizní jsou jednodušší. Pergolové vedení (vzdálenost keřů 1,5 m, šířka řádku 3 m) je také efektivnější z hlediska nákladů na pracovní sílu, využití mechanizace a spotřebu pohonných hmot. Vinice vyžaduje méně činností, dochází k poklesu množství pracovních hodin na jednu činnost a i postřiky a spotřeba pesticidů jsou efektivnější.
Soutěž VinPro / Winetech Vineyard Block se koná každoročně aby identifikovala, oslavila a sdílela nejlepší vinohradnické praktiky.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania