Přeskočit na hlavní obsah

Původce zkázy evropských vinic v devatenáctém století dnes ohrožuje vinohrady v Coloradu

Vinařský průmysl ohrožen

Kořeny révy napadené mšičkou
Foto Joachim Schmid, Geisenheim
Historie vinařství v americkém státě Colorado, jehož vinice patří mezi nejvýše položené na světě, započala v roce 1890, kdy tehdejší guvernér založil v Grand Valley první šedesátihektarový vinohrad. O dvacet let později už bylo v Coloradu více než 900 pěstitelů révy vinné. Avšak o rozšíření moderního komerčního vinařství se zde dá hovořit až po roce 1970. 
Dnes se zde nachází 129 vinařství s vinicemi o rozloze více než 1000 hektarů, která ročně vyprodukují téměř dva miliony lahví. V loňském roce byl obrat vinařského průmyslu víc než 33 milionů USD.

Mšička občas udeří

Palčivým tématem loňského roku je výskyt mšičky révokaz, hmyzu z čeledi Phylloxeridae, jednoho z nejnebezpečnějších škůdců révy vinné. Mšička saje z kořenů révy a způsobuje jejich uhnívání, v důsledku čehož dochází k úhynu celé rostliny. Tato mšička byla na přelomu 19. a 20. století důvodem vyklučení téměř všech evropských vinic. 
Dodnes se vyskytuje na celém světě, jak s lítostí potvrzují například pěstitelé v Arménii, přesto byly některé regiony dosud ušetřeny. 
Šokující novinkou pro vinaře z Colorada a z celé Severní Ameriky proto bylo, když v listopadu loňského roku ohlásila regionální média její možný výskyt. 

Úřady už mšičku potvrdily

V Coloradu, kde se vinice nacházejí ve výškách 1200 až téměř 2000 metrů nad mořem jsou v současné době mrazy, proto ještě nemohla být provedena detailní šetření. Místní vinaři se ale obávají, co zjistí po rozmrznutí půdy.
Úředníci ministerstva zemědělství už ale potvrdili výskyt mšičky na území apelace Grand Valley AVA podél řeky Colorado. 
Horst Caspari, profesor vinařství na Colorado State University, k tomu dodává: "Stále máme prostor k dalším průzkumům, ale ve zmrzlé půdě to teď nejde. Jsme si ale docela jistí, že příčinou je nedostatek místních šlechtitelství, když v důsledku nepříznivých klimatických podmínek posledních let jsme museli sazenice révy nakupovat téměř z celého světa.”

Budou se klučit vinice?

Příslušné úřady od pěstitelů zjišťují příznaky možného napadení mšičkou a doporučují pěstitelům důkladně vyčistit a dezinfikovat všechny stroje a šlechtitelské stanice instruují o způsobech léčby sazenic.
Caspari poznamenává: "Když budeme mít štěstí, zůstane napadení jen částečné a pokud budou veškerá zavedená opatření účinná, nebude náprava nákladná. V případě napadení ploch větších než hektar by vše pochopitelně prodražila velká neúroda a nutnost následného vyklučení zamořených vinic, které by musela bezpodmínečně nahradit nová výsadba.”

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…