23. května 2015

Oficiálně v Černé Hoře

Černá Hora je členem OIV od roku 2007. Produkuje vína zejména z autochtonních odrůd jako jsou Vranac nebo Krstać, a usiluje o modernizaci vinařství i v příštích letech.
Proto když už byl generální ředitel OIV Jean-Marie Aurand 6. května v Poreči, zastavil se 11. až 13. května i na oficiální návštěvě Černé Hory. 
Během své návštěvy jej doprovázel velvyslanec Slovenské republiky v Černé Hoře František Lipka. Což nepřekvapuje, když uvážíme, že pan Lipka je básník, překladatel a prezident Jury des Prix de l’OIV, z jehož rukou vloni přebíral ocenění OIV i Luboš Bárta za svou knihu Public relations a marketingová komunikace v obchodu s vínem a v roce 2012 Pavel Pavloušek za knihu Pěstování révy vinné – Moderní vinohradnictví.
Černohorský ministr zemědělství a rozvoje venkova Petar Ivanović přivítal generálního ředitele OIV na své vinici a pak i na ministerstvu, aby mu sdělil, že Černá Hora by ráda zvýšila účast svých odborníků v jednotlivých komisích OIV.
Nato se vydali na návštěvu podgorického vinařství Plantaže, největšího evropského vinařství s více než 2300 hektary vinohradů a roční produkcí 17 milionů lahví nejen vín, ale i oceňovaných brandy Prvijenac, pálenky Kruna nebo klasické vínovice. Naprostá většina jeho vín je s velkým úspěchem vyvážena do celého světa.
Na závěr se Jean-Marie Aurand zúčastnil konference na soukromé vysoké škole v Podgorici.

Narozeniny slaví Jan Zajíček a Igor Vyhňák

Narozeniny dnes slaví Jan Zajíček z Louky a Igor Vyhňák z Velkých Bílovic.

22. května 2015

Sbalte víno a odvezte ho do Číny

V Číně zkonzumují 7% celkové světové vinařské produkce, v podstatě srovnatelně jako v Německu a Británii, spotřeba na obyvatele tedy není vysoká, právě proto je to obchodní výzva i pro ty, kteří zaspali za Austrálií a Francií. Třeba i proto, že tímto exportem můžete lépe čelit obchodním výkyvům v současné Evropě.

Jihoafričané již neváhají a po marketingových investicích vloni jejich podíl na čínském trhu vzrostl o 63%. Přizpůsobují se však místním podmínkám. Hein Koegelenberg, vlastník vinařství La Motte a Leopard's Leap, ve spolupráci s Perfect China vytvořil "Perfect Wines of South Africa", značku zaměřenou přímo na čínský trh. Vyslechl doporučení a etiketu vína L'Huguenot se skicou vinice navrhl v klasickém francouzském stylu. Přestože na první pohled skica připomíná tradiční francouzskou krajinu, ve skutečnosti jsou to Table Mountain s domem v nizozemském stylu, zcela typickou scenérií Jižní Afriky.

To je jen jedna strana mince. K tomu každoročně zve Koegelenberg 250 čínských obchodních zástupců z celé země na jihoafrické turné, aby se mohli s produkcí seznámit přímo v místě, kde se pěstuje réva a vyrábí víno.
Spolu s La Motte a Leopard’s Leap znamenaly Koegelenbergovy tři exportní značky polovinu celého jihoafrického vinařského exportu 3 milionů lahví do Číny v roce 2013.
Někteří na to jdou jinak.
Swartland Winery sází trochu na pověry a hraje si s tradičnějšími čínskými motivy lvů a dalších zvířat. Jenže vlastníkem tohoto vinařství je jihoafrický čínský přistěhovalec William Wu, který společnost koupil v loňském roce a ihned vstoupil na čínský trh. A i kvůli tomu je podíl exportu na celkové produkci tohoto vinařství už 55%.
Svůj atak čínského trhu však zahájil australský maloobchodní gigant Lion podpisem smlouvy s distributorem Jebsen Fine Wines, který má v mnoha čínských provinciích vybudované skvělé distribuční sítě. Čínští spotřebitelé se tak již brzy seznámí se australskými víny z vinařství St. Hallett Wines z Barossy, Petaluma z Adelaide Hills, Stonier Wines z Mornington Peninsula, Knappstein z Clare Valley, ale i s americkým vinařstvím Argyle z oregonského Willamette Valley.

