9. dubna 2016

Víno nejen z hroznů

Víno z bobulí

Nejen milovníci zahradničení mají rádi bobule. Lákají všemi tóny od červených po modré. Mezi prvními dozrávají jahody, následují maliny, angrešt a rybíz. Dokonce i hrozny révy vinné patří - botanicky řečeno - k bobulím. Jen je v našich zeměpisných šířkách třeba počkat o něco déle, než dozrají. Pokud lze udělat víno z hroznů, je to také možné z jiných plodin. Fermentací bobulí a přidáním kvasinkových kultur vznikají takzvaná ovocná vína. Bobuloviny poskytují vynikající vína s jemnými ovocnými příchutěmi, pikantní kyselinkou, svěží vůní a vzrušujícím aromatem.

8. dubna 2016

Rodinný obchod: Henkell & Co. Sektkellerei dal nabídku na koupi Freixenet

Připravuje se akvizice Freixenet? 

Španělská média uvádějí, že německá Henkell & Co. Sektkellerei z Wiesbadenu nabídla za koupi Freixenet, španělského výrobce Cavy, 300 milionů EUR.
Podíly na základním kapitálu společnosti Freixenet, kterou roku 1914 založili v San Sadurni d‘Anoia Pedro Ferrer se svou ženou Dolores Sala, drží v současné době jejich tři děti Noguer, Bonet a Hevias. Zatímco dědici rodiny Ferrer-Noguer - Pedro a Maria José Ferrer Sala - chtějí své podíly v rodinném podniku držet, dědici ostatních větví jsou spíše nakloněni k prodeji. Předkupní právo dědiců Noguer celému boji o převzetí 100% rodinného podniku přidává na síle.

Export gruzínských vín vzrostl o polovinu

Strmý růst exportu

Gruzie v lednu až březnu 2016 vyvezla 7.694,7 tisíc láhví vína, což je o 50,9% více než ve stejném období roku 2015, uvedlo ministerstvo zemědělství. Příjmy z exportu vína na 26 trhů se v průběhu tří měsíců letošního roku zvýšily o 20% až na 18,1 milionů USD.
Největší objem dodávek vína směřoval do Ruska a představoval 4.077,8 tisíc, což znamená víc než dvojnásobný růst a podíl 53% z celkového vývozu.
Mezi pět největších dovozců patří s 1.088,9 tisíci lahvemi Ukrajina.(nárůst o 66%), následovaná Kazachstánem, Polskem a Čínou.
V lednu až březnu letošního roku také Gruzie do 10 zemí exportovala 2.193,4 tisíce půllitrových lahví brandy, což je 2,2 krát více než v předchozím roce. Výnosy z prodeje brandy stouply o 70% na 5,1 milionu USD. Celkové tržby z exportu dosáhly 33,1 milionů USD.
Gruzie v roce 2015, vyvezla 36.071,4 tisíc lahví vína, což bylo o 38,9% méně než v roce 2014. Dodávky do Ruska klesly v minulém roce na 18.308,2 tisíc lahví a představovaly 50,8% z celkového exportu.

7. dubna 2016

Koncern Bayer ještě švýcarské vinaře za svůj postřik neodškodnil

Postřik z koncernu Bayer vloni škodil

Vloni v září společnost Bayer uznala, že její fungicid Luna Privilege, na některých trzích šířený pod značkou Moon Privilege, byl možnou příčinou nenormálního růstu révy vinné. Pěstitelé po použití této chemikálie hlásili deformace listů a nižší výnosy. Jen ve Švýcarsku se škoda odhaduje na 80 milionů CHF (74 milionů EUR). Celkové ztráty se odhadují na 6,65 milionů kilogramů hroznů v roce 2015 a několik švýcarských pěstitelů přišlo o veškerou úrodu, potvrdil Jean-Marc Amez Droz, generální sekretář Swiss Wine.

Výsledky Councours International de Lyon 2016

Councours International de Lyon 2016

Ve francouzském Lyonu proběhlo 2. dubna hodnocení přihlášených vín, kterých i letos bylo přes čtyři tisíce. Podle vyhlášených výsledků byly letos udělené 1733 medaile, z toho bylo 830 Zlatých a 903 Stříbrné. Přehled úspěchu jednotlivých zemí následuje:

