Přeskočit na hlavní obsah

Změna na postu prezidenta OIV: žena střídá ženu

V průběhu 38. ročníku World Congress of Vine and Wine v Mainzu zaznělo nejvíce odborných příspěvků z Německa a na nich se vysokou měrou podíleli přispěvatelé z univerzity Geisenheim. Tuto paralelu nelze přehlédnout, když již z kongresu známe výsledky hlasování o změně na nejvyšším postu OIV.
Prezidentkou OIV se stala Prof. Dr. Monika Christmann, profesorka enologie na univerzitě v Geinsenheimu. Na tomto postu střídá Claudii Inés Quini z Argentiny. 

Vyjádření kolegů

Monika Christmann je od roku 1994 vedoucí institutu pro Enologii na vysoké škole v Geisenheimu. Prezident vysoké školy Prof. Dr. Hans Reiner Schultz je velmi potěšen jejím zvolením jakožto prezidentky OIV. “Je to důkaz velkého uznání a důvěry jak pro Moniku Christmann a vysokou školu v Geisenheimu, tak pro ministerstvo. Těší nás, že mnoho vědkyň a vědců z našich kruhů může působit jako delegáti a experti u OIV.”
Stejně volbu hodnotí Prof. Dr. Manfred Großmann, víceprezident v oblasti výzkumu: “Zvolení kolegyně Moniky Christmann jako nové prezidentky OIV je též zřetelným důkazem relevance a aktuálnosti výzkumu v oblasti vína na škole v Geisenheimu a její přímé zprostředkování provozů zabývajícím se vínem s politickými aspekty."

Praxe nové prezidentky

Monika Christmann studovala na vysoké škole v Geisenheimu technologii nápojů a následně získala diplom z enologie na Justus-Liebig univerzitě v Gießen. Následně dohlížela na kvalitu výzkumu a vývoje u Sichel Söhne v Alzey. V letech 1991 až 1993 pracovala jako vedoucí laboratoře a stala se též členkou vinařského týmu ve vinařství SIMI v kalifornském Healdsburgu. V roce 1994 nastoupila na vysoké škole v Geisenheimu jako profesorka enologie. Monika Christmann je již po dlouhá léta celosvětově aktivní v rámci výzkumu i akademického a celoživotního vzdělávání.
U OIV působila od roku 2004 do roku 2010 jako předsedkyně komise pro vinařskou technologii, mezi lety 2009 a 2010 byla předsedkyní komise pro enologii a od roku 2012 druhou zástupkyní prezidentky.
Na Moniku Chrismann čeká napínavé a náročné období návštěv v rámci celého vinařského světa. 
Studenti a kolegové z Geisenheimu mají z tohoto úspěchu radost a očekávají, že i škola tím získá nové kontakty po celém světě.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.