Přeskočit na hlavní obsah

Vinaři, palírny i pivovary produkují alkohol k dezinfekčním účelům


Whisky-Erlebniswelt J. Haider z Waldviertelu je sice dočasně uzavřený, přesto významně přispěl dodáním alkoholu k výrobě dezinfekčních prostředků. "Optimalizace zisku by nyní neměla být v popředí," říká Jasmin Haider-Stadler, marketingová ředitelka tohoto prvního rakouského producenta whisky. "Pozitivní výhled do budoucna mi dávají týmový duch a loajalita, kterou nyní cítím,“ pokračuje Haider-Stadler. I když je Svět zážitků z popíjení whisky dočasně uzavřený, rodinný podnik nečeká, až krize pomine, ale sám pomáhá.

Pivovar Wieselburg

Díky obecnému trendu vzrůstající nealkoholické konzumace má pivovar Wieselburg k dispozici čtyři tisíce litrů alkoholu, které dealkoholizační systém extrahoval z budoucích nealkoholických piv. Tento alkohol je konzumní, ale také může být využitý k výrobě dezinfekčních prostředků. "Chceme převzít odpovědnost ve společnosti a pomoci rychle a nebyrokraticky,“ říká Christian Huber, hlavní sládek pivovaru Wieselburg.

Vídeňský producent lihovin

Také vídeňská rodinná palírna Gautier-Mückstein se rozhodla za současné krize pomoci: "Naše linky nedávno zahájily výrobu dezinfekčních prostředků. Tímto způsobem jednak zajistíme práci našim zaměstnancům a zároveň zvýšime dostupnost dezinfekčních prostředků," říká Florian Mückstein z Gautier-Mückstein. Plnění probíhá z velkých kontejnerů do kanystrů, které se dodávají různým společnostem, výrobcům potravin i lékárnám.

Gölles

Odborník na ovocné brandy Alois Gölles opakovaně destiloval některé své produkty a získal tak více než 80 % alkohol, který lze použít jako dezinfekční prostředek. "Fruit Protect" je dezinfekční prostředek na ruce a předměty každodenního života jako například kliky u dveří, vypínače, volant, řadicí páka a podobně. V internetovém obchodě Gölles je nyní součástí každé objednávky 125 ml tohoto dezinfekčního spreje.
Freihof
Vorarlberská distilérka Freihof spolu s fotbalovým klubem SC Lustenau a společností Fritsch & Co. vycházely z kreativního řešení sousedního Lichtenštejnska. Zbytky alkoholu, které se dříve skladovaly v suterénu či v podkroví se nyní shromažďují a používají rozumně. Vysoce odolný alkohol lze využít pro výrobu dezinfekce. Může být vyráběn regionálně nejrychleji destilací těchto stávajících zásob. Takto získaný alkohol sice nevyhraje žádný senzorický test, ale v současné době slouží mnohem důležitějšímu účelu: zabíjí viry.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…