25. dubna 2015

Bag-in-box stále na vzestupu

Už je to padesát let, kdy australský producent Angove prodal první Bag-in-Box na světě. Společnost The Nielsen trh vín s tímto balením analyzovala a ukazuje se, že tento trh setrvale roste. Ve Spojených státech se takto balených vín prodá 7% měřeno cenou a 17,5% měřeno objemem prodejů.
Lidem se často zdá, že BiB vína jsou špatná a nepopulární," říká Vice President Client Services společnosti The Nielsen Co., "ale nemají pravdu."
Trh s víny v třílitrovém balení v posledních letech setrvale roste a současně s tím se vína v pětilitrovém balení, oblíbená hlavně lidmi s věkem vyšším než 55 let a nižšími příjmy, prodávají méně.

Úspěch třílitrových balení je rozdělen mezi několik značek. V roce 2010 se pouze dvě takové značky mohly pochlubit prodeji za více než 1 milion USD, ale v roce 2014 se tento počet zvýšil na 16 a dalších pět značek se tomuto číslu významně přiblížilo.
Většina lidí utrácí za třílitrové BiB 16 až 20 USD, což znamená 4 až 5 USD za víno v běžné lahvi. "Hlavní hráči musí spotřebitele přesvědčit, že kvalita jejich vín je dostatečně dobrá a že ve srovnání s lahvovaným vínem nesnižují své nároky," říká Brager.

A je zajímavé, že mnoho lidí nakupuje první BiB víno jen na zkoušku, ale velmi často se k němu vrací a kupuje je opakovaně.

Zde jsou čtyři důvody, proč lidé BiB víno kupují:
  • Mobilita - víno se snadno odnese, kde je třeba, bez rizika rozbití lahve a bez potřeby vývrtky
  • Svěžest - i po otevření zůstává víno mnohem déle svěží, než po otevření lahve
  • Cena - většina vín v třílitrovém balení je levnější, než v lahvi
  • Péče o životní prostředí - nižší náklady na výrobu obalů, transport a jejich likvidaci

24. dubna 2015

Champagne do Alsaska a zase zpět

Po ohlášení nálezu 24 lahví Ruinart ročníku 1929 se Frédéric Panaïotis, Chef de Caves Champagne Ruinart, vypravil do Alsaska. Lahve byly objeveny v domě bývalého obchodníka, který je zakoupil v roce 1930. Přibližně polovina lahví je v dobrém stavu, ale zbývající část bude muset být pečlivě posouzena. Zdá se, že nalezená vína vyrobená v roce dvoustého výročí založení vinařství budou moci být využita v roce 2029 při oslavách jeho třístého výročí.
Champagne Ruinart nemá vlastní vína starších ročníků, neboť zásoby byly v průběhu druhé světové války vypleněny, na čemž se podílely obě strany válečného konfliktu, a do nových časů vstoupil asi s deseti tisíci lahvemi převážně mladších ročníků. Proto má zájem na koupi vín starších ročníků, které se na trhu objeví, ale jen těch, která budou v dobré kondici. Bordeaux Index nabízí láhev z roku 1966 Dom Ruinart Blanc za 600 US$.
V roce 1964 narozený  Frédéric Panaïotis absolvoval Institut National Agronomique Paris-Grignon a pracoval v Comite Interprofessionnel du Vin de Champagne, poté v Champagne Veuve Clicquot a od roku 2007 v Champagne Ruinart, součásti koncernu LVMH. Zde odpovídá za výrobu šampaňských od neročníkových Blanc de Blancs a Rosé po prestižní cuvée Ruinart, Dom Ruinart a Dom Ruinart Rosé. 

Heineken vinaří

Heineken přidal pro svou novozélandskou značku v supermarketech nejoblíbenějšího jablečného vína Old Mout Cider novou variantu příchuti Granátové jablko & Jahody. Doplňuje a rošiřuje stávající spektrum chutových kombinací Marakuja & Jablko a Kiwi & Lípa.
V prvním roce po zahájení výroby v roce 2014 do ledna 2015 Old Mout posílila prodej až na 12 milionů lahví. Heineken se proto rozhodl v rámci dalšího uspěšného budování a posílení značky Old Mout spustit marketingovou kampaň za 4 miliony £.
Emma Sherwood-Smith, ředitelka značek jablečného vína Heineken, s přesvědčením uvádí: "Novozélanďané jsou osobnosti známé svou dobrodružnou a odvážnou povahou, které přesně jsou důležitým pilířem pro Old Mout. Granátové jablko & Jahody je exotické a jedinečné a my víme, že bude hitem mezi spotřebiteli, které baví objevovat stále nové a zajímavé chutě."
Old Mout Cider produkuje největší novozélandský producent ciderů Redwood Cider Co. vlastněný DB Breweries ze skupiny Heineken, a do jeho portfolia náleží vedle značky Old Mout i Monteith’s, Orchard Thieves a Rekorderlig, v Evropě je však s licencí Heinekenu vyráběn v Belgii. 
V Anglii již po loňské kampani za 3 miliony  £ značka Old Mout úspěšně konkuruje například Kopparbergu i dalším. Protože Heineken od února vyrábí v pivovaru Hurbanovo  Strongbow, nejoblíbenější jablečné víno na světě, setkáme se v Česku nikoli s Old Mout Cider, ale od května právě se Strongbow s doporučenou maloobchodní cenou 18,90 Kč za lahev a 19,90 Kč za plechovku.


Narozeniny slaví Zdeněk Hulata, Jiří Kopeček a Vlastimil Konečný

Narozeniny dnes slaví Zdeněk Hulata z Němčiček, Jiří Kopeček z Valtic a Vlastimil Konečný z Čejkovic.

23. dubna 2015

První Blanc de Noir z Jenkyn Place

Hampshirské butikové vinařství Jenkyn Place přidává od června do nabídky své první šumivé Blanc de Noirs.
"Nové šumivé víno, cuvée z 50% Rulandského modrého a 50% Pinot Meunier, připravíme pouze ve výjimečných letech," říká majitel Simon Bladon.
"Jsme velmi nadšení, je to naše první Blanc de Noirs.  English sparkling wine roste jako celek a naše klasické Brut Cuvée a Sparkling Rosé jsou u spotřebitelů velmi oblíbená. Cítili jsme, že je teď ten správný čas přidat tato velmi komplexní a bohatá šumivá vína do naši nabídky," dodává.
Chardonnay,  Rulandské modré a Pinot Meunier z 12 akrů vinic vysázených v roce 2004 a vinař Dermot Sugrue nyní klasickou metodou produkují Brut Cuvée 2010 a Sparkling Rosé 2009. Doporučená maloobchodní cena obou šumivých vín je 26 £.
2014 byl po nemrznoucím jaru, teplém červenci, dostatku deště v srpnu a jednom z nejsušších a nejteplejších září pro English sparkling wine výborný ročník. Bladon uzavírá, že to byla jedna z "největších a nejlepších" sklizní v Jenkyn Place.


Oxford Wine Company otevírá kavárnu

Nezávislý prodejce Oxford Wine Company po uspěšném otevření své první kavárny v Summertown v roce 2013 zahájí letos v létě provoz své v pořadí druhé kavárny. Nový prostor v rušné oblasti Jericho bude návětěvníkům  nabízet nejen kávu, ale i lehká jídla a hosté si budou moci samozřejmě vybrat i z nabídky až 150 ve skle Riedel podáváných vín v cenách od 17.50 £ do 120.00 £. Fanoušci se mohou těšit na pravidelné vinné ochutnávky a nově též i na jazzové večery.
"Otevření druhé pobočky Oxford Wine Café po uspěchu první kavárny.v Sommertown je logickým krokem. Pro zdárné fungování je třeba souladu velkoobchodu, maloobchodu i obchodu. Velice důležitá je spolupráce všech tří složek, které mohou posílit dobré jméno i přítomnost naši společnosti v centru města Oxford," řekl majitel a generální ředitel Ted Sandbach.

