Přeskočit na hlavní obsah

Němečtí vinaři nově využívají izraelské metody zavlažování

Loňská sucha podnítila hledání řešení

Jižní Bavorsko se s průměrným ročním úhrnem srážek 1000 až 1200 milimetrů nemůže rozhodně řadit k na déšť bohatým oblastem, což teprve jeho nejsušší část Unterfranken s 550 milimetry za rok. Není-li déšť, voda musí přijít odjinud.
Svahy Thüngersheimer Scharlachbergs v okrese Würzburg jsou strmé až 45 stupňů. Ve strmých vinicích jsou nově instalované hadice zavlažovacího systému. V černé hadici s úzkými růžovými pruhy je po každých 50 centimetrech malý otvor, kterým projde přesně 1,6 litrů vody za hodinu. Po kapkách, které vlhčí zemi právě u kořenů vinné révy.

Voda se v zimě schromažďuje a v létě spotřebovává

Původně se v Thüngersheim čerpala voda ze studny. Nyní zahájený provoz nového zavlažovacího systému je v Německu zcela ojedinělý. Je to první systém, který uchovává vodu ze zimy bohaté na srážky a ve vyprahlém létě ji využívá k zavlažování vinic.

Na malé plošině nad vinicemi, kde slunce žhne ještě o trochu více, instalovali technici z Landesanstalt für Weinbau und Gartenbau (LWG) kruhovou nádrž na vodu z vlnitého plechu o objemu 250 kubických metrů, která zvládne zásobovat až osm hektarů vinic. Aby se voda nevypařovala, je přes nádrž napnutá černá plastová fólie. Díky gravitaci voda v létě stéká do trubek zavlažovacího systému a zavlažuje vinice.

Know-how z pouště

Pro návrh takového systému hledali inženýři z LWG inspiraci v pouštních oblastech. "Know-how jsme nalezli v Izraeli," říká Daniel Heßdörfer, který je za projekt zodpovědný. Po celá desetiletí se specialisté v této zemi zabývají problematikou úspory vody. LGW zahájil spolupráci s místní firmou v roce 2015, kdy se vypravili do Izraele na poznávací cestu.
To, že se oblast Unterfranken přiklání k izraelským metodám, je důsledkem změny klimatu. Například hrozny Ryzlinku rýnského nikdy předtím nebyly zcela vyzrálé, říká Heßdörfer. Zatímco jinde dozrávaly správně každý rok.

Krachy ze sucha i deště

Přitom v případě velkého sucha nemohli vinaři ani čerpat vodu z řeky Mohan, protože její hladina byla příliš nízko. Révu to ohrožovalo a nejhorším dopadem býval i finanční krach. Definitivním impulsem pro hledání řešení se stalo loňské velmi suché léto 2015, během kterého spadlo jen o něco málo víc než polovina obvyklých srážek. 
Letos mají němečtí vinaři přesně opačný problém. Nadměrné množství srážek a s tím spojený vysoký výskyt plísňových onemocnění hrozí snížením letošní produkci v některých případech i o polovinu.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…