Přeskočit na hlavní obsah

Vinohrady v Karibiku

Víno z Dominikánské republiky

V Dominikánské republice, v provincii Azua, na přibližně 18° severní šířky, založil Gabriel Acevedo před sedmi lety vinohrady a dnes z něj pod značkou Ocoa Bay produkuje víno.
S pomocí chilského vinařského konzultanta Felipe Zuniga vybral odrůdy, kterým místní zaslunění a množství srážek vyhovuje: bílé Colombard a Sauvignon Blanc a červené Tempranillo, Montepulciano, Cannonau di Sardegna, Moscato Hamburg a Misiones. Rosé vzniká kupáží bílého Colombardu a Tempranilla.
Dominikánská republika nemá jen pláže a hory. Má i údolí, řeky, suché oblasti mezi horami a pobřežím, jako právě v jihozápadní části provincie Azua. Tady vládne příjemné klima pro révu vinnou. Je zde sucho, srážky se pohybují okolo 600 kubických centimetrů ročně. 
Práce ve vinohradu, vinařské postupy, sklepní technologie, kvašení a zrání, to vše zde probíhá stejně jako v Evropě. Ale zdejší vinohrady nejsou v karibiku první.

Víno z Kuby a dalších destinací

Kuba už má ve vinohradnictví víc než deseti letou tradici. Na začátku tohoto století bylo založené vinařství Bodegas del Caribe, společný podnik kubánského Cítricos Caribe a španělského Palacio de Arganza, následované kubánsko italským vinařstvím Bodegas San Cristobal. Další karibský vinařský projekt byl zahájený v loňském roce na Curaçao, jedné ze jednou ze čtyř zemí Nizozemského království. A na St. John, jednom ze tří hlavních ostrovů Amerických Panenských ostrovů, založili vinařství St. John Winery, které zatím hrozny dováží.

Ocoa Bay

Projekt Ocoa Bay dosud spolknul asi 24 milionů USD (22 milionů EUR). Z těchto peněz se nefinancovaly pouze vinice a vinařství, ale brzy následovaly restaurace s barem, bazén, wellness a prostor pro ochutnávky. V dalším kroku se kolem vinohradů staví vily, kde spolu s nimi získají příznivci vína další pozemky pro případné rozšíření vlastních vinohradů. Vína z těchto ploch budou moci vyrábět pod vlastní značkou.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.