Vinařské vize z Enofora

Letošní Enoforum se v italské Vicenze konalo 5. a ž 7. května. Toto shromáždění tisícovky účastníků a mezi nimi až šesti set vinařských odborníků z celého světa se mimo jiné dozvědělo novinky z kuchyně OIV, které na místě prezentoval vedoucí oddělení vinařství Guido Baldeschi. Pro vysvětlení úlohy OIV prezentoval nedávno zveřejněnou zprávu o světovém pěstitelství a vinařství, a dále představil nejnovější vinařské praktiky, které budou brzy schvalovány, zajména pak
  • ochranu vína membránovou technikou spolu s aktivním uhlím ke snížení přebytku 4-Ethylphenolu a 4-Ethylguaiacolu,
  • kodex správných pěstitelských a vinařských postupů k vyloučení nebo omezení kontaminací Brettanomyces.
I proto počítá OIV publikace "Kompendium mezinárodních metod analýzy vína a moštů" s přibližně 2000 odpovědmi na dotazy shromažďované od roku 2009 prostřednictvím dotazníku zaslaného OIV více než 1000 laboratoří.
Z množství témat byly diskutovány
  • inovační pěstitelské praxe
  • udržitelnost a řízení
  • jak čelit starým i novým nemocem révy vinné
  • techniky pro extrakci barvy vína
  • vztah vína a kyslíku
  • jablečno-mléčné kvašení
  • využívání kvasinek a bakterií
  • stabilizace vína
Enoforum je jedinečnou mezinárodní přehlídkou toho, co spotřebitelé nevyhnutelně najdou a nenajdou v produktech, které cestou skrz platnou legislativu dorazí až na pulty jejich obchodů.

Narozeniny slaví Oldřich Drápal a Luděk Botur

Narozeniny dnes slaví Oldřich Drápal z Žebětína a Luděk Botur ze Strážnice.

21. května 2015

Alkohol kvůli obezitě s kaloriemi na etiketě. Nebo kde.

Rázné řešení otázky uvádění obsahu kalorií na etiketách vín, piva a lihovin nabídla Wine and Spirit Trade Association. Přestože zpočátku podporovala dobrovolnou iniciativu Smirnoff z britského koncernu Diageo, která se zavazovala uvádět obsah kalorií na etiketách i bez zákonné povinnosti, nyní se od tohoto řešení odvrátila.
Generální ředitel Miles Beale řekl, že spotřebitelé mohou být stejně zmateni, zda se uváděné kalorie vztahují k jednotkám, lahvím nebo ke skleničkám. Dokonalým řešením je proto exaktní on-line graf a WSTA bude proto na svých stránkách uvádět typický obsah kalorií jednotlivých alkoholických nápojů.
"Politici mluví o epidemii obezity jako o výzvě, takže naše odvětví se bude muset s otázkou obsahu kalorií ve svých produktech vypořádat. Ale uvádění kalorických informací na etiketách lahví je řešením problému 21. století metodami 20. století," uzavřel.
Může se stát, že ve 21. století bude k legální konzumaci alkoholu nezbytné nejen překonat určitou věkovou hranici, ale ještě být připojen k webu WSTA.

E.&J. Gallo nakupuje v Kalifornii, v Evropě ne

Jak je v Evropě přítomný americký vinařský gigant Ernest & Julio Gallo Winery, kam svou pozornost zamířil a kam určitě nemíří lze usuzovat z leckterých náznaků. Že si v dohledné době nekoupí žádné středoevropské vinařství je zřejmé. Tím menší je překvapení, když tato kalifornská firma ohlásí koupi vinařství z Napa Valley.

Za nezveřejněnou sumu koupila Cypress Ranch a vinohrady Palisades Vineyard s 642 akry pozemků, z toho 258 akry vinic, které přiléhají k vlastním vinohradům v Sun Lake. Dohromady tak v této oblasti vlastní 358 akrů vinohradů, osázených převážně odrůdami Cabernet Sauvignon, Merlot, Zinfandel a Malbec.

Tím E.&J. Gallo Winery pokračuje v sérii akvizic nejkvalitnějších kalifornských zdrojů. V březnu koupila v Healdsburgu J Vineyards and Winery s devíti vinicemi v Russian River Valley o velikosti 300 akrů. A před rokem v dubnu koupila Ledgewood Creek Winery s přibližně 500 akry ve Fairfieldu v okrese Sonoma na severním pobřeží.

Narozeniny slaví Radim Osička, Matěj Hamerník a Daniel Záblacký

Narozeniny dnes slaví Radim Osička z Velkých Bílovic, Matěj Hamerník z Brna a Daniel Záblacký z Velkých Němčic.

20. května 2015

Pijete vermuty, vína, ouzo, whiskey, gin, tequilu, rum nebo vodku? Zřejmě Campari.

Davide Campari-Milano se značkami Aperol, Campari a Cinzano, vinařství Enrico SerafinoSella&MoscaTeruzzi&Puthod, i tyto podniky patří ke Gruppo Campari, italskému výrobci lihovin.
Ředitel Campari Bob Kunze-Concewitz oznámil výsledky za 1. čtvrtletí. Růst o 13,4% v prodejních cenách a nárůst zisku před zdaněním o 72%.
Tržby v Severní i Jižní Americe, podílející se na obchodu skupiny 42%, vzrostly o 19,4% zejména díky nárůstu prodejů Real Kentucky Straight Bourbon Whiskey Wild Turkey. Také Aperol se ve Spojených státech veze na vlně "italských specialit".
Podle mínění vedení Campari způsobuje ruská volatilita dominový efekt v severní, střední a východní Evropě, ale jinde na kontinentu i na Blízkém východě zůstávají prodeje dobré, s růstem o 12,9%.
Asie a Tichomoří jsou pro Campari nejmenším trhem, podílejícím se na obratu pouhými 7%, přesto s růstem tržeb o 15,9%.

Pijete Cavu?

"Šampaňské domy odjakživa velmi důvtipně spojovaly své síly, aby vyprávěly svůj příběh. Toto poučení by si měli vzít producenti Cava DO, aby obstáli v soutěži s úspěšným tažením Prosecca."
Meritxell Juvé z rodinného vinařství Juvé y Camps s roční produkcí 5 milionů lahví konstatuje, že "mnoho spotřebitelů neví, že Cava je vyrobena tradičním způsobem druhotným kvašením v láhvi, za což si mohou výrobci, kteří dostatečně nezdůrazňují, čím se Cava vyznačuje."
"Musíme si dávat pozor, jak to producenti Prosecco DOC dělají, a učit se od nich. Cava je jiný příběh, naše produkty jsou složitější." Boom Prosecca zvýšil zájem o kategorii šumivých vín, to je ta lepčí stránka konkurence. "Pozitivním aspektem pro Cavu navazujícím na úspěch Prosecco je, že se velmi zvedlo mezinárodní povědomí o dalších šumivých vínech kromě Champagne."
"Lidé mají zájem proniknout hlouběji do sektů a poté, co se dozvědí o Prosecco, začnou objevovat kategorii Cava," říká Juvé.
Juvé y Camps je na vzestupu ve Spojených státech, 35% jeho produkce tvoří Gran Reserva a jejich prodeje ve Státech obsáhly podíl 70% ze všech Gran Reserva Cava, které se zde prodají. "Investovali jsme ve Státech hodně a vyplatilo se to. Mysleli jsme, že kvůli jejich preferencím je naše Reserva de la Familia neohromí, ale Američané ji vzali za svou, což je příjemné překvapení," řekl Juvé. Cena této Reserva de la Familia Gran Reserva Brut Nature osciluje kolem 15 US$, ale před rokem byla schopna oslovit zákazníky i za 20 US$.
I Peru je pro Juvé y Camps zajímavý trh, prodají zde 40.000 lahví, ale například v šumivá vína milující Británii jen 20.000 lahví, i když Britové kupují vlastní English Quality Sparkling Wine i za 26 £. Juvé připustil, že nejleší Cavu je těžké prodat, neboť se spotřebitelé ptají, proč mají za láhev platit stejnou cenu jako za láhev Champagne.

Narozeniny slaví Miroslav Novotný

Narozeniny dnes slaví Miroslav Novotný z Vracova.

