9. ledna 2016

Britská vláda doporučí občanům, kolik mohou vypít

Očekává se, že britská vláda změní po dvaceti letech své doporučení o spotřebě alkoholu. Současné pokyny radí, aby muži nepili víc než tři až čtyři jednotky denně, maximálně 21 jednotek týdně, zatímco ženy by neměly pít více než dvě až tři jednotky denně, maximálně 14 jednotek týdně. Úplný přezkum těchto doporučení byl zahájený v roce 2013.
Součástí by mohla být doporučení zdržet se pití minimálně dva dny v týdnu a pokles doporučené maximální denní konzumace alkoholu pro muže na stejnou úroveň jako mají ženy.

Jak se prodá víno bez slavného označení DOCa Rioja?

Půjde to i bez Rioja?

Už před rokem oznámil Juan Carlos López de la Calle, vlastník a vinař vinařství Bodegas y Viñedos Artadi, svůj záměr přestat využívat chráněné označení původu Rioja. Jeho produkty patří mezi nejoblíbenější vína ve Španělsku.
Artadi nemá díky expanzi všechny své vinice na území oblasti Rioja. Vinařství oznámilo, že vzhledem k tomu, že všechny láhve byly naplněny do 29. prosince 2015, jsou ještě označené známkou DOCa Rioja. Všechny následující láhve už budou označené pouze jako víno a ročníkem a použitou odrůdou (Viura nebo Tempranillo). Na trh bude uváděné nikoli s označením původu, ale bude jednoduše nazvané Vino Tinto (červené víno). 
V roce 1985 založené Artadi je jedním z nejlépe hodnocených vinařství ve Španělsku. Hrozny produkuje v Rioja Alavesa na 70 hektarech vinic.

Narozeniny slaví Stanislav Konečný a Leopold Vlk

Narozeniny dnes slaví Stanislav Konečný z Čejkovic a Leopold Vlk z Hlohovce.

8. ledna 2016

Stolichnaya v potížích i ve Spojených státech

Potíže na Manhattanu

Po zákazu distribuce vodky Stolichnaya v zemích Beneluxu v březnu loňského roku se její vlastník SPI Group začal potýkat se stejným problémem ve Spojených státech. 
Soudce odovolacího soudu na Manhattanu Dennis Jacobs tento týden v odvolacím řízení rozhodl, že prvoinstanční soud v roce 2014 pochybil, když rozhodl, že převod ochranné známky Stolichnaya na společnost ruského miliardáře Jirije Šeflera v roce 1997 byl po právní stránce v pořádku. 

Tučná pokuta

"Prohlášení soudu Spojených států, že výkonná moc ruské vlády přenesením svého práva (k ochranné známce) na vlastní státní podnik porušila svůj vlastní zákon, by bylo urážkou vlády cizího státu," napsal Jacobs.
Ruskému ministerstvu financí a spolužalujícímu státnímu podniku FKP Sojuzplodoimport tak svitla naděje, že by i ve Spojených státech mohly uspět, jako uspěly vloni v Beneluxu, kde SPI Group nesmí známky Stolichnaya a Moskovskaya užívat. Pokud by tak neučinil, musí za každý den porušení platit 55.000 USD.

Ani whisky ani arak. Vodka.

Na syrském pobřeží nahradila vodka tradiční arak

Pro obyvatele Latákie, města na pobřeží Středozemního moře na severozápadě Sýrie, je příjezd ruských sil podporujících režim Bašára al-Asada proti vzbouřencům požehnáním. Válka pustošící Sýrii od roku 2011 zničila zdejší ekonomiku a turistický ruch. 
"Před válkou se tady pila především whisky a arak. Ale s příchodem Rusů je to vodka," říká dvaatřicetiletý Ihab. V nabídce obchodu jeho otce nahradila láhve tradiční vinné pálenky vodka a on sám se naučil pár ruských slov jako "spasiba".
"Je to skutečně neočekávané, naše tržby se zvedly o více než o pětinu, a navíc Rusové nesmlouvají," směje se Ihab. 

Po celá desetiletí mají Moskva a Damašek skvělé ekonomické, politické a vojenské vztahy. Ruské námořnictvo má vojenskou základnu v Tartusu a několik důstojníků syrské armády bylo vyškolených v Rusku.

Alkohol ve vojenské prodejně

Od konce září vzlétají letadla z ruské vojenské základny Hmeimim v blízkosti Latakie. Ve vojenské prodejně visí na stěně ruská vlajka. Mladý prodavač Mohamed přivítal příchod vojáků a nárůst tržeb o 70%. Podle něj si ruští vojáci kupují malé portréty Asada, které v prodejně nabízí. "Stali se našimi přáteli, pokud sem příjdou, vždycky pozdraví," řekl prodavač, který se také naučil pár slov rusky.

Restaurace Russia

Haidar otevřel v Latakii restauraci "Rusko" na začátku prosince. U jejího vchodu vlaje ve větru ruská vlajka. Jídelní lístek je psaný v azbuce a tento devětadvacetiletý muž si najal ruského profesora, aby proškolil jeho zaměstnance. "Hledám kuchaře, který by vařil ruskou kuchyni. Reklamy a nové nabídky dělám jenom rusky," říká nadšeně restauratér. "Rusové se tu pohybují a baví ve dne v noci."
Vojáky syrského režimu takové chování dráždí. "Bojujeme tu téměř pět let a nikdy jsem neviděl restauraci s názvem "Sýrie" nebo "Syrská armáda", i když jsme vítězili," říká jeden z nich.

Narozeniny slaví Jiřina Bučková

Narozeniny dnes slaví Jiřina Bučková ze Sudoměřic.

7. ledna 2016

Bokovka po Francouzsku

Depardieu v Beaujolais

Na 2. března je ve Francii naplánovaná premiéra filmové komedie Saint-Amour, který se odehrává v Beaujolais. Hlavní roli v něm ztvární Gérard Depardieu a film režírují Benoît Delépine a Gustave de Kervern.
Ve filmu hraje Depardieu hraje farmáře, který se snaží obnovit svůj vztah se svým odcizeným synem Mikem (hraje ho Vincent Lacoste) a proto ho vezme na výlet po vinařských cestách v Beaujolais.
Ve filmu dále hrají belgický komik a herec Benoît Poelvoorde, Céline Sallette, Chiara Mastroianni, Ana Girardot nebo kontroverzní francouzský romanopisec a filmař Michel Houellebecq.

Depardieu v Rusku

Sám Depardieu vyrábí víno v několika oblastech včetně Anjou, Médoc a Languedoc-Roussillon. Kromě toho stále vlastní restaurace La Fontaine Gaillon a L’Ecaille de la Fontaine v Paříži a pivovar. Plánuje také v Rusku, kde má občanství, produkovat vlastní bio-vodku. Francouzského občanství se vzdal na protest proti vysoké míře zdanění bohatých francouzů, které prosadil prezident Hollande.


Láhev Bocksbeutel s novým designem

Nová Bocksbeutel v létě 2016

Už před rokem oznámil zástupce Fränkischer Weinbauverband, že tradiční láhev Bocksbeutel dostane brzy nový design. V polovině prosince bylo rozhodnuto. 
Nová Bocksbeutel je poněkud méně baňatá než její předchůdkyně, ale zůstává zelená. Jejím autorem je hvězdný obalový designér Peter Schmidt z Hamburku, fanoušek franckého vína a rodák z franckého Bayreuthu. 
Barva Bocksbeutel získala na konci devadesátých let zvláštní význam, protože Staatlicher Hofkeller uvedla na trh vlastní kulatou láhev leskle modré barvy, což mnoho franckých vinařů dráždilo.

Původní tvar a jeho napodobitelé

Tvar Bocksbeutel se postupně vyvinul a po roce 1728 se stal symbol kvality franckých vín. Proto byla tato láhev hojně napodobována, mimo jiné v Gumpoldskirchen, Jižním Tyrolsku a zejména v Portugalsku. Známá láhev vína pro značku Mateus z Portugalska, které se od Bocksbeutel odlišuje delším hrdlem, francké vinaře obzvlášť štvala. I proto, že se jí v rosé podání prodá celosvětově až 50 milionů ročně. 

Původ názvu

A kde přišla tato láhev ke svému názvu? Zmiňuje se původ "Booksbüdel", který vychází z vizuální podoby se šourkem kozla. Kozel představoval ve středověké křesťanské symbolice symbol obžerství. V mytologii byl společníkem vinařského boha Dionýsa - spojení s vínem je tedy dáno. Jedno je v každém případě jisté, název nemá nic společného s pěstním bojem, i když se lze setkat s označovaním "Boxbeutel".
První vína v nové láhvi přijdou na trh v červenci 2016.

Narozeniny slaví Josef Kořínek a Josef Rous

Narozeniny dnes slaví Josef Kořínek z Hnanic a Josef Rous z Horních Bojanovic.

