Přeskočit na hlavní obsah

Prodeje Champagne v roce 2015 překonaly předkrizový rekord

Prodeje Champagne v roce 2015 vytvořily nový světový rekord

Odborníci odhadují, že v roce 2015 se ve světě prodalo více než 312 milionů lahví Champagne v hodnotě asi 4,7 miliardy EUR. Tato částka překonala předchozí rekord z roku 2007. Zvýšenou spotřebu Champagne způsobila přetrvávající poptávka na exportních trzích, příznivá měnová situace a stabilizace domácích prodejů ve Francii.
Odhady uvádějí, že prodaných 312 milionů lahví šampaňského představuje nárůst o 2 až 3% víc než v roce 2014 a zvýšení příjmů na 4,7 miliardy EUR znamená nárůst tržeb o 4,4%.

Předchozí rekordní rok byl 2007 

Předchozí rekordní úrovně dosáhlo Champagne v roce 2007, kdy byly příjmy z prodeje 4,56 miliardy EUR, ale pak tržby klesly kvůli globální finanční krizi v letech 2008-2009.
Nárůst je současně způsoben oslabením evropské měny vůči americkému dolaru. Z úrovně 1,40 na začátku druhého čtvrtletí roku 2014 kleslo euro až do konce roku 2015 na 1,0559 za dolar.

Pokud se potvrdí odhady, že export Champagne dosáhne v roce 2015 hodnoty 2,7 miliardy EUR, znamená to, že domácí poptávka ve Francii představuje hodnotu plné 2 miliardy EUR.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.