6. dubna 2016

Ženy berou svět vína útokem

Ženy rozhodují o nákupech vín

Al Vuona
Na stránkách telegram.com se ve svém sloupku Off The Vine zamýšlí Al Vuona nad rostoucí úlohou žen ve všech částech vinařského průmyslu Spojených států. Ženy berou svět vína útokem, píše. Nedávné údaje naznačují, že dnes jsou ženy po celé zemi největšími konzumenty vína a jejich počet stále roste.
Studie prokázala, že na celkové konzumaci vína mají muži podíl 44% a ženy 56%. A co víc, výzkum ukázal, že mnohé ženy mají tendenci pít víno pravidelně. Přitom tento požitek rády sdílejí s přáteli a rodinou.
Po celé zemi jsou ženy hlavními kupci vína. Jedním z důvodů možná je, že mají na starosti všechny nákupy včetně vína. Ženy také mají tendenci být více citlivé na cenu než muži, v průměru utratí za láhev asi o pět dolarů méně. K populárním odrůdám žen patří Chardonnay, Pinot Grigio, růžový Zinfandel a Ryzlink a z červených Merlot, Cabernet Sauvignon a Pinot Noir. Což není žádné překvapení, protože mnohé ženy jsou obdařeny citlivějším čichem a často ve víně odhalí jeho jemné nuance.

Vinařský průmysl a ženy

Ještě působivější je postavení žen v rámci vinařského průmyslu. Zastávají pozice v oblastech prodeje, marketingu, distribuce a vinařství a ukazují touhu uspět v těchto profesích. Stoupá take počet žen mezi sommeliery, profesi dříve výhradně mužské. Počet žen, které hledají kariéru ve vinařském průmyslu, roste slušným tempem.
Je zajímavé si také všimnout, že víno přitahuje ženy k obsazení některých velmi vysokých pozic. Gina Gallo z gigantu E. J. Gallo, Angelina Mondavi i Merry Edwards sklízejí chválu od konzumentů i kritiky. Bývalá mluvčí Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, která vlastní vinice v Kalifornii, dodává hrozny producentům vína po celá léta. Kuchařská celebrita Lidia Bastianich vlastní Bastianich Winery v italské Maremmě a popová hvězda Madonna vlastní se svou rodinou Ciccone Vineyard & Winery v Michiganu.

Budoucnost

Jaký dopad bude mít tento trend na budoucnost vína? Jedněm to vysílá jasnou zprávu, že dnes už pohlaví není rozhodující při uplatnění ve vinařského průmyslu. Zdá se také, že o nákupech vína budou i nadále více rozhodovat ženy a budou motorem jeho prodejů. To vše se promítne ve zdravé budoucnosti jak na straně výroby, tak na straně spotřeby, uzavírá Vuona.

Itálie, Francie, Španělsko... a dál?

Evropa je globálním lídrem

Italští vinaři vyprodukovali v roce 2015 o 10% více vína než v předchozím roce, celkově 48,9 milionu hektolitrů, což odpovídá asi 6,5 miliardám lahví.
Itálie tedy “svrhla” sousední Francii z vrcholu největších výrobců vína a to i přesto, že se francouzská produkce v roce 2015 zvýšila o 1,2% na 47,4 milionu hektolitrů.
V roce 2014 objem produkce italských vín klesl o 18 procent. Deštivé počasí vedlo v mnoha oblastech k napadení révy plísní botrytis. Celková hodnota italské produkce v loňském roce byla 4,55 miliardy EUR, což odpovídá přibližně 9,4% celkové zemědělské produkce.

4. dubna 2016

Konzumace vinných hroznů zlepšuje zrak

Hroznový cukr a sítnice

Výzkum University of Miami ukázal, že konzumace hroznů zlepšuje zrak a snižuje s postupujícím věkem riziko jeho ztráty. Hrozny mohou ochránit před chemickým procesem známým jako oxidační stres. Jedná se o napětí v sítnici, které spouští volné radikály díky přítomnosti škodlivých molekul. Sítnice je část oka obsahující buňky reagující na světlo, známé jako fotografický reaktor. Její degenerativní onemocnění by mohlo způsobit slepotu. Vinné hrozny jsou bohaté na antioxidanty, které chrání zdravé buňky před poškozením DNA.
Zvýšené oxidační zatížení je pevně spojeno s onemocněními sítnice a léčbou jiných souvisejících poškození očí. Specialisté rozšířili svoje poznatky makulární degenerace, diagnostiky a léčby sítnice.

Bez hroznového cukru se reakce na světlo horší

Abigail Hackam, profesorka z University of Miami ve Spojených státech, která vedla výzkum, dodává: "Přidáním hroznů do stravy si skutečně sítnice zachovává zdraví bez ohledu na přítomnost oxidačního zatížení, což studie potvrdila."
Během výzkumu byly myši krmeny sušinou z hroznů - v přepočtu na spotřebu člověka třemi porcemi za den, paralelně jiná skupina dostávala stravu se stejnými hladinami cukru standardně odpovídající kontrolní dietě stanovené výzkumem.
Tyto výsledky ukázaly, že všechny funkce byly zachovány ve skupině, která dostala stravu bohatou na hroznový cukr. Myši v této skupině měly zachovanou tloušťku sítnice, množství fotografických reaktorů a množství fotoreaktorové aktivity i navzdory vysokému oxidačnímu stresu. Ve druhé skupině byly sítnice naopak poškozené zřetelnými dírami a jinými zraněními a došlo k výraznému snížení její tloušťky. Reakce na světlo byla až o 40% nižší.

