Přeskočit na hlavní obsah

Změny v Indianě pomohou růstu obchodu s vínem i vinařům

Změny podmínek přímého prodeje vína

Již platné změny v legislativě Indiany, podle počtu obyvatel šestnácté největší země Spojených států, povedou k růstu spotřeby vína a pravděpodobně podpoří i místní vinařskou produkci.
Podle přijatých změn není pro přímý prodej vína nutná interakce se spotřebiteli face-to-face ani nemusí hlásit jména a adresy spotřebitelů Alcohol and Tobacco Commission. Nyní pouze stačí, když sami evidují jména spotřebitelů, jejich adresu, telefon a potvrzení, že dovršili 21 let.
Přestože povinnost vlastnit licenci k prodeji alkoholu a platit spotřební daň zůstává, padla povinnost zaplatit za tuto licenci 1000 US$.
Spolu s tím je umožněno přímým prodejcům dovážet do Indiany až 47 000 litrů vína.
Od těchto opatření si všichni slibují jednodušší procesy, méně zmatků a posílení spotřebitelské základny, produkce a celého vinařského průmyslu.

Proč tyto změny

K takovým změnám restriktivní politiky jistě vedl i fakt, že Indiana patří na mapě amerických pijanů k těm umírněnějším. Tomu současně nasvědčuje i spotřební daň ve výši 0,47 US$ za galon, která je sice dvaapůlkrát vyšší než v Kalifornii, ale stále sedmkrát nižší než v rekordní Kentucky.
To vše by mohlo vést prostřednictvím vyšší produkce k vyššímu zastoupení vinařů z Indiany mezi oceněnými na velkých soutěžích Spojených států. Například na FLIWC 2015 získali producenti z Indiany z 3708 ocenění pouhých 41 medailí, o které se podělilo pouhých šest producentů, tedy zhruba tolik medailí, kolik vinaři ze zámořské Střední a Východní Evropy dohromady.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.