Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z července 31, 2016

Roste zájem o další vzdělání v oboru vína a lihovin

Nejvíc vzrostl zájem v Číně Škola Wine & Spirit Education Trust (WSET) oznámila, že počet studentů, kteří ukončili studium zkouškou k 31.7.2016, o 17% vzrostl na 72.171 absolventů. Největší nárůst byl v Číně, kde se počet absolventů zvýšil o 39% na celkových 9.079 a nyní tato země představuje 12,5% studentů v portfoliu WSET ve srovnání s 5,9% v předchozím roce. Čína tak předstihla Spojené státy a stala se pro WSET druhým největším trhem. První s 23,6% všech uchazečů představuje Spojené království, kde se počet studentů také o 14% zvýšil na 17.077 absolventů. První desítka a nové země Studentů v Kanadě a Spojených státech, které zaujaly třetí a čtvrté místo, je o 15% více než v předchozím roce. V první desítce zemí, kde WSET nabízí vzdělávání, jsou Katar a Spojené arabské emiráty (6. a 10. v uvedeném pořadí), Hong Kong (páté místo), Tchaj-wan, Austrálie a Francie.

Šumivá vína budou brzy pod "korkovým" plastovým uzávěrem

Plastový korek v lahvích šumivých vín   Největší producent uzávěrů vín na světe, společnost Nomacorc, představila po rozsáhlém testování sériově produkovaný uzávěr ZEST!, určený pro šumivá vína. Poté co firma dobyla trh s polymerovými uzávěry určenými pro tichá vína , chce s novým uzávěrem ZEST! uspět i s víny šumivými.  Nový uzávěr vyloučí vady jako jsou korek v důsledku špatného skladování, případná oxidace nebo separace korkového disku a lámání a droboení korkové kůry. ZEST! je vyrobený technologií PlantCorc z rostlinných polymerů na bázi cukrové třtiny, kterou vypracoval stejný tým Nomacorcu, který vytvořil Select Bio, první uzávěr pro tichá vína s nulovou uhlíkovou stopou. Inovativní uzávěr je podle výrobce navržen v souladu s přírodou a lidskými emocemi a je dokonalým estetickým řešením pro enology, čímž řeší hlavní úkol - zachovat chuť, barvu a vůni delikátního šumivého vína. Řízení množství vzduchu v láhvi umožňuje vinařům software NomaSelector, pomocí kterého moho

Znečistěnou odpadní vodu z vinařství v Austrálii čistí a zavlažují s ní

I odpadní vody jsou cenné Australská společnost Factor UTB vyvinula technologii pro úpravu odpadních vod produkovaných vinařským průmyslem. Kromě aplikace ve vinařstvích společnost vybudovala vodní nádrže pro největší australskou věznici Acacia Prison . Rex Gibbs, ředitel společnosti, uvedl, že základem je monitorovací technologie vody prostřednictvím zařízení Internet of Things . Prostřednictvím senzorů a dat přenášených 3G sítí mají plnou kontrolu na obsahem bakterií v nádržích s vodou.  Kromě toho jsou schopní dálkově ovládat čerpadla, detekují netěsnosti potrubí a prostřednictvím sond zaznamenávají změny pH a hodnoty úrovně kyslíku. Tím společně mohou automaticky upravovat nastavení optimalizace úpravy vody. Tento systém je schopný odstranit znečisťující látky v milionech litrů vody denně.

Australské víno chce prokázat svůj původ, protože Číňané pochybují

Australské je australské Seppeltsfield Estate,  Barossa Valley, South Australia V reakci na rostoucí problém druhořadých vín, která byla podvodně prodávána pod prémiovými značkami, pracují vědci z Australian Wine Research Institute na identifikaci jedinečnosti takzvaných “chemických podpisů” známých vinařských oblastí země. Prodává-li se Cabernet Sauvignon v Číně - kde jsou nejčastěji hlášené podvody - pravděpodobně pochází z Coonawarra, což se odhalí díky kontrole několika ukazatelů, jako jsou například hladiny stopových prvků kovů. Tak lze prokázat, zda je tvrzení původu pravdivé. Podrobný výzkum odstartovaly zprávy, že někteří čínští spotřebitelé nemají důvěru při koupi australských vín, neboť postrádají výraznější ujištění o jejich pravosti.

Nové etikety pro vína ve Spojených státech

Obezita a nemoci srdce Severoamerická Federální agentura pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zavedla v posledních měsících několik novinek a změn pro etikety a preventivní kontroly a také povinnost obnovit do konce roku 2016 registraci zpracovatelů potravin u FDA. Toto opatření se týká i vývozců potravin a nápojů do Spojených států.  Nové požadavky na etikety přicházejí po více než dvaceti letech. Za tu dobu se objevily nové vědecké poznatky a změnily se stravovací návyky průměrného Američana, na což se nová podoba etiket snaží reagovat. Za zavedením těchto změn je také hrozba epidemie obezity a nemocí srdce. Větší písmo na etiketě Nově se zvětšuje velikost písma s uvedením počtu kalorií, je povinné uvádět velikost jedné porce (konzerva, balení, láhev aj.) a mění se definice denní dávky. FDA nově vyžaduje uvádět informace o množství přidaného cukru a informace o obsahu vitamínu D a draslíku v jednom balení. Naopak se již nemusí uvádět informace o obsahu vitamínů A a C, pro

Němečtí vinaři nově využívají izraelské metody zavlažování

Loňská sucha podnítila hledání řešení Jižní Bavorsko se s průměrným ročním úhrnem srážek 1000 až 1200 milimetrů nemůže rozhodně řadit k na déšť bohatým oblastem, což teprve jeho nejsušší část Unterfranken s 550 milimetry za rok. Není-li déšť, voda musí přijít odjinud. Svahy Thüngersheimer Scharlachbergs v okrese Würzburg jsou strmé až 45 stupňů. Ve strmých vinicích jsou nově instalované hadice zavlažovacího systému. V černé hadici s úzkými růžovými pruhy je po každých 50 centimetrech malý otvor, kterým projde přesně 1,6 litrů vody za hodinu. Po kapkách, které vlhčí zemi právě u kořenů vinné révy. Voda se v zimě schromažďuje a v létě spotřebovává Původně se v Thüngersheim čerpala voda ze studny. Nyní zahájený provoz nového zavlažovacího systému je v Německu zcela ojedinělý. Je to první systém, který uchovává vodu ze zimy bohaté na srážky a ve vyprahlém létě ji využívá k zavlažování vinic.

Změny v italské apelaci Soave

Vína z Benátska Soave je suché bílé víno z vinařské oblasti Veneto, ležící na severovýchodě Itálie.  Celková produkce Soave se enormně zvýšila od roku 1968, kdy bylo zařazené mezi apelace DOC, a s více než 50 miliony litrů roční produkce je po Chianti a Asti na třetím místě v žebříčku nejprodávanějších italských vín. Převážnou většinu tvoří vína pro každodenní pití z kupáže odrůd Garganega, Trebbiano di Soave, Chardonnay nebo Pinot Bianco. Snížení hektarového výnosu Představenstvo dozorčí rady sdružení Soave rozhodlo o výrazných změnách v pravidlech produkce a nejvyšší výnosy jsou drasticky sníženy. Pro Soave DOC bude od příští sklizně povoleno pouze 12 místo 15 tun hroznů na hektar a pro Soave Classico DOC klesne povolený objem sklizně ze 14 na 11 tun. Limity pro Soave Superiore DOCG ve výši 7 tun na hektar a pro Recioto di Soave DOCG ve výši 9 tun na hektar se nemění.