Přeskočit na hlavní obsah

Změny v Indianě pomohou růstu obchodu s vínem i vinařům

Změny podmínek přímého prodeje vína

Již platné změny v legislativě Indiany, podle počtu obyvatel šestnácté největší země Spojených států, povedou k růstu spotřeby vína a pravděpodobně podpoří i místní vinařskou produkci.
Podle přijatých změn není pro přímý prodej vína nutná interakce se spotřebiteli face-to-face ani nemusí hlásit jména a adresy spotřebitelů Alcohol and Tobacco Commission. Nyní pouze stačí, když sami evidují jména spotřebitelů, jejich adresu, telefon a potvrzení, že dovršili 21 let.
Přestože povinnost vlastnit licenci k prodeji alkoholu a platit spotřební daň zůstává, padla povinnost zaplatit za tuto licenci 1000 US$.
Spolu s tím je umožněno přímým prodejcům dovážet do Indiany až 47 000 litrů vína.
Od těchto opatření si všichni slibují jednodušší procesy, méně zmatků a posílení spotřebitelské základny, produkce a celého vinařského průmyslu.

Proč tyto změny

K takovým změnám restriktivní politiky jistě vedl i fakt, že Indiana patří na mapě amerických pijanů k těm umírněnějším. Tomu současně nasvědčuje i spotřební daň ve výši 0,47 US$ za galon, která je sice dvaapůlkrát vyšší než v Kalifornii, ale stále sedmkrát nižší než v rekordní Kentucky.
To vše by mohlo vést prostřednictvím vyšší produkce k vyššímu zastoupení vinařů z Indiany mezi oceněnými na velkých soutěžích Spojených států. Například na FLIWC 2015 získali producenti z Indiany z 3708 ocenění pouhých 41 medailí, o které se podělilo pouhých šest producentů, tedy zhruba tolik medailí, kolik vinaři ze zámořské Střední a Východní Evropy dohromady.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania