21. května 2016

Moldavsko zavede chráněná označení původu

Apelace zamíří na etikety vín

Sklepy Mileştii Mici
Moldavský parlament má před sebou závěrečné čtení zákona o chráněných zeměpisných označeních (CHZO), chráněných označeních původu (CHOP) a zaručených tradičních specialitách. Podle tohoto zákona budou producenti získávat právo na CHZO a CHOP u Státního úřadu pro duševní vlastnictví poté, kdy doloží potvrzení, že jejich produkty jsou v souladu s podmínkami stanovenými v technických požadavcích. Osvědčení o právu užívání CHZO a CHOP bude vydáváno zdarma.

Harmonizace s EU

Pro víno a vinné produkty z hroznů pocházejících z vymezených oblastí budou označení CHZO a CHOP přiděleny za předpokladu, že to bude povolené v technických specifikacích a jejich dodržování bude prováděné pod dohledem příslušného orgánu.
Tento zákon má zjednodušit práci výrobcům zboží s CHZO a CHOP. Obecně pak platí, že návrh zákona harmonizuje celý postup s normami Evropské unie, protože moldavští vinaři se zavázali zřídit takový systém značení do konce letošního roku.

20. května 2016

Degustace syntetického vína od amerického startupu

Porovnání syntetického vína

Časopis New Scientist o syntetickém víně nejen napsal, ale také ho degustoval. Roztok vody, alkoholu a aromatických látek dopadl v porovnání s vínem z hroznů takhle.


Aplikace do vinic z Tasmánie upozorní na mrazy i riziko plísní

VitiApp pro manažery vinic

Výzkumníci z Tasmanian Institute of Agriculture (TIA) z University of Tasmania vyvinuli pro manažery vinic novou aplikaci pro sledování vegetačních podmínek a zejména těch rizikových. Aplikace VitiApp byla představena tento měsíc na veletrhu Agfest, je financována z programu Sense-T a na jejím vývoji spolupracovala School of Engineering and ICT ze stejné univerzity. VitiApp bude používat umělou inteligenci pro zlepšení způsobu, jak obhospodařovat vinohrady.

Obtíže v tasmánských vinicích

Tasmánie má skvělou národní i mezinárodní reputaci jako jeden z předních australských producentů prémiových vín, ale tasmánské vinice jsou náchylné k vážnému poškození v proměnlivých podmínkách díky mrazům, větru, kouři a onemocněním jako jsou botrytis nebo padlí.
Aplikace poskytne pěstitelům pro boj s těmito problémy prostřednictvím agregace dat z Bureau of Meteorology a meteorologických stanic na vinicích na přehledné platformě informace o vysoce rizikových situacích.
S těmito informacemi na dosah mohou manažeři vinic na základě přesných dat kvalifikovaně rozhodovat o dalších postupech, aby mohli úrodu uchovat a zlepšit.

19. května 2016

Moët & Chandon Ice Impérial Rosé "on the rocks"


Ice Impérial Rosé

Moët & Chandon inovuje Champagne, podle producenta je to vůbec první Rosé Champagne určené k servírování na ledu.
Po loňském plovoucím prvním bílém Champagne na ledu, které plavalo na vlnách bazénů, je tu rosé.
"Ice Impérial Rosé vědomě ohýbá "tradiční" pravidla Champagne a přináší zcela inovativní zážitek Champagne - něco, co je jádrem naší současné kampaně," vysvětluje marketingový ředitel Arnaud de Sagines. "Každá z našich kupáží je stvořená pro jiný moment a teď se lidé mohou v létě napít našeho Rosé Champagne "on the rocks" s důvěrou, že je to skutečně chuť a zážitek Moët & Chandon".
Cuvée obsahuje 45 až 55% Pinot Noir, z čehož 10% je červené víno; 35 až 45% Pinot Meunier, 10% je červené víno, a 5 až 10% Chardonnay. Moët Ice Impérial Rosé NV se v Česku nabízí za cenu kolem 1.400 CZK.

18. května 2016

Výsledky Citadelles du Vin 2016

Mezinárodní soutěž v Bourgu

Ve dnech 14. až 16 května probíhala v Bourg-sur-Gironde v Bordeaux pod záštitou OIV mezinárodní soutěž Citadelles du Vin, které se účastnilo více než 1200 vín z 30 zemí. První ročník této soutěže se konal v roce 2000 a jejím organizátorem je nezisková organizace Concours Des Vins. 
Organizátoři soutěže dnes její výsledky představili veřejnosti a 23. května předají ceny medailistům na Vinexpo Hong Kong. Na soutěži bylo rozděleno celkem 290 medailí, z nichž jsou 143 Zlaté a 147 Stříbrných.

Letošní soutěž o nejlepší Merlot na světě

Mondial du Merlot 2016

Švýcarská mezinárodní soutěž Mondial du Merlot, kde se porovnávají červené Merloty a jejich cuvée, pořádá v Sierre asociace Vinea. Letošní devátý ročník proběhl 22. až 24. dubna a poplatek za přihlášení jednoho vzorku byl 150 EUR. Letos se přihlásilo 420 vín od 230 vinařství z 22 zemí.
V hotelu Widder v Curychu budou 18. května zveřejněné její výsledky, podle kterých organizátor udělil celkem  120 medailí, z toho jednu Velkou zlatou, 42 Zlaté a 77 Stříbrných. A do kterých zemí je medailisté odvážejí?Grand Gold Gold Silver Total
Australia

1 1
Brasil
1 1 2
Switzerland 25 45 70
Germany

1 1
Spain
2
2
France
4 10 14
Croatia

1 1
Hungary
1 2 3
Italy
7 11 18
Romania
1 1 2
Slovenia
1
1
Slovakia

1 1
Turkey

3 3
Uruguay 1

1
Total 1 42 77 120

Jediná Velká zlatá medaile patří uruguayskému vinařství Bouza a jediná stříbrná medaile na Slovensko putuje do vinařství Repa Winery ze Šenkvic za Petit Merlot Limited 2013.

17. května 2016

Syntetické víno startuje. Dom Pérignon za 50 dolarů

Obracejí vodu ve víno

Na webu New Scientist včera publikoval Chris Baraniuk článek o startupu Ava Winery ze San Francisca, který produkuje víno bez hroznů a kvašení - jednoduše tak, že zkombinuje aromatické sloučeniny a etanol.
"Za 15 minut můžeme obrátit vodu ve víno," říkají jeho zakladatelé Mardonn Chua a Alec Lee. Jejich myšlenka tak jde mnohem dál, než nápad odvážné šestice zakladetelů ze španělského startupu produkovat modré víno.
Na tento nápad přišli při návštěvě kalifornského vinařství Chateau Montelena v Napa Valley v roce 2015. Tam viděli ikonické Chardonnay, které při známé Pařížské degustaci vín v roce 1976 porazilo slavná francouzská Chardonnay.
"Byl jsem uhranutý touto lahví," říká Chua. "Nikdy bych si nemohl dovolit láhev, jako je tato. Tak jsem začal přemýšlet."

Armand de Brignac - Rolls-Royce mezi Champagne

Exkluzivní Champagne pro exkluzivní zákazníky

Armand de Brignac Brut Gold
Rapper Jay-Z oznámil v listopadu 2014, že koupil exkluzivní značku Armand de Brignac Champagne. Tuto značku uvedl na trh ve Spojených státech na sklonku roku 2006 distributor Sovereign Brands, pro které ji produkovalo rodinné vinařství Champagne Cattier a produkuje ji pod vedením Jean-Jacques Cattiera i dnes.
Když se značka v roce 2006 předvedla v efektní lesklé zlaté lahvi, mnoho lidí předpokládalo, že to bude jen výstřelek, protože Champagne průmysl je velmi konzervativní. Ale dnes už vzhledem k popularitě vlajkového champagen Brut Gold ve zlaté lahvi s černým hrdlem svádí mnoho producentů ke kopírování.
Armand de Brignac se produkuje ve variantách Brut Gold, což je cuvée z Pinot noir, Pinot Meunier a Chardonnay, Rosé a jako Blanc de Blancs. Jejich cena v Česku začíná na 250 EUR.
Tržby jsou silné v nočních klubech a kasinech a silná zůstavá i poptávka po 30 litrových lahvích Midas, asijští zákazníci je milují. Další plány jsou "vzít značku z klubů na denní světlo" do luxusních obchodů a restaurací. 
Jay-Z chce vytvořit kultovní značku Champagne a předat ji svým vnoučatům. Není zapojený do denodeního provozu ani nechce být tváří této značky..

16. května 2016

Kanton Vaud chce mít větší kontrolu nad vinařstvím

Nové předpisy proti klamání o původu vína

Parlament švýcarského kantonu Vaud začal zpřísňovat předpisy v oblasti ověřování původu vína. Předpokládá se zlepšení spolupráce mezi různými vládními agenturami, aby se předešlo riziku podvodu. Kantonální vláda chce zavést výměnu informací mezi agenturami tak, aby ministerstva zemědělství, financí a spravedlnosti mohla vzájemně zkoumat případy podezření ze spáchání trestného činu.
Vinice nad Ženevským jezerem

Aby vína nebylo víc než vinic

Vláda kantonu na severním břehu Ženevského jezera tím hodlá zlepšit transparentnost původu vín a zlepšit jejich pověst, která z různých důvodů utrpěla. Zavede proto zpracování všech údajů o produkci výpočetní technikou, aby mohla lépe kontrolovat poměr mezi objemem sklizených hroznů a velikostí vinic.

15. května 2016

Rabobank dohodí startupům ze zemědělství své klienty jako investory

Bankovní online seznamka

Nizozemská Rabobank zahájila v pátek novou online platformu, která má pomoci spojit 700 vysoce potencionálních startupů se zavedenými podniky. Banka také uvedla nový internetový časopis jako součást květnového Startupe Fest Europe, jehož je zakládajícím partnerem. Tato publikace bude obsahovat profily všech startupů, které se na akci podílí. Firmy mohou tuto platformu používat ke spojení startupů a potenciálních obchodních partnerů.
Konečným cílem platformy je zkontaktovat podniky s inovativními startupy tak, aby podporovaly inovace v odvětví malých a středních podniků včetně zemědělských odvětví.

Podniky inovují interně

Národní průzkum provedený mezi nizozemskými podniky ukázal, že 70% podniků aktivně aktualizuje své obchodní modely, strategie a inovace, v čemž sází především na své zaměstnance. Zatímco startupy jsou známé pro svůj talent, inovace a nové obchodní modely, ale potřebují také zkušenosti, odborné znalosti o trhu a o tom jak získat zákazníky.