17. října 2015

Diane Keaton uvádí své víno "na led"

The Keaton

Diane Keaton uvedla v Show Ellen DeGeneres své víno určené k pití na ledu. Keaton k tomu na twitteru napsala: "Je to tady. Nezapomeňte na led. Na zdraví."
Víno je podle ní vyrobno speciálně tak, aby mohlo být podávané na ledu, protože tímto způsobem se jí víno líbí pít. Je to zvyk ze sedmdesátých let, kdy žila v New Yorku.
"Chodila jsem se na balkon ochladit, protože můj byt neměl klimatizaci, a jednoho dne mě napadlo zkusit víno na led. A od té doby mě to nepustilo!"

Producenti

Součástí jednoduché značky The Keaton jsou kalifornské červené a bílé, obě vyrobená s pomocí Bruce Huntera z Shaw Ross a ve spolupráci s vinařem a konzultantem Bobem Pepi.
"Chtěla jsem cenově dostupná vína, která spojí hrozny z různých regionů," pokračovala. "Obě vína jsou ovocitá a dobře vyvážená. Dobře se snoubí s jakýmkoli jídlem. A ano, trvala jsem na tom, jsou se šroubovacím uzávěrem!"
Keaton říká, že nejlepší radou jak vychutnat její víno je naplnit nízkou kulatou sklenici množstvím ledu a nalévat víno, dokud není všechen led zakrytý.

16. října 2015

Australský export vína za posledních 12 měsíců vzrostl


Hodnota australských exportu vína ke 30. září 2015 vzrostla o 8% na 1,96 miliardy AUD (1,26 mld. EUR). Průměrná hodnota exportovaného lahvového vína se zvýšila o 4% na 5 AUD/litr, zatímco průměrná hodnota exportovaného sudového vína klesla o 4%. Pozoruhodný je nárůst vývozu sudového vína do Japonska o 388%, za čímž stojí letošní podpis obchodní dohody Japan-Australia Economic Partnership Agreement, v jehož důsledku vzrostl také celkový objem exportu vína do této země o 14% na 35 milionů AUD.

Potřebuje globální trh s vínem globální vinařský zákon?

Konference AIDV v Santorii

Na 33. mezinárodní konferenci Association internationale des juristes du droit de la Vigne et du Vin představil Jean-Marie Aurand, generální ředitel OIV, hlavní body světového trhu s vínem, výzvy, kterým toto odvětví čelí a plány, které si k jejich splnění OIV ve svém strategickém plánu stanovila.
Tuto přednášku pronesl v rámci panelu věnovaného harmonizaci, vzájemnému uznávání a dopadům různých orgánů mezinárodní regulace, které řídí trh s vínem za posledních třicet let.

Síť 300 právníků ze třiceti vinařských zemí

Na tomto zasedání představil Rein-Jan Prins, předseda AIDV, výsledky mezinárodního průzkumu mezi svými členy, které ukázaly vitalitu sdružení a význam této sítě sdružující 300 právníků ze třiceti zemí. Jak Aurand upozornil, když zároveň vyjadřil potěšení z činnost této organizace se statusem pozorovatele v OIV, jedinečným přínosem této organizace je právě tato celosvětová síť na obor specializovaných právníků.
Konference se konala 2. až 4. října v řeckém Santorini, kde se potkala stovka právníků z 20 zemí a diskutovala právní témata spojená se zaváděním nových technologií, s ochranou zeměpisných označení, ochranou odrůd révy, s mezinárodními obchodními konflikty, s paděláním a vlivem internetu nebo s právy výsadby.

Víno v lahvích? Už dávno ne. Novinky na trhu

Jen skleněné lahve nestačí

Nová balení vín patří k dnešní době. I když sklo je stále dominantně preferovaný obal, na trhu bude nadále ztrácet podíl na úkor široké škály alternativních formátů balení. Kromě bag-in-boxů a ostatních kontejnerů, které jsou stále v oblibě, patří k novinkám plastové lahve, plastové kelímky a poháry, aseptické kartony, sáčky i plechovky. Své místo zaujmou kvůli novým funkcím, schopnosti diferenciace produktů i apelem na mladší spotřebitele, kteří jsou k vinařským tradicím více vlažní, než znalci vína.

Obaly na jedno použití

Nejrychlejší růst se očekává v obalech mimo typickou velikost 750 ml. Obaly na jedno použití mají široké uplatnění v místech, která obvykle neumožňují prodej skleněných obalů, jako jsou stadiony, divadla, koncertní sály a zábavní parky.
Severoamerická společnost AstroPouch uvedla na trh obal na víno o tradičním objemu 750 ml a nízké váze, který je možné potiskovat a zatraktivnit. Obal lze recyklovat a protože není použit karton, není ho třeba před tím separovat.

Novozélandské vinařství Sileni Estates zahájilo prodej svých oceněných vín v nerozbitném jednorázovém balení. Nabízí se jako ideální partner na akce, festivaly a venkovní životní styl. Obal Sileni Nano je 100% recyklovatelná all-in-one lahvička vína s clipem a plastovým pohárem, první svého druhu na trhu.
Vína Sileni Nano jsou nabízena v pěti odrůdách a jsou balena v PET lahvích o objemu 187 ml, která kopíruje tvar běžné láhve a má plastový šroubovací uzávěr. Tento produkt je výsledkem společné práce mezi Sileni Estate a francouzskou stáčírnou Paul Sapin.

Narozeniny slaví Leoš Horák, Josef Hycl, Tomáš Krist a Václav Tropp

Narozeniny dnes slaví Leoš Horák z Vrbice, Josef Hycl ze Zaječí, Tomáš Krist z Milotic a Václav Tropp z Jezeřan-Maršovic.

15. října 2015

Arménská sklizeň zatím lepší než loňská

Sklizeň révy v Arménii ještě neskončila, ale už data z poloviny měsíce uvádějí sklizených 276 tisíc tun hroznů, přičemž za celý loňský rok bylo sklizeno 261 tisíc tun. Vývoz hroznů dosáhl 6.400 tun oproti 4.700 tunám ve stejném období loňského roku.
Boj s mšičkou révokaz je zřejmě úspěšnější, než se v průběhu roku zdálo.

Zájem o největší výstavu sudového vína z roku na rok stoupl

WBWE za pět týdnů

Přestože registrace na sedmý ročník výstavy World Bulk Wine Exhibition (WBWE), která se koná příští měsíc, není ještě uzavřena, hlásí organizátoři již o 30% více účastníků než přivítal předchozí šestý ročník. Proto už nyní o 10 % rozšířili výstavní plochu.
Přihlášení jsou vystavovatelé z devatenácti zemí včetně Německa, Argentiny, Austrálie, Rakouska, Belgie, Chile, Číny, Spojených států, Francie, Gruzie, Řecka, Maďarska, Itálie, Kosova, Malajsie, Moldavska, Portugalska, Jižní Afriky a Španělska. Dohromady tyto země tvoří 95% trhu se sudovým vínem.
Nárůst objemu vývozu nejen zvyšuje hospodářskou soutěž, ale také zvyšuje rozmanitost nabízených vín.

Rostoucí trh se sudovým vínem

"WBWE zobrazuje rozsáhlou škálu nabídky od sudového vína i vín v bag-in-boxech, přes vína s chráněným zeměpisným označením, odrůdová vína až po vína stolní, určená pro smíchání nebo výrobu šumivých nebo aromatizovaných vín, jako jsou vermuty," řekli organizátoři přehlídky.
V roce 2000 činil globální export sudového vína 20,34 milionu hektolitrů v hodnotě 1,231 milionu EUR, když průměrná cena litru byla 0,60 EUR. V roce 2014 vývoz dosáhl 37,83 milionu hektolitrů - což za předchozích 15 let představuje nárůst o 85% - v hodnotě 2,715 milionu EUR a s průměrnou cenou 0,72 EUR za litr.
World Bulk Wine Exhibition se koná 23. a 24. listopadu v Amsterdamu.

Bodegas Torres s "novými" odrůdami proti změnám klimatu

Původní a dnes raritní odrůdy

Španělské vinařství Bodegas Torres obnovuje pěstování původních červených odrůd Moneu a Gonfaus, což představuje poslední fázi dlouhého výzkumného projektu, jehož cílem je obnovit pěstování čtyřiceti v Katalánsku dříve pěstovaných odrůd. 
Některé z těchto vzkříšených odrůd nejsou považované za vhodné pro výrobu ​​vín, ale v Torres již používají původní Querol a Garro v cuvée Gran Muralles.
Odrůdy Moneu a Gonfaus mohou být podle odborníků z Torres využity k výrobě vína, ale mohou být i užitečné i v boji se změnami katalánského klimatu.

Vhodné pro nastupující klimatické změny

"Zjistili jsme, že tyto dvě odrůdy mají největší potenciál v suchém podnebí a extrémních klimatických podmínkách," uvádí Torres. "Obě odrůdy jsou velmi odolné vůči suchu."
Miguel Torres, generální ředitel Bodegas Torres, říká, že oživení starých odrůd je dlouhý a pomalý proces. "Ale poskytuje nám lépe pochopit bohatství odrůd, který tu existovaly před invazí révokazem v závěru 19. století."
Se kterým právě bojují - a prohrávají - vinaři arménští.

Narozeniny slaví Zdeněk Žák a Eva Pavlechová

Narozeniny dnes slaví Zdeněk Žák z Lipova a Eva Pavlechová z Prahy.

14. října 2015

Stojan na Champagne od Porsche Design na prodej za týden

Vertikální klimatizovaný stojan na lahve Champagne Veuve Clicquot z broušené oceli s názvem "Vertical Limit" navržený designéry Porsche změní za týden v londýnské aukci Sotheby's majitele.

V roce 2007 bylo těchto stojanů zhotoveno pouhých patnáct kusů, tento má číslo 10. Obsahuje všech původních dvanáct Magnum lahví Veuve Clicquot ročníků 1955, 1959, 1961, 1962, 1969 rosé, 1975, 1979 rosé, 1982, 1985, 1988, 1989 a 1990 rosé, všechny ve skvělé kondici, pouze rosé mají hůř čitelnou etiketu. Ročníky na dvířkách klimatizovaného stojanu jsou uváděny na magnetických vyměnitelných destičkách.
Závěrečná cena se očekává v intervalu 80.000 až 100.000 £ (107 až 135 tis. EUR).

Americká vinařství Diagea koupila TWE

Treasury Wein Estate podle očekávání koupilo od Diageo jeho severoamerická vinařství plus britskou značku Percy Fox za 552 milionů USD (482 mil. EUR). Čistý výnos po zdanění a odečtení transakčních nákladů přibližně 320 milionů GBP (430 mil. EUR) bude použit na splacení půjčky. Transakce podléhá schválení regulačních úřadů a očekává se, že bude dokončená koncem kalendářního roku.
Generální ředitel Diageo Ivan Menezes řekl: "Strategie Diagea je dosahovat silnějšího a trvalého výkonu zaměřením na naše hlavní portfolio. Víno již není jádrem Diageo."

Generální ředitel OIV v Řecku

Vinařská politika v Řecku

V návaznosti na konferenci AIDV - IWLA pořádanou 2. až 4. října na Santorini navštívil její účastník Jean-Marie Aurand, generální ředitel OIV, Atény, kde se setkal s generálním tajemníkem pro zemědělskou politiku a pro řízení evropských fondů Ministerstva pro obnovu, výrobu, životní prostředí a energetiku, panem Charalambosem Kasimisem.
Řecko je členem OIV od roku 1929 a Aurand řekl, že jeho práce je pro OIV velmi přínosná. Kasimis potvrdil, že Řecko bude v této spolupráci nadále pokračovat s pevným úmyslem rozvíjet své vinařství s využitím vlastních autochtonních odrůd, které jsou součástí historického dědictví Řecka.

Řecká odlišnost

Přestože srovnáním letošní a loňské úrody je Řecko s poklesem o 8,6% třetí největší evropský smolař, produkuje obvykle asi 3 miliony hektolitrů vína ze svých 110 tisíc hektarů vinic s velmi rozmanitými půdními a klimatickými podmínkami. Vinařství je dnes moderním sektorem jak s mezinárodními odrůdami, tak s řadou téměř 300 autochtonních odrůd, jako jsou Ασύρτικο (Assyrtiko), Μοσχοφίλερο (Moschofilero), Αγιωργίτικο (Agiorgitiko) nebo Ξινόμαυρο (Xinomavro).
Assysrtiko na vulkanickém podloží vedené na koš

Investiční vína ve skalních tunelech Gibraltaru

Gibraltarské tunely

Z dob druhé světové války, kdy vláda Británie očekávala, že útoky jsou na spadnutí, zůstalo ve skalách Gibraltaru 32 mil tunelů. I když přístup do nich je omezený, mnohé z tunelů mají šířku i na dva kamiony vedle sebe. Společnost Gibraltar Wine Vaults se chystá několik z nich připravit pro svůj záměr uskladnit v nich investiční vína v hodnotě desítek milionů liber. 
"Naším záměrem je vytvořit největší podzemní skladovací zařízení pro víno na světě," řekla Tracey Lee, generální ředitelka a zakladatelka společnosti. "Ve skále máme perfektní podmínky, 70ti až 80ti procentní vlhkost, 13 až 14 stupňů, žádné světlo, žádné vibrace."

Podpora vlády

Vláda projektu vyslovuje podporu a věří, že pomůže na Gibraltaru zvýšit vinařskou turistiku. "Vláda vítá projekt převést část této podzemní sítě na zařízení pro uskladnění vína, protože představuje úplně novou oblast hospodářské činnosti na Gibraltaru," řekl Joseph Garcia, náměstek předsedy vlády Gibraltaru. "Je to zcela komerční projekt soukromého sektoru. Gibraltar Wine Vaults je vítaným přírůstkem pro místní ekonomiku a příjmy naší vlády, ale také vytváří pracovní místa pro správu vín a jejich skladování."

Kapacita vinařského areálu

Areál bude moci v první fázi uskladnit investiční vína až v hodnotě 60 milionů GBP, druhá fáze má přinést rozšíření o dalších 850.000 kartonů vín.
Stavba s přístupem z Devil's Tower Road má být zahájena na konci tohoto měsíce, termín dokončení je stanoven na polovinu roku 2017.
Pohled před zahájením stavby


Narozeniny slaví Lubomír Glos

Narozeniny dnes slaví Lubomír Glos z Moravské Nové Vsi.

13. října 2015

Gruzínské vinařství v aukci za trojnásobek vyvolávací ceny

Předposlední gruzínské státní vinařství Gruzvinprom bylo minulý týden v elektronické aukci prodáno dosud neznámému vlastníkovi za 31.105.000 GEL (11,5 mil EUR), téměř trojnásobek vyvolávací ceny. Kupující má státu zaplatit plnou cenu do roku 2018. 
Očekává se, že v letech 2016 až 2019 bude vinařství zpracovávat minimálně 3.000 tun hroznů ročně.

Prodá Diageo své kalifornské vinice australskému obru TWE?

Britský nápojový obr Diageo údajně "podrobně hovoří" s australskou vinařskou skupinou Treasury Wine Estates o prodeji své Global Wine Unit, která zahrnuje značky jako kalifornské Blossom Hill a Sterling Vineyards nebo burgundské Piat d'Or. O jejich prodej Diageo usiluje již delší dobu, protože tvoří pouze malou část jeho globálních příjmů, a chce se soustředit na své hlavní značky jako jsou Johnnie Walker nebo Smirnoff.
Dohoda by mohla být oznámena do jednoho měsíce.

