16. ledna 2016

Aplikace Vivino získala dalších 17 milionů GBP investic

Investoval CEO Moët Hennessy Christophe Navarre

Ve druhém investičním kole své historie získala aplikace Vivino 17,3 milionů GBP investic, přičemž většina pochází od generálního ředitele producenta luxusních nápojů Moët Hennessy Christophe Navarre. V úhrnu tak již tato v roce 2010 založená aplikace získala 25,7 milionů GBP. Christophe Navarre se současně připojil ke správní radě a stal se nevýkonným ředitelem Vivina.
Aplikace Vivino má 13 milionů uživatelů po celém světě a je nejvíce stahovanou vinařskou aplikací.

Expanze na vyspělé trhy

V prohlášení k investici Vivino oznámilo, že získané zdroje využije k rozšíření své přítomnosti v zemích s největší spotřebou vína jako jsou Spojené státy, Itálie, Francie, Španělsko a Německo.
"Dnešní zpráva upevňuje naši dominantní pozici v globálním vinařském průmyslu," řekl Heini Zachariassen, zakladatel Vivino a výkonný ředitel.
Navarre, který je od roku 2001 generálním ředitelem nápojové části LVMH Moët Hennessy, investoval prostřednictvím londýnské SCP Neptun International. I když není známé, kolik z 17,3 milionů GBP pochází přímo od Navarry, Vivino potvrdilo, že Neptun International toto kolo investic vedlo. Na investici se ale spolupodíleli, jak potvrdili, i původní investoři Balderton a Creandum.

Narozeniny slaví Jan Cícha a Miroslav Mikulica

Narozeniny dnes slaví Jan Cícha z Blatnice pod Svatým Antonínkem a Miroslav Mikulica z Velkých Pavlovic.

15. ledna 2016

Prodeje sektů v Rusku dramaticky klesly

Ruské prodeje sektů klesly

V Moskvě poklesly v roce 2015 tržby za šumivá vína o 15% ve srovnání s předchozím rokem, zatímco tržby v celém Rusku klesly oproti loňsku o 25%, ohlásil předseda představenstva společnosti Abrau-Durso Pavel Titov.
"Prodej sektů na celém trhu klesl přibližně o 25% ve srovnání s loňským rokem. Moskva vykazuje mnohem menší pokles. Prodeje sektů se v tomto regionu snížily o 15%, což pro naši společnost znamená pokles o 7%. V různých segmentech je to samozřejmě odlišné, ale je zde obecný trend klesajících prodejů," řekl Titov.

Přesun nákupů k levnějšímu alkoholu

Spotřebitelé se nevzdávají alkoholu, jen se přesouvají do levnějších segmentů, například do padělané vodky. "V segmentu levného stolního vína byl nejpopulárnější výrobek od 250 až 300 RUB (3,0 - 3,6 EUR). Tento segment dokonce poněkud rostl ve srovnání s ostatními kategoriemi," potvrdil Titiv.
Ukázalo se, že v současné situaci je nejzranitelnější segmentu alkoholu v cenách 400 až 600 RUB (4,8 - 7,2 EUR). "Je to nejtěžší segment, určený pro střední třídu, včetně sektů," uzavřel Titov.

Pokles prodejů šumivých vín v Rusku je ve velkém kontrastu s dosaženým světovým rekordem prodeje Champagne a nárůstu exportů Prosseca i Cavy.

Champagne Mumm skončilo v F1

Partnerství Mumm a F1 skončilo

Sponzoring Formule 1 Champagne G.H. Mumm et Cie ze skupiny Pernod-Ricard po patnácti letech a pěti miliónech investovaných EUR skončilo. Výše této prémie byla managementem F1 považována za nedostatečnou. V důsledku skončení sponzorské smlouvy už po každé Grand Prix neuvidíme na stupních vítězů vzájemné stříkání Champagne Mumm z lahví Jeroboam.
Nahradí ho láhve Moët & Chandon ze skupiny LVMH.

Mumm bude pokračovat ve Formula E

G.H. Mumm ale bude sponzorovat závody Formula E, první závodní sérii výhradně elektricky poháněných vozů. Pernod Ricard v prohlášení uvedl: "Jsme velmi hrdí na naši patnáctiletou minulost a vidíme velký úspěch, kdy naše Champagne bylo oficiálním šampaňským Formule 1, který stál za jeho zviditelněním a zvýšením povědomí o něm. 
Protože naší misí je neustále inovovat, narušovat a posouvat hranice, rozhodli jsme se prozkoumat nové příležitosti. Formula E, která je také spravována FIA, je skutečně průlomovou, je přirozený vývojem v automobilových závodech a silně souzní s hodnotami naší značky."

Mumm a DJ Guetta

G.H. Mumm si nově zkouší partnerství i v jiných sektorech showbyznysu. Společně s DJ Davidem Guettou uvedli už druhé hudební video během koncertu v Hisense Arena v Melbourne, po skončení tradičních dostihů Melborne Cup.

14. ledna 2016

Prodeje Champagne v roce 2015 překonaly předkrizový rekord

Prodeje Champagne v roce 2015 vytvořily nový světový rekord

Odborníci odhadují, že v roce 2015 se ve světě prodalo více než 312 milionů lahví Champagne v hodnotě asi 4,7 miliardy EUR. Tato částka překonala předchozí rekord z roku 2007. Zvýšenou spotřebu Champagne způsobila přetrvávající poptávka na exportních trzích, příznivá měnová situace a stabilizace domácích prodejů ve Francii.
Odhady uvádějí, že prodaných 312 milionů lahví šampaňského představuje nárůst o 2 až 3% víc než v roce 2014 a zvýšení příjmů na 4,7 miliardy EUR znamená nárůst tržeb o 4,4%.

Předchozí rekordní rok byl 2007 

Předchozí rekordní úrovně dosáhlo Champagne v roce 2007, kdy byly příjmy z prodeje 4,56 miliardy EUR, ale pak tržby klesly kvůli globální finanční krizi v letech 2008-2009.
Nárůst je současně způsoben oslabením evropské měny vůči americkému dolaru. Z úrovně 1,40 na začátku druhého čtvrtletí roku 2014 kleslo euro až do konce roku 2015 na 1,0559 za dolar.

Pokud se potvrdí odhady, že export Champagne dosáhne v roce 2015 hodnoty 2,7 miliardy EUR, znamená to, že domácí poptávka ve Francii představuje hodnotu plné 2 miliardy EUR.

Rioja DOCa na vzestupu i v roce 2015

Prodej vín DOCa Rioja vzrostl v roce 2015 na 282 milionů litrů

Prodej vín se světově proslulým chráněným zeměpisným označením Rioja v roce 2015 vzrostl na 282 milionů litrů, což představuje nárůst o jeden milion litrů ve srovnání s loňským historicky úspěšným rokem. Tento růst je provázen i růstem průměrné prodejní ceny na 4,3 až 4,35 EUR na litr ve srovnání s 4,12 EUR/l před rokem.
Bodegas Barón de Ley

Grupo Rioja víc vyveze

Exportní skupina Grupo Rioja, která sdružuje 64 producentů ve španělských regionem La Rioja, Álava a Navarre s asi 5000 hektaru vinic, očekává nárůst exportu o 4-5%. Hlavními trhy pro její produkty jsou i nadále Spojené království, Spojené státy a Švýcarsko a do první desítky zemí postoupila Kanada.
V roce 2015 výrazně vzrostl prodej bílého vína Rioja - a to jak na domácím (o 15,9%), tak na mezinárodním trhu (o 4,7%). Poptávka po tomto typu vína roste v důsledku aktivní reklamní kampaně na podporu nové odrůdy, která získaly formální uznání před několika lety.

A přesto se v Rioja najdou producenti, kteří se této značky dobrovolně vzdají.

Narozeniny slaví Martin Bravenec a Jan Osička

Narozeniny dnes slaví Martin Bravenec z Čejče a Jan Osička z Velkých Bílovic.

13. ledna 2016

Přihlášky na Sauvignon Blanc Celebration finišují

Pokud se chcete zúčastnit 1. až 3. února 2016 v novozélandském Blenheimu prvního ročníku International Sauvignon Blanc Celebration, musíte včas zaplatit 2.070 NZD (1.168 EUR) a registrovat se na www.sauvignon2016.com.
Akci, která má navázat na již pošesté konaný Sauvignon Blanc Day, pořádají New Zealand Winegrowers a mají v úmyslu tuto oslavu Sauvignonu pořádat pouze jednou za čtyři roky.