Narozeniny slaví Jiří Lobkowicz, Luděk Kostelanský a Pavel Hruška

Narozeniny dnes slaví Jiří Lobkowicz z Mělníka, Luděk Kostelanský z Lipova a Pavel Hruška z Blatnice pod Svatým Antonínkem.

22. dubna 2015

Miliony za vína v Sotheby's

Sotheby’s nabídne v New Yorku 8. a 9. května kolekci jedinečných burgundských vín finančníka a filantropa Dona Stotta, kterou začal budovat začátkem 60. let.
Vzácná vína velkých producentů z Côte d’Or zahrnují 1961, 64, 66, 71, 78 a 1985 Chambertin z Domaine Armand Rousseau, 1947, 49, 59 a 1971 Musigny z Comte Georges de Vogüé a z Domaine Georges Roumier 22 ročníků Musigny včetně 1966, 71, 78, 85 a 1990 a 25 ročníků Bonnes Mares včetně 1971, 1978, 1988 a 1990. Cena Bonnes Mares Domaine Georges Roumier 1971 se odhaduje v rozpětí 32.500-42.500 US$, cena celé kolekce může dosáhnout až 6,2 milionu US$.
"Kolekce Dona Stotta - to je nepřekonatelná sbírka vína, vytvořená s vášní, která se nemůže nedotknout každého skutečného milovníka vína na světě," říká Serena Sutcliffe MW, ředitelka oddělení vína v Sotheby's od roku 1991, před tím též předsedkyně Institute of Masters of Wine.
Úhradou ceny náklady na pořízení kolekce nekončí. Spolu s provizí pro Sotheby's je nezbytné počítat s náklady na dopravu vín, skladování, cla a příslušné daně.
Nedávná aukce vín Sotheby's v Hong Kongu skončila prodejem za 56 milionů HK$. 


Královna Alžběta II. vyznamená WSET

Wine & Spirit Education Trust získal Cenu britské královny 2015 za úspěšné dosažení trhů světového dosahu a za podnikání v mezinárodním obchodu. Cena bude předána 14. července 2015 na recepci v Buckinghamském paláci.
WSET se sídlem v Londýně poskytuje vdělávací kurzy obchodníkům i nadšeným amatérům v 18 jazycích a v 16 zemích světa. V minulém akademickém roce některý z kurzů absolvovalo 56.215 zájemců. V posledních deseti letech se počet uchazečů zvýšil až čtyřnásobně a podíl kvalifikovaných absolventů mimo Velkou Británii se vyšplhal z 37% na obdivuhodných 75%.
Generální ředitel WSET Ian Harris řekl: "Jako země s historicky nízkou domácí výrobou vín a destilátů byla Velká Británie vždy jedním z největších importérů těchto produktů na světě. Široké spektrum dovážených druhů vín i destilátů z celého světa umožnilo Britům si neustále rozšiřovat své znalosti o nové poznatky. Právě toto umožnilo vybudovat si na poli vzdělávání velmi dobrou pozici ve světové špičce."
WSET byla původně založena jako organizace pro výcvik obchodníků ve Velké Británii ale díky zodpovědné a neúnavné práci jejího týmu rozšířila tak svůj vliv i v zámoří. Nyní přitahuje zájem nejen ostřílených profesionálů po celém světě, ale i nadšených amatérů.
"Je fantastické obdržet za naše úsilí ocenění od Jejího veličenstava královny," dodává na závěr Ian Harris.
Ceny kurzů v London Wine & Spirit School se pohybují od £145 za Level 1 Wines & Spirits po 665 £ za Level 3 Award in Wines & Spirits, ale blíže lze tyto kurzy absolvovat v rakouském Gaissau nebo Rustu, kde poskytují i nejvyšší vzdělání L4 Diploma. 

Narozeniny slaví František Veverka a Miroslav Volařík

Narozeniny dnes slaví František Veverka z Čejkovic a Miroslav Volařík z Mikulova.

21. dubna 2015

Španělské víno po roce 2013: cenový šok

Rekordy v exportu vína

Španělsko vyváží nejvíce vína ze všech zemí světa. V roce 2014 ho vyvezlo o 22,6% více než v předchozím roce, ale jeho cena za litr klesla o 20,6% na pouhých 1,10 EUR za litr. Vývoz sudového vína vzrostl o 38% na více než 1.200 milionů litrů, což je podobné celkové produkci Austrálie, Chile a Jižní Afriky, přičemž jeho ceny klesly o 35% až na 0,40 EUR za litr. Dvě třetiny této nebalené produkce nešly na trh ke konečnému spotřebiteli, ale ke zpracování a balení do zemí jako jsou Francie, Itálie, Německo či Česko. Tato čísla jsou výsledkem skvělé sklizně 2013 v klíčových oblastech, jako La Mancha, produkující zhruba polovinu všeho španělského vína.

Jak k tomu došlo

Mimořádné klimatické podmínky tohoto ročníku nejsou jedinou příčinou uvedeného stavu. Nezamýšleným důsledkem evropskými dotacemi podporované "restrukturalizace vinic" je také zvýšení výnosů keřů. Důsledky jsou viditelné a dopady na pověst a zisky producentů také. Španělští vinaři budou muset velmi brzy velmi pečlivě vážit, v jakých množstvích, baleních a s jakou pověstí budou na světové trhy svá vína vyvážet, jinak výsledky jejich trvrdé práce zpeněží zahraniční obchodní partneři.

Je párování vína a jídla pro snoby?

Je, odpovědělo 71% z 2000 dotázaných Britů. A 57% uvedlo, že jejich pravidelnou všední večeří jsou pizzy (59%), nachos (38%) nebo pitty a dipy (33%).
"Britové nám řekli, že chtějí vědět o nejlepších vínech k jídlům jako jsou wasabi, popcorn a čokolády, ale i staré dobré pizzy," uvedla vinařka Rebekah Richardson z vinařství Jakob’s Creek, které si tento průzkum objednalo.
Spolu s foodie celebritou Jo Pratt se rozhodly toto snobství spojené s párováním vín změnit a přinést nový pohled na spojení britských oblíbených jídel a vhodného vína. "Existuje dostatek návodů pro spojení nejlepších vín a hlavních jídel, ale není skutečně žádná inspirace, jaká vína spojit s menším občerstvením. Takže je skvělé vědět, že si nyní můžete vychutnat lahodné víno, které dobře doplňuje chuť toho, co jíte," dodává Pratt. Tým spároval vhodná vína a deset nejoblíbenějších britských občerstvení, jako například Chardonnay s wasabi nebo Shiraz s klasickou pizzou Margarita a podle tohoto návodu můžete spárovat i další dvojice. 


20. dubna 2015

V Indonésii zakázali alkohol

Islám alkohol příliš nevítá a Indonésie s nejpočetnější muslimskou komunitou jej 16.4. zakázala zcela. Výjimkou je jeho konzumace během náboženských svátků a v turustických regionech, jako třeba Bali.
Tresty za porušení zákazu konzumace jsou od tří měsíců do dvou let vězení a za porušení zákazu prodeje alkoholu až do deseti let odnětí svobody.

Zákaz prodeje se dotkne kolem 16 tisíc velko a 55 tisíc maloobchodníků a vztahuje se na veškerou nabídku od obchodů přes nákupní centra až po stánky na ulicích.
Podle ministra obchodu je cílem tohoto zákazu především "zachránit budoucnost naší mladé generace".