18. července 2015

Rosé ze Saint-Tropez, které se "ztratilo v překladu"

Mist

Vinařské družstvo Vignobles de Saint-Tropez pojmenovalo své růžové cuvée 2014 z Grenache, Tibouren, Cinsault, Syrah a Carignan "Mist", tedy "mlha". V němčině to ovšem znamená "hnůj", "kejda", "blbost" i "odpadky".
Zamýšleno to sice bylo jako zkratka pro "Made In St. Tropez", ale názvem někteří místní opovrhují a obvinili družstevníky ze záměrného poškození obrazu St. Tropez, proslulého starým přístavem a návštěvami celebrit.

Komentáře

Robert Zimmer, bývalý viceprezident vinařského družstva St. Tropez, který kvůli sporům o název rezignoval, uvedl, že mnozí z jeho německých přátel byli "ohromeni a šokováni" touto volbou. "Nesouhlasil jsem, ale v družstvu to nechtěli změnit," řekl. "Tento název působí přímo proti obrazu Saint-Tropez, jako vesnice vítající všechny Evropany."
Popularita rosé ve Francii, ale i v dalších státech prudce roste. Na popularitě však může ztrácet i jen pro čtyři písmena na etiketě. Nebo právě kvůli nim na popularitě získat?

Narozeniny slaví Bettina Martha Lobkowicz.

Narozeniny dnes slaví Bettina Martha Lobkowicz z Prahy.

17. července 2015

Castel Group rozšiřuje své portolio o šumívá vína a aperitivy

Novinky z Castel Group

Castel Group, rodinný koncern a největší evropský producent vína, představil řadu nových produktů, se kterými chce proniknout k novým příležitostem, které vidí v šumivých vínech i aperitivech.
V loňském roce měla skupina obrat ve výši 1,1 miliard €, rozdělený mezi jeho Châteaux & Domaines kde je 22 vinařství, mezi něž patří i 50% podíl ve společnosti Bordeaux Château Beychevelle, a obchody s dalšími značkami. Přestože Francie je zdaleka největším trhem společnosti, 25% tržeb v současné době pochází z exportu.

Crémant de Bordeaux

Mezi hlavními novinky nyní patří Crémant de Bordeaux, protože Castel chce být spotřebiteli vnímán jako specialista na tiché a šumivé víno a protože Castel pochází z Bordeaux, je normální, že rodina Castel má Crémant de Bordeaux.

isk

Protože spotřebitelé podle Castel mění své zvyky a pijí sice víno k jídlu, stále více jej konzumují i jako aperitiv. I proto patři mezi nedávné novinky "isk", víno s 9% Alc., které je k dispozici jako bílé a růžové, prodávané v matné láhvi označené štítkem, který zmodrá, když je produkt nachlazený na ideální teplotu.
V podobném duchu představila společnost svou značku "L'Oceade" s klasifikací IGP Atlantique, také jako bílé a růžové víno, zaměřené na ty, kteří hledají "suchý a ovocný" styl" a víno "perfektní jako aperitiv".
Že jsou obě vína produkována i jako rosé není náhoda.
France Delmond z Castel Group upozornila na boom rosé ve Francii. "Růst rosé ve Francii je prostě neuvěřitelný," poznamenala. "Před deseti lety tvořilo rosé asi 10% trhu a bílá 15%; nyní je rosé 25% trhu.Giola Spritz

Třetí hlavní přírůstek v letošním roce je "Giola Spritz", víno inspirované italským stylem, které je k dispozici ve více ochucených variantách jako limoncello nebo třešeň. Tyto nové produkty následují před čtyřmi lety uvedené rosé víno s příchutí grapefruitu "Very Pamp", které se nyní prodává 7 milionů lahví ročně.
"Ani jsme nečekali, že se "Giola Spritz" uvede tak dobře, ale už v prvních šesti měsících jsme prodali jeden milion lahví," dodává Delmond.

Narozeniny slaví Jaroslav Springer a Zdeněk Mezuliáník

Narozeniny dnes slaví Jaroslav Springer z Bořetic a Zdeněk Mezuliáník z Blatnice pod Svatým Antonínkem.

16. července 2015

Vinařství Yealands Family Wines prodáno. Koupila ho elektrárna

Prodej rodinného vinařství

Vinařství Yealands Family Wines, z velké části vlastněné Peterem Yealandem se dohodlo na prodeji 80% podílu společnosti za 89 milionů NZ$ (54 mil EUR). Yealands Family Wines je s 1100 ha obhospodařovaných vinic v Marlborough a Hawkes Bay jedním z největších producentů Nového Zélandu. Uvedená cena oceňuje jeden hektar vinic na cca 1,6 mil. CZK.
Po prodeji klesne podíl zakladatele Petera Yealanda z 75% na 15%, ale podíl generální ředitel Jasona Judkinse bude zachován na současných 5%.
Kupujícím je Marlborough Lines, místní obchodník s elektřinou s 24 500 zákazníky v regionu South Island. Peter Yealands řekl místnímu tisku, že společnost hledala měsíce investora široko daleko a našla ho "právě na vlastním prahu". "Hledali jsme někoho, kdo sdílí naše přesvědčení a kdo nám pomůže i nadále rozvíjet podnikání" dodal.

Proč do vinařství investuje energetika

Generální ředitel Marlborough Lines Ken Forrest řekl, nákup je dobrou investicí do společnosti a bude "poskytovat dlouhodobé ekonomické a sociální výhody v regionu". Marlborough Lines podle něj držely své zisky okolo 100 mil NZ$ (61 mill EUR) mimo region a investice do Yealands poskytuje příležitost reinvestovat lokálně. "Příležitosti investovat v elektroenergetice jsou omezené a to nás přimělo podívat se i po jiných příležitostech."

Nová AVA na kraji New Yorku. Champlain Valley of New York

Nejnovější AVA

Nejnovější americká AVA je uznána od 18. února letošního roku, nese název Fountaingrove District AVA a leží v Kalifornii, v okrese Sonoma.
Z úplně opačné strany Spojených států, severního okraje státu New York, byla právě podána aktuální žádost o zápis další AVA. Území dlouhé 44 km a 11 km široké má být pojmenované "Champlain Valley of New York". V oblasti o rozloze 270 km2 působí šest vinařství a 11 komerčních pěstitelství, která obhospodařují pouhých 37 hektarů vinohradů.

Plány rozvoje

Colin Read, majitel North Star Vineyard, nastiňuje jménem Lake Champlain Grape Growers Association plány na rozšíření výsadby v příštích několika letech o více než 150 hektarů. Žádost uvádí, že se Champlain Valley vyznačuje krátkým vegetačním obdobím, které není vhodné pro odrůdy Vitis vinifera, ale místo toho se k pěstování hodí odolnější rezistentní severoamerické hybridy jako je Frontenac, La Crescent a Marquette.
Region je rozložen mezi okresy Clinton a Essex na severovýchodní hranici státu New York s Vermontem a dále se dotýká hranice s kanadskou provincií Quebec.Úřady nyní shromažďují připomínky a o žádosti rozhodnou po k žádosti do 31. srpna.

15. července 2015

Valpolicella se vrací k původnímu způsobu vedení révy vinné

Změna

Italské vinařství Masi Agricola po třech letech zvažování a sledování rozdílů mění způsob vedení révy vinné, aby zlepšilo produkci hroznů pro svá Amarone.
V Evropě rozšířený jedno nebo dvouramenný Guyot, v Česku známý jako rýnsko-hesenské vedení, nahrazuje tradičním italským pergolovým vedením Trentina, čímž se vrací k vinařským přístupům starých Římanů.
Toto staronové vedení produkuje hrozny s více antokyany a méně tříslovinami a odstraňuje riziko přezrání. Nedávná tříletá studie ukázala, že zejména na vrcholu léta mohou být hrozny pod Trentina vedením až o 20 stupňů chladnější, než hrozny pěstované s vedením Guyot.

Rozdíly

To je důležitý rozdíl v teplých svazích Valpolicella vinic, kde se hrozny pěstují a později na stojanech suší, aby produkovaly koncentrovaná Amarone vína.
Na druhou stranu, hrozny z Guyot vinic mají méně barviv, ale více tříslovin, v důsledku silnější slupky, která je chrání před větším slunečním zářením.
Vedení má vliv i na termín sběru: hrozny v Guyot vedení jsou sklízeny o 15 dnů dříve, než ty z Trentiny. Klíčové je právě pomalejší dozrávání, které spolu s absencí slunečního svitu produkuje hrozny, které jsou vhodné pro delší proces sušení - appassimento - což je klíčem k vytvoření koncentrovaného vysoce kvalitního Amarone.
Masi Agricola hodlá všechny vinohrady postupně změnit na vedení Trentina. A to i přesto, že je o 40 % nákladnější než Guyot, protože všechny práce v Trentině se musí provádět ručně a hustota keřů révy vinné je nižší - s Trentinou je to 3 500-5 000 keřů na hektar oproti 4 500-10 000 s Guyotem.

Víno z města. Z New Yorku? Z East Village

Matt Baldassano má v NYC byt. V něm psa. A vinařství Village Winery Club.
 Sudy s částečně zkvašeným hroznovým moštem stojí v místnosti, co by potenciálně mohla být jídelna.
Nerezový tank s kvasícím vínem je v obývacím pokoji. K tomu elektrický lis. A dvě tuny hroznů, které má na chodníku a uložené na dvorku.
Toto čtyři roky staré vinařství nyní produkuje 10 různých vín z hroznů z Kalifornie, Itálie, Chile, Argentiny a Jižní Afriky zabírá v bytě o velikosti 51 metrů čtverečních doslova každý kout.

Narozeniny slaví Miloš Lanžhotský a Luděk Dwořáček

Narozeniny dnes slaví Miloš Lanžhotský z Kobylí a Luděk Dwořáček z Valtic.

14. července 2015

Jeden jediný japonský hrozen za jeden milion jenů. Kvůli vlaku?

Jeden hrozen červené odrůdy Ruby Roman, speciality prefektury Ishikawa v Japonsku ceněné pro velikost bobulí a jejich sladkost, který jich obsahoval 26 o velikosti ping-pongového míčku a vážil 700 gramů, byl letos v červenci vydražen za 1 milion ¥.
Tuto cenu nabídl Masayuki Hirai, šéfkuchař hotelu Nikko Kanazawa, a svou vysokou nabídku vysvětlil vyhlídkou na zvýšení cestovního ruchu v regionu díky nedávno rozšířené železniční trati. "Kvůli rozšíření linky Hokuriku Shinkansen jsme byli rozhodnuti vyhrát za každou cenu," řekl Hirai.
Uvedená cena je rekord pro hrozny révy vinné, ale letos již padla vyšší nabídka za dvojici ceněných Yūbari melounů z Hokkaida, která se nedávno prodala za 1,5 milionu ¥.

Constellation Brands koupila kalifornské Meiomi

Meiomi


Constellation Brands koupila za 315 milionů US$ značku vína Meiomi z kalifornského Rutherfordu od společnosti Copper Cane kontrolované Josephem Wagnerem. Transakce by měla být uzavřena do začátku srpna.
Společnost byla Wagnerem založena v roce 2006 a značka Meiomi je známá především svým Pinot Noirem, produkovaném z pobřežních oblastí Sonoma County, Monterey County a Santa Barbara County. Prodeje této značky vzrostly v průběhu posledního roku o více než 50%, zejména kvůli Pinot Noiru, ke kterému přibylo na jaře 2014 Chardonnay. Jejich cena se pohybuje kolem 20 US$ za červené a kolem 16 US$ za bílé.
Součástí dohody je, že Wagner zůstane jako poradce pro vína Meiomi v příštích dvou ročnících.
"Značkou Meiomi doplňujeme luxusním část našeho portfolia," řekl Jay Wright, prezident Constellation Brands pro vína a lihoviny. "Rychlé tempo růstu Meiomi v tak krátké době je důkazem, že značka rezonuje se spotřebiteli, proto ji nadšeně přidáváme do našeho vinného portfolia," dodal.

Další akvizice

Constellation Brands, k jejichž dalším značkám patří Ravenswood, Simi Winery nebo vinařství Robert Mondavi, je třetí největší vinařskou společností v USA. Jeho nákup Meiomi je poslední z nákupů velkých společností. E & J Gallo koupila v březnu J Vineyards and Winery a v kvěrnu Cypress Ranch a vinohrady Palisades Vineyard, zatímco The Wine Group v červnu koupila Benziger Family Winery.

Narozeniny slaví Josef Dufek

Narozeniny dnes slaví Josef Dufek ze Svatobořic-Mistřína.

13. července 2015

Zabíjejí pesticidy francouzské vinaře?

James-Bernard Murat zemřel na rakovinu plic v roce 2012, když po celý svůj život postřikoval své hrozny na vinicích v Bordeaux v jihozápadní Francii. Pesticidy, které obsahují arsenitan sodný, jsou nyní zakázány, ale v době, kdy je Murat používal, povolené byly. Murat používal pesticidy pouze třikrát ročně, ale po dobu více než 40 let. 

První vyšetřování 

Francouzský trestní soud zahájil vůbec první trestní vyšetřování smrti vinaře způsobené užíváním pesticidů poté, co jeho smrt byla formálně spojena s jeho profesí. 
"Až dosud byla oficiální verze, že můj otec dostal rakovinu, protože neprávem používal produkty nesouvisející s postřiky," řekla Muratova dcera Valérie, která podala trestní oznámení v dubnu. "Průmyslové chemické giganty nyní budou muset převzít odpovědnost za svou roli v příčině jeho smrti". 
Francie je největším evropským uživatelem pesticidů, každoročně jich na postřiky spotřebuje kolem 60 000 tun. Do roku 2018 se zavázala snížit jejich používání o 50%.

Změny v Indianě pomohou růstu obchodu s vínem i vinařům

Změny podmínek přímého prodeje vína

Již platné změny v legislativě Indiany, podle počtu obyvatel šestnácté největší země Spojených států, povedou k růstu spotřeby vína a pravděpodobně podpoří i místní vinařskou produkci.
Podle přijatých změn není pro přímý prodej vína nutná interakce se spotřebiteli face-to-face ani nemusí hlásit jména a adresy spotřebitelů Alcohol and Tobacco Commission. Nyní pouze stačí, když sami evidují jména spotřebitelů, jejich adresu, telefon a potvrzení, že dovršili 21 let.
Přestože povinnost vlastnit licenci k prodeji alkoholu a platit spotřební daň zůstává, padla povinnost zaplatit za tuto licenci 1000 US$.
Spolu s tím je umožněno přímým prodejcům dovážet do Indiany až 47 000 litrů vína.
Od těchto opatření si všichni slibují jednodušší procesy, méně zmatků a posílení spotřebitelské základny, produkce a celého vinařského průmyslu.

Proč tyto změny

K takovým změnám restriktivní politiky jistě vedl i fakt, že Indiana patří na mapě amerických pijanů k těm umírněnějším. Tomu současně nasvědčuje i spotřební daň ve výši 0,47 US$ za galon, která je sice dvaapůlkrát vyšší než v Kalifornii, ale stále sedmkrát nižší než v rekordní Kentucky.
To vše by mohlo vést prostřednictvím vyšší produkce k vyššímu zastoupení vinařů z Indiany mezi oceněnými na velkých soutěžích Spojených států. Například na FLIWC 2015 získali producenti z Indiany z 3708 ocenění pouhých 41 medailí, o které se podělilo pouhých šest producentů, tedy zhruba tolik medailí, kolik vinaři ze zámořské Střední a Východní Evropy dohromady.

Narozeniny slaví Petr Holec

Narozeniny dnes slaví Petr Holec z Dolních Dunajovic.

12. července 2015

Změna na postu prezidenta OIV: žena střídá ženu

V průběhu 38. ročníku World Congress of Vine and Wine v Mainzu zaznělo nejvíce odborných příspěvků z Německa a na nich se vysokou měrou podíleli přispěvatelé z univerzity Geisenheim. Tuto paralelu nelze přehlédnout, když již z kongresu známe výsledky hlasování o změně na nejvyšším postu OIV.
Prezidentkou OIV se stala Prof. Dr. Monika Christmann, profesorka enologie na univerzitě v Geinsenheimu. Na tomto postu střídá Claudii Inés Quini z Argentiny. 

Vyjádření kolegů

Monika Christmann je od roku 1994 vedoucí institutu pro Enologii na vysoké škole v Geisenheimu. Prezident vysoké školy Prof. Dr. Hans Reiner Schultz je velmi potěšen jejím zvolením jakožto prezidentky OIV. “Je to důkaz velkého uznání a důvěry jak pro Moniku Christmann a vysokou školu v Geisenheimu, tak pro ministerstvo. Těší nás, že mnoho vědkyň a vědců z našich kruhů může působit jako delegáti a experti u OIV.”
Stejně volbu hodnotí Prof. Dr. Manfred Großmann, víceprezident v oblasti výzkumu: “Zvolení kolegyně Moniky Christmann jako nové prezidentky OIV je též zřetelným důkazem relevance a aktuálnosti výzkumu v oblasti vína na škole v Geisenheimu a její přímé zprostředkování provozů zabývajícím se vínem s politickými aspekty."

Praxe nové prezidentky

Monika Christmann studovala na vysoké škole v Geisenheimu technologii nápojů a následně získala diplom z enologie na Justus-Liebig univerzitě v Gießen. Následně dohlížela na kvalitu výzkumu a vývoje u Sichel Söhne v Alzey. V letech 1991 až 1993 pracovala jako vedoucí laboratoře a stala se též členkou vinařského týmu ve vinařství SIMI v kalifornském Healdsburgu. V roce 1994 nastoupila na vysoké škole v Geisenheimu jako profesorka enologie. Monika Christmann je již po dlouhá léta celosvětově aktivní v rámci výzkumu i akademického a celoživotního vzdělávání.
U OIV působila od roku 2004 do roku 2010 jako předsedkyně komise pro vinařskou technologii, mezi lety 2009 a 2010 byla předsedkyní komise pro enologii a od roku 2012 druhou zástupkyní prezidentky.
Na Moniku Chrismann čeká napínavé a náročné období návštěv v rámci celého vinařského světa. 
Studenti a kolegové z Geisenheimu mají z tohoto úspěchu radost a očekávají, že i škola tím získá nové kontakty po celém světě.