Přeskočit na hlavní obsah

Změny v Indianě pomohou růstu obchodu s vínem i vinařům

Změny podmínek přímého prodeje vína

Již platné změny v legislativě Indiany, podle počtu obyvatel šestnácté největší země Spojených států, povedou k růstu spotřeby vína a pravděpodobně podpoří i místní vinařskou produkci.
Podle přijatých změn není pro přímý prodej vína nutná interakce se spotřebiteli face-to-face ani nemusí hlásit jména a adresy spotřebitelů Alcohol and Tobacco Commission. Nyní pouze stačí, když sami evidují jména spotřebitelů, jejich adresu, telefon a potvrzení, že dovršili 21 let.
Přestože povinnost vlastnit licenci k prodeji alkoholu a platit spotřební daň zůstává, padla povinnost zaplatit za tuto licenci 1000 US$.
Spolu s tím je umožněno přímým prodejcům dovážet do Indiany až 47 000 litrů vína.
Od těchto opatření si všichni slibují jednodušší procesy, méně zmatků a posílení spotřebitelské základny, produkce a celého vinařského průmyslu.

Proč tyto změny

K takovým změnám restriktivní politiky jistě vedl i fakt, že Indiana patří na mapě amerických pijanů k těm umírněnějším. Tomu současně nasvědčuje i spotřební daň ve výši 0,47 US$ za galon, která je sice dvaapůlkrát vyšší než v Kalifornii, ale stále sedmkrát nižší než v rekordní Kentucky.
To vše by mohlo vést prostřednictvím vyšší produkce k vyššímu zastoupení vinařů z Indiany mezi oceněnými na velkých soutěžích Spojených států. Například na FLIWC 2015 získali producenti z Indiany z 3708 ocenění pouhých 41 medailí, o které se podělilo pouhých šest producentů, tedy zhruba tolik medailí, kolik vinaři ze zámořské Střední a Východní Evropy dohromady.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.