Přeskočit na hlavní obsah

Australské víno chce prokázat svůj původ, protože Číňané pochybují

Australské je australské

Seppeltsfield Estate, Barossa Valley, South Australia
V reakci na rostoucí problém druhořadých vín, která byla podvodně prodávána pod prémiovými značkami, pracují vědci z Australian Wine Research Institute na identifikaci jedinečnosti takzvaných “chemických podpisů” známých vinařských oblastí země.
Prodává-li se Cabernet Sauvignon v Číně - kde jsou nejčastěji hlášené podvody - pravděpodobně pochází z Coonawarra, což se odhalí díky kontrole několika ukazatelů, jako jsou například hladiny stopových prvků kovů. Tak lze prokázat, zda je tvrzení původu pravdivé. Podrobný výzkum odstartovaly zprávy, že někteří čínští spotřebitelé nemají důvěru při koupi australských vín, neboť postrádají výraznější ujištění o jejich pravosti.

Vědecký průkaz

Proto tým vědců analyzoval 231 víno z hlavních australských regionů spolu s 37 zahraničními víny. Zkoumány byly Cabernet Sauvignon, Chardonnay a tasmánský Pinot Noir.
Když se sledovaly  stroncium a izotopové poměry vín, které vyplývají z charakteru podloží, kde byla vinná réva zasazena, i některé stopové prvky kovů, potom 95 procent z těchto vín bylo úspěšně zařazeno jako australská nebo naopak zahraniční. Na základě dalších geologických dat bylo 85 procent vín správně přiděleno ke konkrétní australské oblasti.
"Čím více nezávislých parametrů máme, tím více umíme zařadit víno jako jedinečné," řekl Dr. Day, člen týmu. "Můžeme porovnat vzorek z Yarra Valley a vzorek z Hunter Valley, které budou velmi rozdílné; stejně tak jako vzorky z Jižní Austrálie nebo z oblasti Margaret River. "

V Evropě už to známe

I evropské vinařství investovalo miliony do chemického výzkumu, aby si zajistilo ověření apelačních údajů svých vín. Pokrokoví vinaři také zavedli nové plnící technologie, aby byla stoprocentně zajištěná ochrana jejich značek.
Pro příklad lze uvést opatření, které odstartovali roku 2012 ve společnosti Domaines Barons de Rothschild, která produkuje Chateau Lafite. Vinařství umístilo na každém uzávěru lahve ověřovací těsnění s unikátním kódem, který lze zkontrolovat a ověřit na jejich internetových stránkách.
Australský ústav bude zkoumat širší škálu dat ze vzorků vín s cílem vytvořit databázi a metodiku pro posouzení původu vín označených jako australské.

Ověření původu je výhodné pro producenty

Vedoucí projektu Eric Wilkes shrnul: “Tato opatření by poskytovala větší jistotu pro konzumenty, výrobce a obchodníky. Je důležité, aby bylo možné čelit argumentům ze zámoří, kde si mohou lidé provést testy o pravdivosti jednoho z našich vín založeném buď na omezeném množství datových souborů nebo s použitím pouze jediného faktoru.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania