Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z dubna 19, 2020

Trendy vinařského průmyslu 2019 v aktuálních globálních číslech

Ve čtvrtek 23. dubna 2020 presentoval Pau Roca, generální ředitel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV), zprávu o vývoji a trendech ve vinařském průmyslu v loňském roce. Toto jsou její hlavní závěry. Celková plocha všech vinic je od roku 2016 stabilní a dosahuje 7,4 milionů hektarů.Světová produkce vína se v roce 2019 odhaduje na 260 milionů hektolitrů, což je výrazný pokles ve srovnání s historicky vysokou produkcí roku 2018.Po mírném poklesu světové spotřeby vína zaznamenaném v roce 2018 se globální spotřeba vína v roce 2019 odhaduje na 244 milionů hektolitrů, což představuje růst o 0,1 % oproti předchozímu roku.V porovnání s rokem 2018 vzrostl v roce 2019 export vína jak podle objemu, odhadem o 1,7 % na 105,8 milionů hektolitrů, tak podle hodnoty, o 0,9 % na 31,8 miliardy EUR. První odhady sklizně na jižní polokouli naznačují nízké očekávané objemy v roce 2020 ve většině zemí s výjimkou Jižní Afriky a Uruguaye.
V Česku dosáhla průměrná roční konzumace vína na obyvatele 23,3 …

Vinaři na jižní polokouli sklízí pandemii navzdory

Covid-19 zasáhl vinařský průmysl jako celek. Degustační místnosti po celém světě jsou uzavřené a vinařství na jižní polokouli dokončují možná nejnáročnější sklizňovou sezónu. "Všechny sklizně jsou stresující," říká Paula Borgo, hlavní vinařka v Bodega Séptima v argentinské Mendozě. "Covid-19 je jednou z největších výzev mého života. Mám za sebou pětadvacet sklizní a nikdy jsem se tak nemusela starat o zdraví pracovníků."
Vinaři v Jihoafrické republice dokázali sklidit a vylisovat většinu své úrody ještě před vyhlášením pandemie. "Jsme velmi vděční, že jsme sklidili všechny naše hrozny a úroda je ve sklepě," říká Corlea Fourie, vedoucí vinic a vinařů Bosman Family Vineyards z jihoafrického Wellingtonu. 
Někteří vinaři uznávají, že sklizeň proběhla dříve. Zejména v Chile, kde byla zvlášť horká a suchá vegetační sezóna důvodem začít sklízet o dva až čtyři týdny dříve, než obvykle. "To, co jsme nejprve považovali za komplikaci, nám obrovsky pomohlo posb…

Vinaři, palírny i pivovary produkují alkohol k dezinfekčním účelům

Whisky-Erlebniswelt J. Haider z Waldviertelu je sice dočasně uzavřený, přesto významně přispěl dodáním alkoholu k výrobě dezinfekčních prostředků. "Optimalizace zisku by nyní neměla být v popředí," říká Jasmin Haider-Stadler, marketingová ředitelka tohoto prvního rakouského producenta whisky. "Pozitivní výhled do budoucna mi dávají týmový duch a loajalita, kterou nyní cítím,“ pokračuje Haider-Stadler. I když je Svět zážitků z popíjení whisky dočasně uzavřený, rodinný podnik nečeká, až krize pomine, ale sám pomáhá. Pivovar Wieselburg Díky obecnému trendu vzrůstající nealkoholické konzumace má pivovar Wieselburg k dispozici čtyři tisíce litrů alkoholu, které dealkoholizační systém extrahoval z budoucích nealkoholických piv. Tento alkohol je konzumní, ale také může být využitý k výrobě dezinfekčních prostředků. "Chceme převzít odpovědnost ve společnosti a pomoci rychle a nebyrokraticky,“ říká Christian Huber, hlavní sládek pivovaru Wieselburg. Vídeňský producent lihov…

Globální pohled na konzumaci i produkci šumivého vína

Na konci minulého týdne vydala Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) globální statistický přehled o aktuálních trendech v odvětví šumivého vína. Tato studie analyzuje produkci a spotřebu šumivého vína v 82 zemích v letech 2002 až 2018 s cílem tyto faktory zkoumat na světové i národní úrovni a studovat dynamiku mezinárodního obchodu. Tato studie je aktualizací původní práce z roku 2014.
V posledních dvaceti letech v reakci na vysokou celosvětovou poptávku rostl trh s šumivým vínem rychlým tempem. V roce 2018 světová produkce šumivého vína poprvé dosáhla 2 miliard litrů s celkovým vzrůstem o 57 % od roku 2002.
Studie The global sparkling wine market OIV Focus je ke stažení zde.