Přeskočit na hlavní obsah

Kanton Vaud chce mít větší kontrolu nad vinařstvím

Nové předpisy proti klamání o původu vína

Parlament švýcarského kantonu Vaud začal zpřísňovat předpisy v oblasti ověřování původu vína. Předpokládá se zlepšení spolupráce mezi různými vládními agenturami, aby se předešlo riziku podvodu. Kantonální vláda chce zavést výměnu informací mezi agenturami tak, aby ministerstva zemědělství, financí a spravedlnosti mohla vzájemně zkoumat případy podezření ze spáchání trestného činu.
Vinice nad Ženevským jezerem

Aby vína nebylo víc než vinic

Vláda kantonu na severním břehu Ženevského jezera tím hodlá zlepšit transparentnost původu vín a zlepšit jejich pověst, která z různých důvodů utrpěla. Zavede proto zpracování všech údajů o produkci výpočetní technikou, aby mohla lépe kontrolovat poměr mezi objemem sklizených hroznů a velikostí vinic.

Opatření má přispět k zabránění podvodům, v jejichž důsledku klesá prestiž švýcarského vína a zájem o něj. Známý je skandál okolo Dominique Girouda a jeho společnosti Giroud Vins ze sousedního kantonu Wallis, kterou se v důsledku obvinění bezúspěšně pokusil přejmenovat na Chateau Constellation. Sám Giroud uvádí, že prodával až 9 milionů litrů vína ročně. Švýcarské úřady ho roce 2011 obvinily z daňových podvodů a požadovaly vrátit 9,54 millionů CHF.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .