Vinařská politika v Řecku
V návaznosti na konferenci AIDV - IWLA pořádanou 2. až 4. října na Santorini navštívil její účastník Jean-Marie Aurand, generální ředitel OIV, Atény, kde se setkal s generálním tajemníkem pro zemědělskou politiku a pro řízení evropských fondů Ministerstva pro obnovu, výrobu, životní prostředí a energetiku, panem Charalambosem Kasimisem.
Řecko je členem OIV od roku 1929 a Aurand řekl, že jeho práce je pro OIV velmi přínosná. Kasimis potvrdil, že Řecko bude v této spolupráci nadále pokračovat s pevným úmyslem rozvíjet své vinařství s využitím vlastních autochtonních odrůd, které jsou součástí historického dědictví Řecka.
Řecká odlišnost
Přestože srovnáním letošní a loňské úrody je Řecko s poklesem o 8,6% třetí největší evropský smolař, produkuje obvykle asi 3 miliony hektolitrů vína ze svých 110 tisíc hektarů vinic s velmi rozmanitými půdními a klimatickými podmínkami. Vinařství je dnes moderním sektorem jak s mezinárodními odrůdami, tak s řadou téměř 300 autochtonních odrůd, jako jsou Ασύρτικο (Assyrtiko), Μοσχοφίλερο (Moschofilero), Αγιωργίτικο (Agiorgitiko) nebo Ξινόμαυρο (Xinomavro).
![]() |
Assysrtiko na vulkanickém podloží vedené na koš |