1. srpna 2016

Němečtí vinaři nově využívají izraelské metody zavlažování

Loňská sucha podnítila hledání řešení

Jižní Bavorsko se s průměrným ročním úhrnem srážek 1000 až 1200 milimetrů nemůže rozhodně řadit k na déšť bohatým oblastem, což teprve jeho nejsušší část Unterfranken s 550 milimetry za rok. Není-li déšť, voda musí přijít odjinud.
Svahy Thüngersheimer Scharlachbergs v okrese Würzburg jsou strmé až 45 stupňů. Ve strmých vinicích jsou nově instalované hadice zavlažovacího systému. V černé hadici s úzkými růžovými pruhy je po každých 50 centimetrech malý otvor, kterým projde přesně 1,6 litrů vody za hodinu. Po kapkách, které vlhčí zemi právě u kořenů vinné révy.

Voda se v zimě schromažďuje a v létě spotřebovává

Původně se v Thüngersheim čerpala voda ze studny. Nyní zahájený provoz nového zavlažovacího systému je v Německu zcela ojedinělý. Je to první systém, který uchovává vodu ze zimy bohaté na srážky a ve vyprahlém létě ji využívá k zavlažování vinic.

Na malé plošině nad vinicemi, kde slunce žhne ještě o trochu více, instalovali technici z Landesanstalt für Weinbau und Gartenbau (LWG) kruhovou nádrž na vodu z vlnitého plechu o objemu 250 kubických metrů, která zvládne zásobovat až osm hektarů vinic. Aby se voda nevypařovala, je přes nádrž napnutá černá plastová fólie. Díky gravitaci voda v létě stéká do trubek zavlažovacího systému a zavlažuje vinice.

Know-how z pouště

Pro návrh takového systému hledali inženýři z LWG inspiraci v pouštních oblastech. "Know-how jsme nalezli v Izraeli," říká Daniel Heßdörfer, který je za projekt zodpovědný. Po celá desetiletí se specialisté v této zemi zabývají problematikou úspory vody. LGW zahájil spolupráci s místní firmou v roce 2015, kdy se vypravili do Izraele na poznávací cestu.
To, že se oblast Unterfranken přiklání k izraelským metodám, je důsledkem změny klimatu. Například hrozny Ryzlinku rýnského nikdy předtím nebyly zcela vyzrálé, říká Heßdörfer. Zatímco jinde dozrávaly správně každý rok.

Krachy ze sucha i deště

Přitom v případě velkého sucha nemohli vinaři ani čerpat vodu z řeky Mohan, protože její hladina byla příliš nízko. Révu to ohrožovalo a nejhorším dopadem býval i finanční krach. Definitivním impulsem pro hledání řešení se stalo loňské velmi suché léto 2015, během kterého spadlo jen o něco málo víc než polovina obvyklých srážek. 
Letos mají němečtí vinaři přesně opačný problém. Nadměrné množství srážek a s tím spojený vysoký výskyt plísňových onemocnění hrozí snížením letošní produkci v některých případech i o polovinu.