4. února 2017

Němečtí pěstitelé využijí možnost a také rozšíří své vinice

Vinice na strmých svazích

Typické hrázděné vinařské domky na viničních terasách
v oblasti Saale-Unstrut
Foto: Weinbauverband Saale-Unstrut
Německý Weinbauverband Saale-Unstrut v návaznosti na předloňské rozhodnutí Evropské komise o postupném rozšíření nové a opětovné výsadby oznámil, že se plocha vinohradů v této apelaci postupně zvýší až o 30 hektarů.
Saale-Unstrut je vinařská oblast ve středním Německu, již protékají řeky Saale a Unstrut a která je protkaná vinicemi na strmých svazích se staletými kamennými zdmi a a typickými vinařskými domky.
Rozloha vinic v Saale-Unstrut se může poměřovat s vinicemi v Čechách, když je jen o sedminu větší, než českých 662 hektarů, a po dálnici dělí tyto dva vinařské regiony jen dvě hodiny jízdy autem.
Vinice v Saale-Unstrut mají 765 hektarů, z nichž většina - 618 hektarů - je ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko, v Duryňsku je 114 hektarů a v Braniborsku jen 33 hektarů.
Pěstuje se zde více než padesát odrůd a mezi nejvíce zastoupené bílé patří Müller-Thurgau, Weiß- a Grauburgunder, Bacchus, Riesling, Silvaner, Gutedel a Kerner. Modré odrůdy jsou pěstované na přibližně čtvrtině vinic a nejrozšířenější jsou Dornfelder, Portugal, Pinot Noir a Zweigelt.
Je pravděpodobně jen otázkou času, kdy i zdejší vinohradnictví na strmých svazích získá finanční podporu, jakou už od příštího roku mají přislíbenou pěstitelé v Jižním Bádensku a na Neckaru.