19. května 2015

Prosecco Prosecco Prosecco

I v Británii bylo Champagne synonymem pro "šumivé víno". Trendy v oblibě šumivých vín jsou často brány jako barometr ekonomické úrovně. V dobrých časech letí oblíbené značky z Champagne, ve zlých se hledají alternativy s dobrým poměrem cena výkon. Ve Spojených státech je na vzestupu Prosecco.
I trendy v Británii ukazují, že jeho obliba a spotřeba rychle roste, zatímco ekonomika klopýtala. Nyní v době obnoveného růstu se uvidí, zda Champagne uhájí svou pozici, nebo zda se Prosecco na trhu usadilo navždy.
Toto italské šumivé víno vnímá 95% spotřebitelů jako výborné v poměru hodnoty a ceny. Champagne je sice na žebříčku usazené stále velmi vysoko, ale pokud se vezmou v potaz i peníze, které za něj platíte... Prosecco zkrátka obsadilo prostor mezi Champagne a Cava a tomu nahrávají i úspěšné a opakované speciální supermarketové nabídky.
Champagne stále dominuje zejména při zvláštních příležitostech, Cava láká jen při cenových nabídkách, ale Prosecco se stává ideálním společníkem pro jakékoli pití kdykoli s kýmkoli.
Je zajímavé, že růst Prosecco nepodporuje růst Asti, dalšího skvělého italského šumivého vína. Úspěchy Prosecco také likvidují snahu Novozélanďaňů o prodeje šumivých vín, Australané leccos zkouší a sami Britové jsou v produkci i prodejích vlastních šumivých vín velmi úspěšní, i když Prosecco cenově převyšují.

Lidl kosí prodeje vín v supermarketech i týmy, které za nimi stojí

Prodeje vín oceněných v soutěžích nepomohou všem. Za předchozích 12 měsíců klesly v Tesco prodeje vín o 3,3% na 1,3 miliardy £. Zcela nový tým nákupu vína v Tesco, vedený Jamesem Davisem MW, sníží počet nabízených položek z 900 na 600.
Za tímto drastickým řezem nestojí jen celková ztráta, ale velká konkurence diskontů. Proto dochází k omezení sortimentu, které doprovází vysvětlování, že zákazníci tak široký sortiment nepožadují.
Oproti tomu Lidl rozšiřuje svou nabídku téměř o 60 položek a jeho letní kolekce vín z celého světa se pohybuje v cenovém rozpětí 4,79 až 16,99 £. Oproti loňskému období Lidlu narostly vinařské tržby o 48,6 milionů £ na 205 milionů £, o plných 31%.
Odcházející ředitel britského prodejce Pol Roger Champagne Nick James říká: „Nemyslím, že mají ještě být Lidl nebo Aldi označovány jako diskonty. Vína a potraviny, které nabízejí, kvalitou často předčí nabídku velké supermarketové čtyřky."
Mark Wilson, zástupce australského vinařství De Bortoli Wines, řekl: "Růst diskontů bude pravděpodobně pokračovat, dokud supermarkety neupraví své marže."

Narozeniny slaví Jan Filip

Narozeniny dnes slaví Jan Filip ze Sedlece.

18. května 2015

Koho zajímají hubená vína?

Američtí spotřebitelé ztrácejí zájem o nízkokalorická vína v důsledku pochybností o jejich kvalitě. "Alkohol stejně jako čokoládu kupují lidé kvůli plné chuti, se kterou mají zkušenosti a nechtějí, aby vinaři tyto vlastnosti z jejich vína odstraňovali," řekl Simon Marton, marketingový ředitel společnosti Treasury Wine Estates, kterou nezájem zákazníků nutí svá nízkokalorická vína dodávaná pod značkou The Skinny Vine stáhnout z obchodů. Treasury Wine Estates vstoupil na trh nízkokalorických vín s kalifornským Beringer pod značkou White Lie před deseti lety. Do řady The Skinny Vine náleží Chardonnay, Moscato a Zinfandel rosé a každá láhev obsahuje o 30% méně kalorií než běžné víno a lze je pořídit průměrně za ne zas tak hubených 9 US$.
"V USA se může vkus spotřebitelů velmi rychle změnit, je proto lépe zůstat nad věcí, jinak můžete skončit s vínem ve skladech místo u spotřebitelů," doufá Anita Poddar, vedoucí vnějších vztahů TWE.
Ne všechna nízkokalorické vína ve Spojených státech propadla. Hvězda reality TV Bethenny Frankel prodala v roce 2011 svou úspěšnou na ženy zaměřenou značku Skinnygirl za 8,1 milionů US$ Beam Suntory.
Přes měnící se postoj vůči nízkokalorickým vínům zůstane Amerika na tomto trhu číslem jedna před Francií na druhém místě, která zaznamenala v loňském roce nárůst zájmu spotřebitelů nakupujících nízkokalorická vína o 31%.
A v roce 2013 zahájila Bethenny Frankel v touze vydělat na nárůstu zájmu o tento typ italského šumivého vína prodej Skinnygirl Prosecco.

Quinta do Vesuvio Vintage Port 2013

Symington Family Estates právě uvádí na trh dvě limitované edice portského ze vzácného ročníku 2013. Ročníková portská Quinta da Senhora da Ribeira značky Dow's a Quinta do Vesuvio budou dostupná prostřednictvím excelentních obchodníků s vínem a očekává se, že se stanou předmětem zájmu sběratelů.
K dispozici je pouze sedm sudů Quinta da Senhora da Ribeira a třináct sudů Quinta do Vesuvio Vintage ročníku 2013.
"Ribeira Vintage Port je možná nejlepší víno, které tato vinice kdy vyprodukovala," říká mluvčí. "Quinta do Vesuvio trvale produkuje jedny z našich největších vín. A toto portské ročníků 2009, 2010 a 2011 získalo každé 98 bodů od Wine Spectator, vzácných pro jakoukoli vinici kdekoliv na světě." 
Pokud budou současné trendy pokračovat, bude podle Paula Symingtona, předsedy Symington Family Estates, portské v příštích dvou letech v prodejích předhánět sherry. Portské má nejsilnější prodeje v klíčovém období Vánoc, nicméně je podle něj důležité, aby portské domy budovaly této kategorii reputaci nejen mezi obchodníky, ale také mezi spotřebiteli.
Rodinná firma je jedním z předních producentů kvalitního portského se značkami Graham's, Cockburn's, Dow's nebo Warre's, ale také předním majitelem vinic v údolí řeky Douro s 1006 hektary révy vinné ve 27 Quintas.

Narozeniny slaví Martina Hrušková

Narozeniny dnes slaví Martina Hrušková z Blatničky.

17. května 2015

Don Stott získal za svá vína miliony US$

Kolekce vín Dona Stotta byla vydražena minulý týden v New Yorku. Serena Sutcliffe MW, ředitelka oddělení vína v Sotheby's od roku 1991, před aukcí odhadovala, že její cena může dosáhnout až 6,2 milionu US$. Dopadlo to ještě lépe.
Prodalo se 8.426 lahví - více než polovina z nich z Burgundska - s průměrnou cenou za láhev 994 US$, za burgundskou lahev dokonce 1.259 US$. Vše za 8,4 milionu US$.
Ve středu zájmu byla produkce z Domaine Georges Roumier, Domaine Armand Rousseau a Domaine de la Romanée-Conti a nejvyšší ceny dosáhl 1973 Montrachet právě z Doamine de la Romanée-Conti, vydražený za 58.188 US$ asijským sběratelem. Dalších vysokých cen dosáhlo 12 lahví 1971 Bonnes Mares z Roumier za 55.125 US$, tři láhve 1990 Cros-Parantoux od Henri Jayera za 45.938 US$ a 10 lahví 1985 Chambertin Clos de Beze z Rousseaua za 33.688 US$ . 
Stott, finančník a filantrop, který tuto kolekci tvořil více než padesát let, pochválil Sotheby's za vedení prodeje "způsobem ztělesňujícím nejlepší burgundské tradice sdílení a přátelství."
Kanceláře Sotheby's propagovaly tuto příležitost po celém světě a zájemci o ni přiletěli z Hong Kongu, Brazílie, Mexika, Kanady i obou pobřeží Spojených států.
"Hnací silou prodejů byli američtí sběratelé, kteří prostřednictvím temperamentních nabídek v aukční síni, po telefonu a on-line koupili 83% v prodejních cenách," uzavřel Duncan Sterling, vedoucí aukce v New Yorku.
Celkově tak vydražitelé za dva květnové dny utratili 8.412.626 US$, o 22% více, než činil původní vysoký odhad.

Narozeniny slaví Petr Mokruša a Zbyněk Osička

Narozeniny dnes slaví Petr Mokruša z Mutěnic a Zbyněk Osička z Velkých Bílovic.