Přeskočit na hlavní obsah

Nové etikety pro vína ve Spojených státech

Obezita a nemoci srdce

Severoamerická Federální agentura pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zavedla v posledních měsících několik novinek a změn pro etikety a preventivní kontroly a také povinnost obnovit do konce roku 2016 registraci zpracovatelů potravin u FDA. Toto opatření se týká i vývozců potravin a nápojů do Spojených států. 
Nové požadavky na etikety přicházejí po více než dvaceti letech. Za tu dobu se objevily nové vědecké poznatky a změnily se stravovací návyky průměrného Američana, na což se nová podoba etiket snaží reagovat. Za zavedením těchto změn je také hrozba epidemie obezity a nemocí srdce.

Větší písmo na etiketě

Nově se zvětšuje velikost písma s uvedením počtu kalorií, je povinné uvádět velikost jedné porce (konzerva, balení, láhev aj.) a mění se definice denní dávky. FDA nově vyžaduje uvádět informace o množství přidaného cukru a informace o obsahu vitamínu D a draslíku v jednom balení. Naopak se již nemusí uvádět informace o obsahu vitamínů A a C, protože současná americká strava jich nabízí dostatek.
FDA nový vs. starý

Včera bylo pozdě

Změny musejí firmy zavést nejpozději do 26. července 2018, ale malé firmy s obratem do 10 milionů USD mají na splnění této povinnosti o jeden rok déle.
FDA také upozornila na povinnost zahraničních výrobců potravin obnovit svoji registraci v období mezi 1. říjnem a 31. prosincem 2016. Při nesprávném nebo neprovedeném obnovení registrace se zahraniční dodavatel vystavuje riziku, že jeho zásilka nebude vpuštěna na území Spojených států.

Kontrolu mohou dělat i zákazníci

Preventivní kontrola potravin je další oblastí, ve které dochází ke zpřísnění nebo upřesnění pravidel. Výrobci a zpracovatelé potravin musí zavést systém pro zajištění bezpečnosti potravin včetně analýzy rizik a preventivních kontrol. Plán musí obsahovat i monitoring a seznam nápravných opatření. Firmy jsou povinny dohlížet i na dodávky surovin a přísad, také musí mít zavedený funkční program pro dodavatele. Tato povinnost neplatí pro ty výrobce a zpracovatele, jejichž produkty na vstupu preventivně kontrolují jejich zákazníci nebo navazující zpracovatelé.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben