Přeskočit na hlavní obsah

Znečistěnou odpadní vodu z vinařství v Austrálii čistí a zavlažují s ní

I odpadní vody jsou cenné

Australská společnost Factor UTB vyvinula technologii pro úpravu odpadních vod produkovaných vinařským průmyslem. Kromě aplikace ve vinařstvích společnost vybudovala vodní nádrže pro největší australskou věznici Acacia Prison.
Rex Gibbs, ředitel společnosti, uvedl, že základem je monitorovací technologie vody prostřednictvím zařízení Internet of Things.
Prostřednictvím senzorů a dat přenášených 3G sítí mají plnou kontrolu na obsahem bakterií v nádržích s vodou. 
Kromě toho jsou schopní dálkově ovládat čerpadla, detekují netěsnosti potrubí a prostřednictvím sond zaznamenávají změny pH a hodnoty úrovně kyslíku. Tím společně mohou automaticky upravovat nastavení optimalizace úpravy vody. Tento systém je schopný odstranit znečisťující látky v milionech litrů vody denně.

Vyrobit litr vína znamená spotřebovat pět litrů vody pro čistění

Původní bakterie, které vodu znečisťují, společnost shromažďuje a nahrazuje bakteriemi, které organické nečistoty likvidují. Gibbs říká, že donutili dělat bakterie to, co potřebují. "Dosahujeme mnohem lepších výsledků úrovně živin, než čímkoli jiným, co se na trhu nabízí, a to s použitím chemikálií za méně než jeden dolar na sto litrů vody."
Gibbs poukazuje, že vinařství v Jižní Austrálii produkuje asi 12,5 milionu litrů odpadních vod, které obsahuje přibližně stejné množství biochemického odpadu, jako splašky z města s 20.000 obyvateli a vysvětluje: "Přeměňujeme velmi znečistěnou vodu na pouze znečistěnou. 

Voda dost dobrá i na zavlažování

Technologická voda, která odtéká z vinařství, je velmi znečistěná a je extrémně zatížená znečisťujícími látkami. A my ji měníme v běžně znečištěnou vodu. Takhle znečistěnou vodu můžete použít pro zavlažování kořenů révy nebo jako vodu na hromady kompostu. Nepoužíváme ji ale ke kropení hroznů, na to je správné v rámci zachování hygieny plodin používat upravenou vodu.”
Jelikož je Jižní Austrálie nejsušší stát a současně Austrálie kontinent s nejnižším počtem srážek na světě, stala se světovým lídrem v oblasti zpracování odpadních vod a technologiích pro jejich opětovné využití.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená) Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrný