Přeskočit na hlavní obsah

Kanton Vaud chce mít větší kontrolu nad vinařstvím

Nové předpisy proti klamání o původu vína

Parlament švýcarského kantonu Vaud začal zpřísňovat předpisy v oblasti ověřování původu vína. Předpokládá se zlepšení spolupráce mezi různými vládními agenturami, aby se předešlo riziku podvodu. Kantonální vláda chce zavést výměnu informací mezi agenturami tak, aby ministerstva zemědělství, financí a spravedlnosti mohla vzájemně zkoumat případy podezření ze spáchání trestného činu.
Vinice nad Ženevským jezerem

Aby vína nebylo víc než vinic

Vláda kantonu na severním břehu Ženevského jezera tím hodlá zlepšit transparentnost původu vín a zlepšit jejich pověst, která z různých důvodů utrpěla. Zavede proto zpracování všech údajů o produkci výpočetní technikou, aby mohla lépe kontrolovat poměr mezi objemem sklizených hroznů a velikostí vinic.

Opatření má přispět k zabránění podvodům, v jejichž důsledku klesá prestiž švýcarského vína a zájem o něj. Známý je skandál okolo Dominique Girouda a jeho společnosti Giroud Vins ze sousedního kantonu Wallis, kterou se v důsledku obvinění bezúspěšně pokusil přejmenovat na Chateau Constellation. Sám Giroud uvádí, že prodával až 9 milionů litrů vína ročně. Švýcarské úřady ho roce 2011 obvinily z daňových podvodů a požadovaly vrátit 9,54 millionů CHF.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…