Narozeniny slaví Pavel Krška

Narozeniny dnes slaví Pavel Krška z Pavlova.

12. října 2015

Čínské Château Changyu na nákupech ve Španělsku

Rioja vinařství kupují Číňané

Château Changyu, oficiálně Changyu Pioneer Wine Company, nejstarší a největší čínská vinařská společnost, oznámila minulý měsíc akvizici vinařství Marqués del Atrio ve španělské vinařské oblasti Rioja. Tato čínská společnost již v roce 2013 koupila francouzského producenta Cognac Roullet Fransac.
Důvodem jsou rostoucí dovozy vín spojené s poklesem průměrné ceny až na srpnové 3,45 USD za litr, která způsobuje na čínském trhu klesají preference k nákupu domácích levných vín. Čínská vinařství proto musí hledat další zdroje pro svůj růst v zahraničí.

Jihoafrická vína od srpna s novými kategoriemi

Jihoafrická Wine and Spirit Board (WSB) schválila reformu právních předpisů pro klasifikaci některých nových nekonvenčních stylů vín. Klasifikace WSB nastavuje standard kvality pro všechna vína, která míří na export včetně údajů o původu nebo obsahu vína a je podmínkou získání nezbytné pečetě s registračním číslem.
Změny prosazovali mladí swartlandstští producenti sdružení do Swartland Independent group of winemakers.

Šest nových tříd

Klasifikační změny obsahují zavedení šesti nových tříd: “skin-macerated white”, “extended barrel-aged white/gris”, “natural pale/non-fortified pale”, “methode ancestrale”, “alternative white/red” a “sun wine”.
Swartland Independent group of winemakers zahrnuje 25 vinařství a vede ji Craig Hawkins z vinařství Testalonga, které provozuje spolu s manželkou Carlou. Hawkins měl několikrát potíže s úřady při klasifikaci svých přírodních vín. Proto již před dvěma lety kontaktoval WSB a Sawis, organizaci, která kontroluje informace o původu, se kterými diskutoval své obavy i návrhy změn aspektů jihoafrických nařízení.
Hlavním problémem bylo, jak Hawkins řekl, že některá vína nebylo možné zařadit podle dosavadních předpisů WSB.

Nemožnost exportovat přírodní vína

"Stejně jako všechna vína v Jižní Africe bylo nutné i naše vína před schválením degustovat, což vedlo k nedorozuměním nad našimi netradičními styly, jako jsou oranžová vína a oxidativní styly vína," řekl.
"Při degustacích jsme opravdu neměli žádnou kolonku, kde by bylo možné náš styl zaškrtnout, což bohužel nakonec způsobilo, že jsme klasifikaci nezískali."
Vína vyráběná v těchto "přírodních" stylech kvůli zamítnutí regulační radou nemohla mířit na export přesto, že je po nich na zahraničních trzích vysoká poptávka.

Inovace v jihoafrickém vinařství

Nová pravidla byla schválena po dvou letech diskusí dne 21. srpna 2015. "WSB byla vždy zastáncem inovací, které vidíme i v těchto nových třídách vín," řekl Hugo van der Merwe, tajemník WSB. "Jsme rádi, že jsme byli součástí tohoto procesu."
Nejen skupina mladých vinařů ze Swartlandu usiluje o změny v systému jihoafrického vinařství, které se potýká s pověstí sice kvalitních, ale zaměnitelných a levných vín. Další skupina vinařů vedená Donem Toothem z Vergelegen Estate také navrhla novou exkluzivní Cape Vintner Classification a prosazuje je v praxi.

Rekordní přírůstek české sklizně proti ostatním EU vinařům

Česká sklizeň 2014 překonána

Česko oznámilo k 15. září svůj odhad letošní produkce moštu na 739.900 hektolitrů, o 42,3% více oproti loňskému roku, což znamená odhad největšího nárůstu ze všech zemí EU v letošním roce. Třetinový růst předpovídá belgická sklizeň a čtvrtinový Bulharsko. Růst celkově nejproduktivnější Itálie bude 13,4%.

Německé a Kyperské ztráty

Téměř desetinovou ztrátu předpovídá Kypr a Německo (-9,8%, resp. -9,6%), následované Řeckem s poklesem o 8,6% a Luxembourgem s nižším odhadem úrody o 7,7%.
Celkově Evropa očekává sklizeň 171 milionů hektolitrů, což by znamenalo oproti loňským 166 milionům hektolitrů 2,9% růst. Avšak oproti rekordní sklizni v roce 2004 bude ta letošní evropská i tak o 15% nižší.


Kompletní zdroj k prohlédnutí zde.

Narozeniny slaví Ladislav Jadvidžák a Vladimír Zborovský

Narozeniny slaví Ladislav Jadvidžák z Lechovic a Vladimír Zborovský z Velkých Pavlovic.

11. října 2015

Geisenheimské univerzitní "Einheitswein" na oslavu německého sjednocení

Studenti Geisenheim University vyvořili k příležitosti dvacátého pátého výročí sjednocení Německa cuvée "Einheitswein".
Toto "víno sjednocení" vytvořili studenti pod vedením profesora Erika Schweickerta. Cuvée je k dispozici jak v bílé, tak červené variantě a obsahuje 13 přívlastkových vín ze všech vinohradnických oblastí Německa. K takovému sjednocení všech vinohradnických oblastí došlo podle profesora poprvé v německých vinařských dějinách.

Rosé z Provence opět ve Spojených státech roste. Už jedenáctý rok

Roční nárůst o více než 50%

Od července 2014 do června 2015 vzrostl dovoz rosé z Provence do Spojených států o 53% podle objemu a o 70% podle hodnoty, uvádí fracouzská agentura Vins de Provence. Agentura Nielsen nedávno oznámila, že dovoz prémiových suchých rosé s cenou 12 USD a více vzrostl o 34,3% podle objemu a o 41,1% podle hodnoty.
Odborníci tento růst připisují rostoucímu počtu příznivců rosé.
"Rozhodně jsme zaznamenali nárůst zákazníků žádajících rosé z Provence," říká sommeliér David Keck z Camerata at Paulie’s v Houstonu. "Proto jsme zvýšili naši nabídku o 200% a v důsledku toho došlo k velkému nárůstu jeho prodejů."
"Rosé nebylo před pěti lety tak populární," potvrzuje sommelier Hakan Aktas z newyorského The Quarter. "Lidé víc letěli po bílých vínech a bublinkách. Ale v posledních letech rosé převzalo hlavní roli a nevypadá to, že ji v dohledné době opustí. "

Znalosti americké veřejnost o víně se mění

"Před pěti lety bylo opravdu těžké stočit hovor na rosé," řekl Keck. "Ale dnes už se méně mluví o tom, zda by host měl rosé vůbec pít, ale daleko víc se zaměřujeme na to, které styly rosé ho nejvíce zajímají."
Ale kvalita a styl z Provence vítězí. "Rosé z Provence je zcela jistě standard, se kterým porovnáváme hostům ostatní rosé," řekl Master sommelier Andy Myers z Think Food Group. "Delikátní a s jídlem vhodně kombinovatelná povaha rosé z Provence spolu s relativně nižším alkoholem jsou atributy, které hosty přitahují."
"Dřívě panovala o rosé obecně mylná představa," řekl Aktas. "Lidé si mysleli, že rosé jsou sladká. Když jsme vzdělali naše zaměstnance, kteří nyní informují naše hosty, že rosé jsou i suchá, zákazníci již většinou hledají rosé, která se snadno konzumují. Mají rádi rosé, která jsou suchá a světlé barvy, a rosé z Provence do této kategorie patří".