Přeskočit na hlavní obsah

Nová AVA na kraji New Yorku. Champlain Valley of New York

Nejnovější AVA

Nejnovější americká AVA je uznána od 18. února letošního roku, nese název Fountaingrove District AVA a leží v Kalifornii, v okrese Sonoma.
Z úplně opačné strany Spojených států, severního okraje státu New York, byla právě podána aktuální žádost o zápis další AVA. Území dlouhé 44 km a 11 km široké má být pojmenované "Champlain Valley of New York". V oblasti o rozloze 270 km2 působí šest vinařství a 11 komerčních pěstitelství, která obhospodařují pouhých 37 hektarů vinohradů.

Plány rozvoje

Colin Read, majitel North Star Vineyard, nastiňuje jménem Lake Champlain Grape Growers Association plány na rozšíření výsadby v příštích několika letech o více než 150 hektarů. Žádost uvádí, že se Champlain Valley vyznačuje krátkým vegetačním obdobím, které není vhodné pro odrůdy Vitis vinifera, ale místo toho se k pěstování hodí odolnější rezistentní severoamerické hybridy jako je Frontenac, La Crescent a Marquette.
Region je rozložen mezi okresy Clinton a Essex na severovýchodní hranici státu New York s Vermontem a dále se dotýká hranice s kanadskou provincií Quebec.Úřady nyní shromažďují připomínky a o žádosti rozhodnou po k žádosti do 31. srpna.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.