30. ledna 2017

Škůdce a choroby s novou aplikací rozezná i laik

Online i v terénu

Vědci z německého Julius Kühn Institute (JKI) spustili online pomocníka ekologických zemědělců k určování plísňových chorob a škůdců. 
Současná verze tohoto "rostlinného doktora" je dostupná zde a obsahuje více než 40 důležitých charakteristik škůdců, brouků, molů, vší, roztočů a mikroorganismů. Webové stránky jsou responzivní a snadno se přizpůsobí i obrazovkám mobilních telefonů a dalších zařízení, lze je proto jednoduše používat i v terénu.
Sara Preißel z JKI k tomu dodává: “Pro možnosti vyhledávání jsme záměrně zvolili jednoduchý design, takže jednotlivé škůdce i choroby lze snadno určit i bez odborných znalostí. Pouze když je patogen správně identifikován, mohou být zahájena správná protiopatření nebo doporučené alternativní obrany povolené v ekologickém zemědělství.” 

Za dva miliony

Aplikace je určená zemědělcům, zaměstnancům v potravinářském průmyslu i zainteresovaným laikům. Ti všichni mohou na základě obrázků a jednoduchých možností filtrování určovat choroby a škůdce.
V plánu je tento německy psaný web rozšířit a doplnit dále škůdce a choroby postihující i vinohrady, polní plodiny a zeleninu a ovoce. 
Projekt financuje částkou 70 tisíc EUR Spolkové ministerstvo zemědělství a výživy (Bundesministerium für Landwirtschaft und Ernährung, BMEL) v rámci spolkového programu ekologického zemědělství a dalších forem udržitelného zemědělství.