Přeskočit na hlavní obsah

Ani whisky ani arak. Vodka.

Na syrském pobřeží nahradila vodka tradiční arak

Pro obyvatele Latákie, města na pobřeží Středozemního moře na severozápadě Sýrie, je příjezd ruských sil podporujících režim Bašára al-Asada proti vzbouřencům požehnáním. Válka pustošící Sýrii od roku 2011 zničila zdejší ekonomiku a turistický ruch. 
"Před válkou se tady pila především whisky a arak. Ale s příchodem Rusů je to vodka," říká dvaatřicetiletý Ihab. V nabídce obchodu jeho otce nahradila láhve tradiční vinné pálenky vodka a on sám se naučil pár ruských slov jako "spasiba".
"Je to skutečně neočekávané, naše tržby se zvedly o více než o pětinu, a navíc Rusové nesmlouvají," směje se Ihab. 

Po celá desetiletí mají Moskva a Damašek skvělé ekonomické, politické a vojenské vztahy. Ruské námořnictvo má vojenskou základnu v Tartusu a několik důstojníků syrské armády bylo vyškolených v Rusku.

Alkohol ve vojenské prodejně

Od konce září vzlétají letadla z ruské vojenské základny Hmeimim v blízkosti Latakie. Ve vojenské prodejně visí na stěně ruská vlajka. Mladý prodavač Mohamed přivítal příchod vojáků a nárůst tržeb o 70%. Podle něj si ruští vojáci kupují malé portréty Asada, které v prodejně nabízí. "Stali se našimi přáteli, pokud sem příjdou, vždycky pozdraví," řekl prodavač, který se také naučil pár slov rusky.

Restaurace Russia

Haidar otevřel v Latakii restauraci "Rusko" na začátku prosince. U jejího vchodu vlaje ve větru ruská vlajka. Jídelní lístek je psaný v azbuce a tento devětadvacetiletý muž si najal ruského profesora, aby proškolil jeho zaměstnance. "Hledám kuchaře, který by vařil ruskou kuchyni. Reklamy a nové nabídky dělám jenom rusky," říká nadšeně restauratér. "Rusové se tu pohybují a baví ve dne v noci."
Vojáky syrského režimu takové chování dráždí. "Bojujeme tu téměř pět let a nikdy jsem neviděl restauraci s názvem "Sýrie" nebo "Syrská armáda", i když jsme vítězili," říká jeden z nich.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…