Přeskočit na hlavní obsah

Ani whisky ani arak. Vodka.

Na syrském pobřeží nahradila vodka tradiční arak

Pro obyvatele Latákie, města na pobřeží Středozemního moře na severozápadě Sýrie, je příjezd ruských sil podporujících režim Bašára al-Asada proti vzbouřencům požehnáním. Válka pustošící Sýrii od roku 2011 zničila zdejší ekonomiku a turistický ruch. 
"Před válkou se tady pila především whisky a arak. Ale s příchodem Rusů je to vodka," říká dvaatřicetiletý Ihab. V nabídce obchodu jeho otce nahradila láhve tradiční vinné pálenky vodka a on sám se naučil pár ruských slov jako "spasiba".
"Je to skutečně neočekávané, naše tržby se zvedly o více než o pětinu, a navíc Rusové nesmlouvají," směje se Ihab. 

Po celá desetiletí mají Moskva a Damašek skvělé ekonomické, politické a vojenské vztahy. Ruské námořnictvo má vojenskou základnu v Tartusu a několik důstojníků syrské armády bylo vyškolených v Rusku.

Alkohol ve vojenské prodejně

Od konce září vzlétají letadla z ruské vojenské základny Hmeimim v blízkosti Latakie. Ve vojenské prodejně visí na stěně ruská vlajka. Mladý prodavač Mohamed přivítal příchod vojáků a nárůst tržeb o 70%. Podle něj si ruští vojáci kupují malé portréty Asada, které v prodejně nabízí. "Stali se našimi přáteli, pokud sem příjdou, vždycky pozdraví," řekl prodavač, který se také naučil pár slov rusky.

Restaurace Russia

Haidar otevřel v Latakii restauraci "Rusko" na začátku prosince. U jejího vchodu vlaje ve větru ruská vlajka. Jídelní lístek je psaný v azbuce a tento devětadvacetiletý muž si najal ruského profesora, aby proškolil jeho zaměstnance. "Hledám kuchaře, který by vařil ruskou kuchyni. Reklamy a nové nabídky dělám jenom rusky," říká nadšeně restauratér. "Rusové se tu pohybují a baví ve dne v noci."
Vojáky syrského režimu takové chování dráždí. "Bojujeme tu téměř pět let a nikdy jsem neviděl restauraci s názvem "Sýrie" nebo "Syrská armáda", i když jsme vítězili," říká jeden z nich.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.