Přeskočit na hlavní obsah

Vinohrady v Karibiku

Víno z Dominikánské republiky

V Dominikánské republice, v provincii Azua, na přibližně 18° severní šířky, založil Gabriel Acevedo před sedmi lety vinohrady a dnes z něj pod značkou Ocoa Bay produkuje víno.
S pomocí chilského vinařského konzultanta Felipe Zuniga vybral odrůdy, kterým místní zaslunění a množství srážek vyhovuje: bílé Colombard a Sauvignon Blanc a červené Tempranillo, Montepulciano, Cannonau di Sardegna, Moscato Hamburg a Misiones. Rosé vzniká kupáží bílého Colombardu a Tempranilla.
Dominikánská republika nemá jen pláže a hory. Má i údolí, řeky, suché oblasti mezi horami a pobřežím, jako právě v jihozápadní části provincie Azua. Tady vládne příjemné klima pro révu vinnou. Je zde sucho, srážky se pohybují okolo 600 kubických centimetrů ročně. 
Práce ve vinohradu, vinařské postupy, sklepní technologie, kvašení a zrání, to vše zde probíhá stejně jako v Evropě. Ale zdejší vinohrady nejsou v karibiku první.

Víno z Kuby a dalších destinací

Kuba už má ve vinohradnictví víc než deseti letou tradici. Na začátku tohoto století bylo založené vinařství Bodegas del Caribe, společný podnik kubánského Cítricos Caribe a španělského Palacio de Arganza, následované kubánsko italským vinařstvím Bodegas San Cristobal. Další karibský vinařský projekt byl zahájený v loňském roce na Curaçao, jedné ze jednou ze čtyř zemí Nizozemského království. A na St. John, jednom ze tří hlavních ostrovů Amerických Panenských ostrovů, založili vinařství St. John Winery, které zatím hrozny dováží.

Ocoa Bay

Projekt Ocoa Bay dosud spolknul asi 24 milionů USD (22 milionů EUR). Z těchto peněz se nefinancovaly pouze vinice a vinařství, ale brzy následovaly restaurace s barem, bazén, wellness a prostor pro ochutnávky. V dalším kroku se kolem vinohradů staví vily, kde spolu s nimi získají příznivci vína další pozemky pro případné rozšíření vlastních vinohradů. Vína z těchto ploch budou moci vyrábět pod vlastní značkou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…