6. ledna 2016

Brazilské apelace i pro šumivá vína

Významný vinařský stát

Brazílie je významným producentem vína, v roce 2014 ho vyrobila 2.732.000 hektolitrů a odhady pro rok 2015 jsou stejné, což tuto zemi zařazuje na patnácté místo s těsným odstupem za Maďarskem. Zajímavé je, že spotřebou vína Brazílie nijak nevyniká, její obyvatelé spotřebují pouhých 1,7 litru vína na hlavu.
Přesto je produkce brazilských vín významná s trvale rostoucím trendem. A nesvědčí o tom pouze výborné výsledky brazilských vinařů na soutěžích, jako byla nedávná argentinská Vinandino 2015.

Historie

Vinnou révu přenesli do Brazílie v sedmnáctém století evropští osadníci a začali ji pěstovat ve státě Rio Grande do Sul. Dnes prosperuje zejména region Serra Gaúcha s patrným vlivem původních portugalských, italských a německých imigrantských rodin. 

Vinařské oblasti

V Brazílii existuje šest hlavních vinařských oblastí, od severní Vale Sao Francisco po nejjižnější Serra do Sudeste. Vale Sao Francisco je horká a tropická, polosuchá oblast, kde je možné sklidit i dvě sklizně za rok. Z odrůd zde najdete Chardonnay, Chenin Blanc a Malvasii. Na jihu je region Planalta Catarinense s vysokou nadmořskou výškou, nízkými teplotami a čedičovou půdou, které je ideální pro bílé odrůdy.
V Serra do Sudeste přinášejí větry příjemnou rovnováhu a dobrou kyselost pro červené i bílé odrůdy. Teplé klima nedaleké oblasti zvané Campanha hostí největší červená vína vyrobená z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Tannat, Tempranillo.

Úspěšná šumivá vína

Hlavním místem pro pěstování a výrobu šumivých vín je Rio Grande do Sul a proslulý a průkopnický region Serra Gaúcha. V něm jsou vůbec první oblast s chráněným označením původu Vale dos Vinhedos a první s chráněným zeměpisným označením Pinto Bandeira. 
Obě oblasti mají povoleno produkovat jak tichá, tak šumivá vína. Pro šumivá vína vyráběná klasickou metodou jsou povolené odrůdy Chardonnay, Riesling Itálico, Viognier a Pinot Noir a pro v Jižní Americe oblíbená šumivá vína kategorie Moscatel jsou určené odrůdy Moscato Branco, Moscato Giallo, Moscatel Nazareno, Moscato de Alexandria, Malvasia de Candia a Malvasia Bianca.

Vandalové vylili na zem 1.700.000 lahví vína

Červené teklo proudem

Australské Riverland Vintners ze skupiny South Australian Wine Group přišlo cíleným útokem o 1,2 milionu litrů vína.
Policie už tento noční útok z 28. prosince vyšetřuje. Zatím neznámí vandalové záměrně vypustili čtyři nádrže obsahující 1,2 milionů litrů červeného vína.
Celkové skladovací kapacity Riverland Vintners jsou přibližně 34 milionů litrů, takže ztráta 1,2 milionů litrů rovnající se 1.700.000 lahví vína nepředstavuje jejich významnou část. 
Vinařství Riverland Vintners bylo založené v roce 1997 v Monashi a v roce 2013 ho získala South Australian Wine Group. Vinařství nabízí ostatním producentům zpracování až 25.000 tun hroznů.

Narozeniny slaví Anna Knopfová, Milan Spěvák a Štěpán Maláník

Narozeniny dnes slaví Anna Knopfová z Buchlovic, Milan Spěvák z Velkých Bílovic a Štěpán Maláník z Mikulčic.

5. ledna 2016

Kanadští vinaři už sklízí ledové víno

Nízké teploty přinesly kanadským vinařům čas sklizně hroznů pro ledová vína. Kanada je jejich proslulým producentem, která si pravidelně odváží z vinařských soutěží medaile a výborná ocenění. Video Audry Brown s detaily sklizně zde.

Vinohrady v Karibiku

Víno z Dominikánské republiky

V Dominikánské republice, v provincii Azua, na přibližně 18° severní šířky, založil Gabriel Acevedo před sedmi lety vinohrady a dnes z něj pod značkou Ocoa Bay produkuje víno.
S pomocí chilského vinařského konzultanta Felipe Zuniga vybral odrůdy, kterým místní zaslunění a množství srážek vyhovuje: bílé Colombard a Sauvignon Blanc a červené Tempranillo, Montepulciano, Cannonau di Sardegna, Moscato Hamburg a Misiones. Rosé vzniká kupáží bílého Colombardu a Tempranilla.
Dominikánská republika nemá jen pláže a hory. Má i údolí, řeky, suché oblasti mezi horami a pobřežím, jako právě v jihozápadní části provincie Azua. Tady vládne příjemné klima pro révu vinnou. Je zde sucho, srážky se pohybují okolo 600 kubických centimetrů ročně. 
Práce ve vinohradu, vinařské postupy, sklepní technologie, kvašení a zrání, to vše zde probíhá stejně jako v Evropě. Ale zdejší vinohrady nejsou v karibiku první.

Víno z Kuby a dalších destinací

Kuba už má ve vinohradnictví víc než deseti letou tradici. Na začátku tohoto století bylo založené vinařství Bodegas del Caribe, společný podnik kubánského Cítricos Caribe a španělského Palacio de Arganza, následované kubánsko italským vinařstvím Bodegas San Cristobal. Další karibský vinařský projekt byl zahájený v loňském roce na Curaçao, jedné ze jednou ze čtyř zemí Nizozemského království. A na St. John, jednom ze tří hlavních ostrovů Amerických Panenských ostrovů, založili vinařství St. John Winery, které zatím hrozny dováží.

Ocoa Bay

Projekt Ocoa Bay dosud spolknul asi 24 milionů USD (22 milionů EUR). Z těchto peněz se nefinancovaly pouze vinice a vinařství, ale brzy následovaly restaurace s barem, bazén, wellness a prostor pro ochutnávky. V dalším kroku se kolem vinohradů staví vily, kde spolu s nimi získají příznivci vína další pozemky pro případné rozšíření vlastních vinohradů. Vína z těchto ploch budou moci vyrábět pod vlastní značkou.

Množství vína ve sklenici neodhadnete

TTB zkoumala náš odhad množství nalévaného vína

Americká státní agentura Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau ve studii, kterou pro ni zpracovali výzkumníci Doug Walker a Laura Smarandescu z Iowa State University a Brian Wansink z Cornell University, dospěla k závěru, že tvar sklenic, jejich objem a další faktory ovlivňují množství nalévaného vína. 
Pro svůj výzkum zvolili standardizovanou vinnou sklenici o objemu 5 uncí (asi 142 gramů). Ale kdo odhadne, jaké množství vína této váze nebo objemu přesně odpovídá? Málokterý z dobrovolníků uměl tohle množství odhadnout. 
Výzkumníci pozorovali chování celkem 73 respondentů, kterým podávali vína do 504 různých sklenic a výsledky porovnávali s výše uvedenou standardizovanou sklenicí. Zkoumali i vliv dalších podmínek, jako je nalévání v kuchyni, obývacím pokoji, na terase, ve stoje či v sedě a mnoho dalších faktorů.
Andreas Dengs - pixelio.de

Naléváme víc. Ale kdy?

Studie odhalila, že zúčastnění nalévali v průměru o 11,9% víc do cibulovitého skla, o 12,2% víc, když víno nalévali do sklenice stojící na stole a o 9,2% víc bílého vína než červeného. To co ovlivňuje množství nalévaného vína není jen tvar sklenice, ale dostatek místa na jídelním stole, vysoké, úzké nebo široké sklářské tvary nebo odlišnosti v přítomnosti různých osob, ať už jde o rodinu, přátele nebo osamělé nalévání.
Dobrovolníci více nalévali do sklenic spíš vyšších a širokých až baňatých. Víc také nalévali, když stáli než když seděli. A optický klam zvaný "Delboeuf" (po švýcarském matematiku a psychologovi Josefu Leopoldu Delboeuf Remi), ovlivňující lidi barevným kontrastem, stál za většími nalévanými objemy bílého vína než červeného.

Výzkum z Cambridge

Závěry amerických výzkumníků korespondují se závěry britské výzkumnice Theresy Marteau z University of Cambridge. Ta se však zaměřila nikoli na vliv sklenic a dalších faktorů na množství nalévané, ale na vliv velikosti skenice na množství zkonzumované. Z větších sklenic vypijeme až o 9% vína víc, aniž bychom to zaznamenali.

4. ledna 2016

Sicílie získala nová práva výsadby

Sicilské vinohrady se rozšíří

Konec roku 2015 přinesl sicilským vinařům dobré zprávy. "Sicílie získává povolení rozšíření práv výsadby o 1.600 hektarů s prioritním zaměřením na DOC a mladé vinaře a 38 milionů EUR pro konverzi vinohradů, restrukturalizaci a investice," potvrdil radní Antonello Cracolici z Assessorato Regionale all’Agricoltura
Současná rozloha sicilských vinohradů je více než 130.000 hektarů. Sicílie je jedním z nejdůležitějších italských regionů podle objemu výroby a vína z něj stále více oceňuje italská i mezinárodní kritika.
"Později v tomto roce příjde ještě další oznámení o přidělaní dalších 11 milionů EUR pro odvětví. Tyto zdroje umožní realizaci ročních projektů zaměřených na modernizaci a implementaci nových produkčních technologií, modernizaci plnících procesů a na podporu uvádění vína na trh," doplnil Cracolici.

Akvizice na australském vinařském trhu

Casella koupila značku Laira od McWilliam's

Australský producent Casella Family Brands, dominující se značkou Yellow Tail americkému importnímu trhu, koupil v závěru loňského roku značku Laira od vinařské skupiny McWilliam's. Prodej zahrnuje značky Laira Winery i vinařství a potvrzuje odklon od produkce základních vín k prémiovému sektoru.
"Akvizice skvěle doplňuje naši prémiovou řadu vín a rozšiřuje naše portfolio o produkci z excelentního regionu Coonawarra," řekl generální ředitel John Casella.
"Myslím, že jsme v dobré pozici, abychom navázali na investice McWilliam's do značky Laira na domácím i mezinárodních trzích, a to zejména představením vynikajícího Cabernet Sauvignonu, kterým jsou region a značka proslulé."

V plánu je podstatné zvýšení produkce

Casella potvrdil, že jejich záměrem je během příštího desetiletí zvýšit celkové prodeje ze současných 70.000 kartonů na asi 250.000.
Generální ředitel McWilliam's Bob Blackwell řekl, že rozhodnutí prodat značku Laira bylo "velmi těžké", ale že bylo "v souladu s naším cílem zaměřit zdroje na podporu našich hlavních značek Evans & Tate a Mount Pleasant."
Finanční podrobnosti transakce nebyly zveřejněny.
Loni koupila Casella producenta Peter Lehmann Wines za 49,5 millionů USD od Hess Group, výrazně méně než 103 milionů USD, které Hess Group za tohoto producenta zaplatila v roce 2003.

Narozeniny slaví Milan Hanuš, František Foretník a Milan Vašíček

Narozeniny dnes slaví Milan Hanuš z Blučiny, František Foretník ze Šardic a Milan Vašíček z Prušánek.

3. ledna 2016

Nový New Holland vinohradnický kombajn pro rok 2016

New Holland představil dva nové modely kompaktních kombajnů

Nové modely kompaktních sklizňových kombajnů Braud 7030M a 8030L jsou vybavené 4-válcovým motorem FPT NEF s výkonem 128 HP.
Oba kombajny disponují systémem Opti-Grape, které podle výpočtů společnosti poskytuje 5x lepší kvalitu hroznů. Jedná se o prémiový systém čištění ideální pro pěstitele vína, kteří požadují nejvyšší možnou kvalitu sklizně. 

Pro vinařství zaměřené na nízký až střední hektarový výnos

Opti-Grape je kombinací mechanismů, které umožňují vytvářet měkký polštář vzduchu pro plody, které jsou čištěny v kombajnu už cestou do vinařství. Systém je na poslední fázi čištění produktu a je umístěný nad výsypkou. Obsluha řídí tok vzduchu, přiváděného do turbíny, aby se dosáhlo požadované kvality léčby na různých odrůd hroznů.
Kromě možností čištění nabízejí oba modely dodatečné funkce, schopné nejen sklízet. Tyto jednotky mají přední volitelně namontované teleskopické rameno, která může nést další příslušentsví včetně postřikovače Berthoud.

Kabina nejen s klimatizací

BlueCab 4 má integrovaný systém automatické klimatizace. Další předností BlueCab 4 jsou vysoká viditelnost, ergonomický design, IntelliViewTM IV a IMS 2.0, luxusní vyhřívaná a klimatizovaná sedadla, LED osvětlení, a další standardní funkce, jako je Bluetooth rádio, pneumatické sedadlo a barevný monitor pro kamery.
Provozovatelé budou moci zůstat ve spojení se svou domácí kanceláři. Technologie PLM telematika umožňuje manažerům vinice zůstat ve spojení s provozem, což jim umožňuje udržovat přímý kontakt s jejich flotilou na dálku i příjem dat v reálném čase do svého počítače nebo smartphonu.