Přeskočit na hlavní obsah

Systém vedení pergola se prosazuje v Jižní Africe

Vedení pergola zvítězilo v Klein Karoo

V regionální soutěži VinPro / Winetech Vineyard Block zvítězila vinice v Klein Karoo. Soutěž byla letos zaměřená na alternativní vedení révy vinné a opěrné systémy. "Vzhledem k ekonomické realitě hledá více a více pěstitelů účinnější systémy s cílem snížit náklady a získat vyšší výnosy a lepší kvalitu," řekl Johannes Mellet z organizace VinPro.
Vítězná vinice leží na farmě Rose Villa poblíž Calitzdorpu a patří Joos Nelovi, který na ní pěstuje Colombard, klon CO2 na podloží Richter 99, vedený právě na pergolu. Spolu s ním byli ve finále Nico Fourie z Herold Wines s vinicí Pinot Noir vedenou na dvojramenný Guyot a Dereck Calitz z Onrustu poblíž Calitzdorpu s vinicí Colombard s jednoramenným Guyotem.
Podle Johannese není ve Western Cape pergola běžně využívaná pro pěstování révy. Nicméně má výhody, i když nejsou na první pohled patrné.

Výhody pergoly

Mřížový systém prodlužuje délku ramene na hektar a tedy i hektarový výnos. Pracovní síla je pod stínícím mřížovím produktivnější a dohled nad dozráváním i sklizní jsou jednodušší. Pergolové vedení (vzdálenost keřů 1,5 m, šířka řádku 3 m) je také efektivnější z hlediska nákladů na pracovní sílu, využití mechanizace a spotřebu pohonných hmot. Vinice vyžaduje méně činností, dochází k poklesu množství pracovních hodin na jednu činnost a i postřiky a spotřeba pesticidů jsou efektivnější.
Soutěž VinPro / Winetech Vineyard Block se koná každoročně aby identifikovala, oslavila a sdílela nejlepší vinohradnické praktiky.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.