3. února 2017

Původce zkázy evropských vinic v devatenáctém století dnes ohrožuje vinohrady v Coloradu

Vinařský průmysl ohrožen

Kořeny révy napadené mšičkou
Foto Joachim Schmid, Geisenheim
Historie vinařství v americkém státě Colorado, jehož vinice patří mezi nejvýše položené na světě, započala v roce 1890, kdy tehdejší guvernér založil v Grand Valley první šedesátihektarový vinohrad. O dvacet let později už bylo v Coloradu více než 900 pěstitelů révy vinné. Avšak o rozšíření moderního komerčního vinařství se zde dá hovořit až po roce 1970. 
Dnes se zde nachází 129 vinařství s vinicemi o rozloze více než 1000 hektarů, která ročně vyprodukují téměř dva miliony lahví. V loňském roce byl obrat vinařského průmyslu víc než 33 milionů USD.

Mšička občas udeří

Palčivým tématem loňského roku je výskyt mšičky révokaz, hmyzu z čeledi Phylloxeridae, jednoho z nejnebezpečnějších škůdců révy vinné. Mšička saje z kořenů révy a způsobuje jejich uhnívání, v důsledku čehož dochází k úhynu celé rostliny. Tato mšička byla na přelomu 19. a 20. století důvodem vyklučení téměř všech evropských vinic. 
Dodnes se vyskytuje na celém světě, jak s lítostí potvrzují například pěstitelé v Arménii, přesto byly některé regiony dosud ušetřeny. 
Šokující novinkou pro vinaře z Colorada a z celé Severní Ameriky proto bylo, když v listopadu loňského roku ohlásila regionální média její možný výskyt. 

Úřady už mšičku potvrdily

V Coloradu, kde se vinice nacházejí ve výškách 1200 až téměř 2000 metrů nad mořem jsou v současné době mrazy, proto ještě nemohla být provedena detailní šetření. Místní vinaři se ale obávají, co zjistí po rozmrznutí půdy.
Úředníci ministerstva zemědělství už ale potvrdili výskyt mšičky na území apelace Grand Valley AVA podél řeky Colorado. 
Horst Caspari, profesor vinařství na Colorado State University, k tomu dodává: "Stále máme prostor k dalším průzkumům, ale ve zmrzlé půdě to teď nejde. Jsme si ale docela jistí, že příčinou je nedostatek místních šlechtitelství, když v důsledku nepříznivých klimatických podmínek posledních let jsme museli sazenice révy nakupovat téměř z celého světa.”

Budou se klučit vinice?

Příslušné úřady od pěstitelů zjišťují příznaky možného napadení mšičkou a doporučují pěstitelům důkladně vyčistit a dezinfikovat všechny stroje a šlechtitelské stanice instruují o způsobech léčby sazenic.
Caspari poznamenává: "Když budeme mít štěstí, zůstane napadení jen částečné a pokud budou veškerá zavedená opatření účinná, nebude náprava nákladná. V případě napadení ploch větších než hektar by vše pochopitelně prodražila velká neúroda a nutnost následného vyklučení zamořených vinic, které by musela bezpodmínečně nahradit nová výsadba.”