Sekt Chandon míří na mladé a odvážné

Chandon pro Argentinu

Argentinská agentura Sure lehkou rukou převrací klasickou značku Chandon do moderní a mladé podoby. Speciální edice čtyř balení se má stát hitem na trhu v Argentině. Návrh má za cíl přilákat jak loajální, tak nové zákazníky.
Každý ze čtyř obalů je unikátní přehršlí velmi různých fontů z dílny Yani Arabena and Guille Vizzari. Avšak celkové styl sjednocuje vše do jedné snadno rozpoznatelné linie. Při pohledu na obal máte cítit spoustu nálad, od jemné přes romanticky hravou až po odvážnou.
 
Respekt k silné značce a její historii vyjadřuje klasické logo Chandon ve spodní části obalu.

Muzeum La Cité du Vin

Vinná karafa jako vzor muzea

Muzeum vína La Cité du Vin v Bordeaux už má svůj tvar a práce na jeho obvodovém plášti před Vánocemi finišovaly. Členitá fasáda budovy je poskládaná z 972 m2 skla a 5.770 m2 hliníkových plechů.
Hlavní architekt Anouk Legendre ze společnosti X-TU Architects prohlásil, že je se vzhledem budovy sám spokojený.
Práce nyní pokračují uvnitř, aby byly dokončené do konce března, protože první návštěvníci muzeum navštíví už 2. června tohoto roku.


Narozeniny slaví Jarmil Bezděk

Narozeniny dnes slaví Jarmil Bezděk z Vrbice.

12. ledna 2016

Moldavsko zvýšilo produkci vína i brandy

Mileștii Mici
největší vinný sklep na světě
V Moldavsku vzrostla v roce 2015 ve srovnání s předchozím rokem výroba vína a brandy a současně se snížila výroba vodky a likérů.
Podle statistik vzrostla v období leden až září 2015 produkce vína o 11,3% až na 73,338 milionů litrů a šumivého vína o 6,7% na 2,831 tisíc litrů.
Produkce brandy se zvýšila o 10,8% na 1,399 milionů litrů stoprocentního alkoholu. 
Za stejné období poklesla výroba vodky a likérů o 22,6% na 2,097 miliony litrů. stoprocentního alkoholu. Produkce sladkých a fortifikovaných vín (port, madeira, sherry, tokaj) se snížila o 7,4% na 2,473 milionů litrů.

Americkému nápojovému gigantu Constellation Brands se daří

Constellation roste především v pivu

Hodnota akcií společnosti Constellation Brands vzrostla v roce 2015 o víc než 40%. A za třetí čtvrtletí loňského roku společnost oznámila zvýšení zisku o 22% na 270,5 milionů USD.
Většina růstu připadá na divizi piva. Constellation převzala v roce 2013 plnou kontrolu nad mexickým pivovarem Grupo Modelo. Přesto utratí 1,5 miliardy USD na budování druhého mexického pivovaru, jen aby udržela krok s prudce rostoucí severoamerickou poptávkou po Corona Extra a Modelo Especial.

Lihoviny a víno také rostou

Ale i divize víno a lihoviny rostou. Tržby se zvýšily o 3% převážně v důsledku růstu prémiového sektoru. Tento trend podpořil růst značky Meiomi a jejího Pinot Noiru, kterou koupila za 315 milionů USD loni v létě. Tržby v průběhu čtvrtletí vzrostly o 80%.
Lihovinové portfolio vzrostlo o 2%, když prodeje tequily Casa Noble rostly víc, než se očekávalo.

Narozeniny slaví Oldřich Michlovský

Narozeniny dnes slaví Oldřich Michlovský z Rakvic.

11. ledna 2016

Jennifer Lawrence voní jako Cabernet

Čerstvá držitelka Zlatého glóbu 2016 a oscarová hollywoodská hvězda Jennifer Lawrence během pátečního rozhovoru pro časopis Glamour potvrdila, že její signifikantní vůní je červené víno. "Cítím se jako Cabernet," řekla.
Milovnici vína Lawrence spatřili v srpnu 2014 na návštěvě Wölffer Estate Vineyard v New Yorku s frontmanem Coldplay Chrisem Martinem. Byli prý mimořádně romantičtí, dívali se na západ slunce a pak tiše odešli. Ve vinařství mohli vidět 22 hektarů vinohradů s Merlotem, Chardonnay, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon, Trebbiano a Pinot Noir.

Pár deci v krabici: Americký zásilkový obchod s vínem po skleničkách

Osobní sommeliér v krabici

Americká společnost Vinebox zahájila dodávky vín po skleničkách až do domu s podtitulem "osobní sommelierské služby."
Uvádí o sobě, že nabízí "exkluzivní zkušenosti s vínem po skleničkách při objevování kvalitních vín z celého světa." 
Vinebox poskytuje svým členům tři decilitrové "zkumavky" měsíčně obsahující vína vybraná "týmem sommeliérů a odborníků v oboru."
Vína budou zpočátku pocházet výhradně z Evropy, uvádí internetové stránky Vinebox, a bude je možné dodávat po celých Spojených státech. 

Aktuální nabídka za 20 i 60 USD

V aktuální nabídce jsou 2008 Château Kirwan z Margaux za 58 USD, 2011 Brotte Domaine Grosset z Châteauneuf-du-Pape (20 USD) a 2007 Château Paloumey z Haut Médoc (30 USD).
Členové mají na webu přístup ke svému účtu, kde si mohou prohlédnout recenze a hodnocení ostatních členů a specialistů.
Společnost v San Franciscu založili bývalí firemní právníci Duke a Rachel Vodofsky. Členství ve Vinebox stojí 35 USD měsíčně nebo 30 USD při registraci na rok.

Narozeniny slaví Vladislav Šlancar

Narozeniny slaví Vladislav Šlancar z Boleradic.

10. ledna 2016

V Bolívii je víno národním dědictvím, podepsal prezident.

Bolívijský návrh zákona o uznání vína jako součásti národního kulturního dědictví jako první podepsali Sani Luca a Massimo Fiorio, předseda a místopředseda výboru pro zemědělství, ale i dalších více než padesát poslanců. Následně i prezident Evo Morales přijal tento zákon, kterým prohlásil vína "vinos de altura" (vína z nadmořských výšek) i vinnou pálenku Singani, vínovici z hroznů Muscat de Alajandrìa, za významné prvky jihoamerického vinařského dědictví. Současně s tím byl založen národní úřad "Dia Nacional de la Uva". 
Po ratifikaci členství Bolívie v OIV jsou to poslední formální kroky, které vrací Bolívii na vinařskou mapu světa. 
Zákony byly symbolicky podepsané ve městě Tarija, hlavním městě regionu, kde je ve výšce 1800 metrů nad mořem polovina bolivijských vinic (celkem 3.500 ha). V příštích měsících přibudou další opatření, která mají malou bolívijskou produkci chránit před konkurencí velkých sousedů, Chile a Argentiny.

Campari prodalo svůj Fernet

Slovenský závod je také prodaný

Gruppo Campari pokračuje v prodejích podniků, které pro něj nejsou klíčové. Nyní prodaný podnik Casoni Fabbricazione Liquori má výrobní závody v Modeně v Itálii a v Pribeniku na Slovensku a produkuje značky Fernet, Sambuca, Amaro, Amaretto nebo Bitter. Tyto závody získal akvizicí Fratelli Averna v červnu 2014. Celková hodnota transakce je 5,3 milionů EUR a zahrnuje "čisté finanční pozice přibližně 2,3 milionů EUR," oznámilo Gruppo Campari. Prodej by měl být dokončen do konce března 2016.

Loňské prodeje v Itálii i na Jamajce

Gruppo Campari hodlá "posílit své zaměření na své hlavní činnosti s vysokou marží a zefektivnit své neklíčové obchodní činnosti." Proto prodávalo své značky Limoncetta v lednu 2015 (7,0 mil. EUR), jamajskou divizi Federated Pharmaceutical v březnu 2015 (13,0 mil. EUR), vinařství Enrico Serafino v červnu 2015 (6,1 mil. EUR) a agrochemickou divizi J Wray & Nephew v červenci 2015 (7,3 mil. EUR).

Narozeniny slaví Vlastimil Řádek

Narozeniny dnes slaví Vlastimil Řádek z Velkých Pavlovic.