4. února 2017

Němečtí pěstitelé využijí možnost a také rozšíří své vinice

Vinice na strmých svazích

Typické hrázděné vinařské domky na viničních terasách
v oblasti Saale-Unstrut
Foto: Weinbauverband Saale-Unstrut
Německý Weinbauverband Saale-Unstrut v návaznosti na předloňské rozhodnutí Evropské komise o postupném rozšíření nové a opětovné výsadby oznámil, že se plocha vinohradů v této apelaci postupně zvýší až o 30 hektarů.
Saale-Unstrut je vinařská oblast ve středním Německu, již protékají řeky Saale a Unstrut a která je protkaná vinicemi na strmých svazích se staletými kamennými zdmi a a typickými vinařskými domky.
Rozloha vinic v Saale-Unstrut se může poměřovat s vinicemi v Čechách, když je jen o sedminu větší, než českých 662 hektarů, a po dálnici dělí tyto dva vinařské regiony jen dvě hodiny jízdy autem.
Vinice v Saale-Unstrut mají 765 hektarů, z nichž většina - 618 hektarů - je ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, v Duryňsku je 114 hektarů a v Braniborsku jen 33 hektarů.
Pěstuje se zde více než padesát odrůd a mezi nejvíce zastoupené bílé patří Müller-Thurgau, Weiß- a Grauburgunder, Bacchus, Riesling, Silvaner, Gutedel a Kerner. Modré odrůdy jsou pěstované na přibližně čtvrtině vinic a nejrozšířenější jsou Dornfelder, Portugal, Pinot Noir a Zweigelt.
Je pravděpodobně jen otázkou času, kdy i zdejší vinohradnictví na strmých svazích získá finanční podporu, jakou už od příštího roku mají přislíbenou pěstitelé v Jižním Bádensku a na Neckaru.

3. února 2017

Původce zkázy evropských vinic v devatenáctém století dnes ohrožuje vinohrady v Coloradu

Vinařský průmysl ohrožen

Kořeny révy napadené mšičkou
Foto Joachim Schmid, Geisenheim
Historie vinařství v americkém státě Colorado, jehož vinice patří mezi nejvýše položené na světě, započala v roce 1890, kdy tehdejší guvernér založil v Grand Valley první šedesátihektarový vinohrad. O dvacet let později už bylo v Coloradu více než 900 pěstitelů révy vinné. Avšak o rozšíření moderního komerčního vinařství se zde dá hovořit až po roce 1970. 
Dnes se zde nachází 129 vinařství s vinicemi o rozloze více než 1000 hektarů, která ročně vyprodukují téměř dva miliony lahví. V loňském roce byl obrat vinařského průmyslu víc než 33 milionů USD.

Mšička občas udeří

Palčivým tématem loňského roku je výskyt mšičky révokaz, hmyzu z čeledi Phylloxeridae, jednoho z nejnebezpečnějších škůdců révy vinné. Mšička saje z kořenů révy a způsobuje jejich uhnívání, v důsledku čehož dochází k úhynu celé rostliny. Tato mšička byla na přelomu 19. a 20. století důvodem vyklučení téměř všech evropských vinic. 

2. února 2017

Export moldavského vína vzrostl téměř o pětinu

Česko na třetím místě exportu

V uplynulém roce export moldavského vína vzrostl o 17%. Celkově se ho vyvezlo 130 milionů litrů, z toho 77% na trhy EU a 23% do Ruska a dalších zemí SNS.
Podstatná část - 5,3 pět milionů litrů - mířila do Polska, což je o 13% více, než v roce 2015. Na druhém místě bylo s 4,3 miliony litrů a nárůstem o 38% sousední Rumunsko. Hned po něm následovalo Česko s 4,2 miliony litrů vína. 
Rekordní růst exportu o 66% zaznamenala Čína, kam se vyvezlo 3,8 milionů litrů. Moldavský vývoz také směřoval do Nigérie, Spojených států a Německa. 
Export do zemí SNS byl mnohem skromnější. Nejvíce vína - 3,8 milionů litrů - se vyvezlo do Ruska, což ve srovnání s rokem 2015 představuje pokles o 26%. Vývoz na Ukrajinu s 2,2 miliony litrů naopak vzrostl o 42%. Více než dva miliony litrů Moldavané prodali v Bělorusku a export vína do Kazachstánu klesl o polovinu.

1. února 2017

Červený Ryzlink nebo bílý? Který byl první?

Výzkum červeného ryzlinku

Hrozen červeného Ryzlinku
Foto Univerzita Geisenheim
Julius Kühn Institute (JKI) v Siebeldigen má na základě svých poznatků už dlouhou dobu podezření, že prvotní odrůdou révy, z níž zmutovala její proslulá bílá podoba, je ryzlink červený, Roter Riesling. Potvrzuje to Franco Röckel, doktorand z Julius Kühn-Institut.
"Po několika molekulárně biologických studiích dvou jednoduchých sad chromozomů genomu máme nyní jasno. Haploidní buňka obsahující pouze jednu sadu chromozomů, která vede v červeném Ryzlinku k barvě, pochází od bílých bobulí rodiče - bílé odrůdy Heunisch. To znamená, že musela zmutovat do ryzlinku bílého. "
Na první pohled se to zdá matoucí, protože bobule červeného ryzlinku jsou až na barvu jinak zcela totožné s jejich bílými předky, stejně jako se neliší jejich dřevo ani listy. Nicméně bílé hrozny pocházejí z kmínků, na nichž byly původně červené hrozny. A červené hrozny na kmenu bílého ryzlinku dosud nebyly nalezeny. Rodiče ryzlinku jsou bílý Heunisch a pravděpodobně semenáč z Tramínu a Vitis sylvestris. Z tohoto důvodu by teoreticky červená barva mohla vyplývat z neznámého rodiče.

31. ledna 2017

Výsledky ruské mezinárodní vinařské soutěže 2016

XX Международный профессиональный конкурс вин и спиртных напитков

Výsledky moskevské vinařské soutěže pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) se veřejnost dozvěděla až na sklonku roku, přestože hodnocení vzorků probíhalo od 14. do 18. listopadu 2016. V jubilejním dvacátém ročníku soutěže se od producentů z 16 zemí sešlo celkem 299 vzorků - téměř stejně jako vloni - z toho 144 tichých vín, 61 šumivých vín a 94 lihovin. 
V prezidiu soutěže vedle čtyř ruských vědeckých pracovníků zasedl jako delegát OIV Davide Henault, který byl také předsedou komise hodnotící šumivá vína. Ostatní hodnotitelé byli převážně z Ruska, dva zástupci byli z Arménie a z Běloruska a po jednom byly zastoupené Bulharsko, Moldavsko a Německo.

Výsledky 

Celkem bylo na letošním ročníku uděleno 90 medailí, z toho bylo 5 Grand Prix, 74 Zlatých a 11 Stříbrných.

30. ledna 2017

Škůdce a choroby s novou aplikací rozezná i laik

Online i v terénu

Vědci z německého Julius Kühn Institute (JKI) spustili online pomocníka ekologických zemědělců k určování plísňových chorob a škůdců. 
Současná verze tohoto "rostlinného doktora" je dostupná zde a obsahuje více než 40 důležitých charakteristik škůdců, brouků, molů, vší, roztočů a mikroorganismů. Webové stránky jsou responzivní a snadno se přizpůsobí i obrazovkám mobilních telefonů a dalších zařízení, lze je proto jednoduše používat i v terénu.
Sara Preißel z JKI k tomu dodává: “Pro možnosti vyhledávání jsme záměrně zvolili jednoduchý design, takže jednotlivé škůdce i choroby lze snadno určit i bez odborných znalostí. Pouze když je patogen správně identifikován, mohou být zahájena správná protiopatření nebo doporučené alternativní obrany povolené v ekologickém zemědělství.” 

Za dva miliony

29. ledna 2017

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením

Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem. 
To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno.
Kouroum of the Nile
Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není. 

Alkohol je tabu

Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá. "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania Kallas. "Ale není zcela zakázán." V turistických oblastech podél Rudého moře a v mezinárodních hotelích v Káhiře se jeho prodej a konzumace tolerují. A právě na turisty se produkce vinařství Kouroum of the Nile zaměřuje. Víno rozhodně tvoří mezeru na trhu, protože zahraniční vína jsou při importu zatížená 3000% daní.