1. února 2017

Červený Ryzlink nebo bílý? Který byl první?

Výzkum červeného ryzlinku

Hrozen červeného Ryzlinku
Foto Univerzita Geisenheim
Julius Kühn Institute (JKI) v Siebeldigen má na základě svých poznatků už dlouhou dobu podezření, že prvotní odrůdou révy, z níž zmutovala její proslulá bílá podoba, je ryzlink červený, Roter Riesling. Potvrzuje to Franco Röckel, doktorand z Julius Kühn-Institut.
"Po několika molekulárně biologických studiích dvou jednoduchých sad chromozomů genomu máme nyní jasno. Haploidní buňka obsahující pouze jednu sadu chromozomů, která vede v červeném Ryzlinku k barvě, pochází od bílých bobulí rodiče - bílé odrůdy Heunisch. To znamená, že musela zmutovat do ryzlinku bílého. "
Na první pohled se to zdá matoucí, protože bobule červeného ryzlinku jsou až na barvu jinak zcela totožné s jejich bílými předky, stejně jako se neliší jejich dřevo ani listy. Nicméně bílé hrozny pocházejí z kmínků, na nichž byly původně červené hrozny. A červené hrozny na kmenu bílého ryzlinku dosud nebyly nalezeny. Rodiče ryzlinku jsou bílý Heunisch a pravděpodobně semenáč z Tramínu a Vitis sylvestris. Z tohoto důvodu by teoreticky červená barva mohla vyplývat z neznámého rodiče.

Z bílého se červený ještě nestal

Röckel zkoumal především dva geny, o nichž je známo, že regulují zbarvení v tmavých bobulích. V bílých odrůdách hroznů jsou zmutovené a tudíž nefunkční a jejich bobule nevytvářejí barevné pigmenty. Překvapivě ani jeden ze dvou známých genů není zodpovědný za červenou barvu hroznů v červeném ryzlinku.
Bílé hrozny ryzlinku tak představují "původní podobu." Všech dvacet dříve zkoumaných červených ryzlinkových klonů má stejnou mutaci. Předpokládá se, že tato mutace je neopakovatelná a pravděpodobně proto nelze nikdy pozorovat mutaci z bílé na červenou. Ale proč červený ryzlink vždy znovu zmutuje na bílý zůstává stále neobjasněno.