Přeskočit na hlavní obsah

Znečistěnou odpadní vodu z vinařství v Austrálii čistí a zavlažují s ní

I odpadní vody jsou cenné

Australská společnost Factor UTB vyvinula technologii pro úpravu odpadních vod produkovaných vinařským průmyslem. Kromě aplikace ve vinařstvích společnost vybudovala vodní nádrže pro největší australskou věznici Acacia Prison.
Rex Gibbs, ředitel společnosti, uvedl, že základem je monitorovací technologie vody prostřednictvím zařízení Internet of Things.
Prostřednictvím senzorů a dat přenášených 3G sítí mají plnou kontrolu na obsahem bakterií v nádržích s vodou. 
Kromě toho jsou schopní dálkově ovládat čerpadla, detekují netěsnosti potrubí a prostřednictvím sond zaznamenávají změny pH a hodnoty úrovně kyslíku. Tím společně mohou automaticky upravovat nastavení optimalizace úpravy vody. Tento systém je schopný odstranit znečisťující látky v milionech litrů vody denně.

Vyrobit litr vína znamená spotřebovat pět litrů vody pro čistění

Původní bakterie, které vodu znečisťují, společnost shromažďuje a nahrazuje bakteriemi, které organické nečistoty likvidují. Gibbs říká, že donutili dělat bakterie to, co potřebují. "Dosahujeme mnohem lepších výsledků úrovně živin, než čímkoli jiným, co se na trhu nabízí, a to s použitím chemikálií za méně než jeden dolar na sto litrů vody."
Gibbs poukazuje, že vinařství v Jižní Austrálii produkuje asi 12,5 milionu litrů odpadních vod, které obsahuje přibližně stejné množství biochemického odpadu, jako splašky z města s 20.000 obyvateli a vysvětluje: "Přeměňujeme velmi znečistěnou vodu na pouze znečistěnou. 

Voda dost dobrá i na zavlažování

Technologická voda, která odtéká z vinařství, je velmi znečistěná a je extrémně zatížená znečisťujícími látkami. A my ji měníme v běžně znečištěnou vodu. Takhle znečistěnou vodu můžete použít pro zavlažování kořenů révy nebo jako vodu na hromady kompostu. Nepoužíváme ji ale ke kropení hroznů, na to je správné v rámci zachování hygieny plodin používat upravenou vodu.”
Jelikož je Jižní Austrálie nejsušší stát a současně Austrálie kontinent s nejnižším počtem srážek na světě, stala se světovým lídrem v oblasti zpracování odpadních vod a technologiích pro jejich opětovné využití.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.