Další výzkumy a účinky antioxidantů

Výzkumy vědců z University of Glasgow zjistily, že účinky antioxidantů by mohly snížit fialové hroznové šťávy. Zejména riziko srdečních onemocnění, rakoviny a Alzheimerovy choroby.
Studie vědců z Washington University informuje, že konzumace hroznů pomáhá bránit i přibývání na váze. Hrozny obsahují resveratrol - přírodní antioxidant, který byl nalezen ve slupkách a jadérkách modré révy vinné, v borůvkách, jahodách, malinách a jablkách - který v těle přemění špatný bílý tuk v dobrý “béžový tuk," který spaluje kalorie. Litr červeného vína obsahuje asi 0,2 až 5,8 mg resveratrolu v závislosti na odrůdě. Bílé víno obsahuje resveratrolu méně, důvodem je zřejmě kratší doba kontaktu mezi slupkou a dužninou hroznu při výrobě vína.

Příspěvek OIV k modernizaci moldavského vinařství

Moldavské vinařství pařížským pohledem

Octavian Calmâc, místopředseda moldavské vlády a ministr hospodářství, se v Paříži setkal s Jean-Marie Aurandem, generálním ředitelem OIV. Hlavním bodem jednání bylo prohloubení možností spolupráce této republiky s OIV.
Jean-Marie Aurand navštívil Moldavsko poprvé v roce 2014, během své návštěvy vzal na vědomí nedávný vývoj moldavského vinařského průmyslu a seznámil se s plány nutné restrukturalizace a modernizace tohoto poněkud zastaralého odvětví.

Kišiněv 2018 po Plovdivu 2017?

Aurand zdůraznil, že je v rámci reforem sektoru důležité rozšířit aktivní účast moldavských odborníků v práci OIV za využití sítě evropských expertů. Z dalších projektů, které byly zmíněny, jsou to pořádání technického setkání pro moldavské odborníky v hlavním městě Kišiněvě a uspořádání Světového kongresu pro révu a víno a Valného shromáždění OIV v roce 2018.
Aurand také navrhl, že by se v sídle OIV mohla uskutečnit prezentace moldavských vín tak jako v roce 2011, kdy se za podpory Lilian Moraru, současného velvyslance Moldavska ve Francii, konala v Paříži velmi zdařilá degustace vín moldavských vinařů.

3. dubna 2016

Maroko chce uspět i na světovém trhu

Vinařské Maroko

Maroko bylo jedním z vinařských center Afriky a v roce 1950 bylo třetím největším exportérem vína. Ale po získání nezávislosti v roce 1956 byla většina vinic znárodněná a chátrala.
Obnova sektoru začala až v roce 1990, kdy král Hassan II., který studoval na univerzitě v Bordeaux, pozval francouzské specialisty a přitáhnul mezinárodní investory. Proto také podnikatel Brahim Zniber získal 1.100 hektarů, na kterých založil Les Celliers de Meknès, největší vinařství v zemi.
V současné době je Maroko po Jižní Africe druhým největším africkým exportérem vína. Ale rozdíl je výrazný: jen 52.000 hektolitrů proti 4 milionům jihoafrických hektolitrů, jak uvádí Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV). Země produkuje z 50 tisíc hektarů vinic asi 350 tisíc hektolitrů vína ročně a vinařský průmysl zaměstnává 20.000 lidí.

Růst prostřednictvím exportu

Degustace v Celliers de Meknès
Podle nynějšího krále Mohammeda VI., syna krále Hassana II., vinařský průmysl ale jen stěží dostane podporu od státu a zůstane silně zdaněn. Navíc síť supermarketů Marjane přestala v roce 2014 prodávat obyvatelům této muslimské země alkohol, když i bez tohoto vlivu je spotřeba vína pouhých 1,7 litru na osobu. To je důvod, proč maročtí vinaři doufají, že rozšíří své aktivity na zahraničních trzích.
Les Celliers de Meknès zatím exportují pouze 5% své produkce, ale snaží se tyto objemy zvýšit. Kromě Evropy se vinařství zaměřuje na Spojené státy, Asii a ruský trh a účastní se proto světových vinařských soutěží - na Vinalies 2015 získala jejich vína stříbrnou a zlatou medaili.
Marocké pěstitelství je šetrné k životnímu prostředí, protože horké klima je dostatečnou ochranou révy a umožňuje se vyhýbat užití herbicidů a dalších chemických látek při jejím pěstování.