3. srpna 2016

Australské víno chce prokázat svůj původ, protože Číňané pochybují

Australské je australské

Seppeltsfield Estate, Barossa Valley, South Australia
V reakci na rostoucí problém druhořadých vín, která byla podvodně prodávána pod prémiovými značkami, pracují vědci z Australian Wine Research Institute na identifikaci jedinečnosti takzvaných “chemických podpisů” známých vinařských oblastí země.
Prodává-li se Cabernet Sauvignon v Číně - kde jsou nejčastěji hlášené podvody - pravděpodobně pochází z Coonawarra, což se odhalí díky kontrole několika ukazatelů, jako jsou například hladiny stopových prvků kovů. Tak lze prokázat, zda je tvrzení původu pravdivé. Podrobný výzkum odstartovaly zprávy, že někteří čínští spotřebitelé nemají důvěru při koupi australských vín, neboť postrádají výraznější ujištění o jejich pravosti.

Vědecký průkaz

Proto tým vědců analyzoval 231 víno z hlavních australských regionů spolu s 37 zahraničními víny. Zkoumány byly Cabernet Sauvignon, Chardonnay a tasmánský Pinot Noir.
Když se sledovaly  stroncium a izotopové poměry vín, které vyplývají z charakteru podloží, kde byla vinná réva zasazena, i některé stopové prvky kovů, potom 95 procent z těchto vín bylo úspěšně zařazeno jako australská nebo naopak zahraniční. Na základě dalších geologických dat bylo 85 procent vín správně přiděleno ke konkrétní australské oblasti.
"Čím více nezávislých parametrů máme, tím více umíme zařadit víno jako jedinečné," řekl Dr. Day, člen týmu. "Můžeme porovnat vzorek z Yarra Valley a vzorek z Hunter Valley, které budou velmi rozdílné; stejně tak jako vzorky z Jižní Austrálie nebo z oblasti Margaret River. "

V Evropě už to známe

I evropské vinařství investovalo miliony do chemického výzkumu, aby si zajistilo ověření apelačních údajů svých vín. Pokrokoví vinaři také zavedli nové plnící technologie, aby byla stoprocentně zajištěná ochrana jejich značek.
Pro příklad lze uvést opatření, které odstartovali roku 2012 ve společnosti Domaines Barons de Rothschild, která produkuje Chateau Lafite. Vinařství umístilo na každém uzávěru lahve ověřovací těsnění s unikátním kódem, který lze zkontrolovat a ověřit na jejich internetových stránkách.
Australský ústav bude zkoumat širší škálu dat ze vzorků vín s cílem vytvořit databázi a metodiku pro posouzení původu vín označených jako australské.

Ověření původu je výhodné pro producenty

Vedoucí projektu Eric Wilkes shrnul: “Tato opatření by poskytovala větší jistotu pro konzumenty, výrobce a obchodníky. Je důležité, aby bylo možné čelit argumentům ze zámoří, kde si mohou lidé provést testy o pravdivosti jednoho z našich vín založeném buď na omezeném množství datových souborů nebo s použitím pouze jediného faktoru.