6. června 2015

Vinař jako rocková hvězda

Vinař by se mohl díky účasti a úspěchu v Reality TV Show "Best Bottle” stát vinařskou "rokovou hvězdou". To je plán týmu, který soutěž připravuje.
Principem je soutěžení vinařů z Kalifornie proti vinařům z Oregonu s cílem najít nejlepší lahev vína a jejího autora. Na hodnocení vín se budou podílet "sklepní krysy", lidé s přehledem o víně, které soutěž také hledá.
Do 1. července mohou své přihlášky podat jak vinaři, tak hodnotitelé a na vítězného vinaře čeká 100.000 US$ v hotovosti.
Výkonný producent Scott Krauger oznámil, že projekt má zelenou, a vyzval zavedené vinaře a hodnotitele, aby se zúčastnili a zaslali tříminutová videa.
Součástí týmu jsou vedle producentů, investorů a mentorů také marketingoví specialisté, novináři a blogeři.
Takhle se připravuje show.

Narozeniny slaví Hana Plačková, Petr Chaloupecký a Jakub Trávník

Narozeniny dnes slaví Hana Plačková z Moravských Bránic, Petr Chaloupecký ze Znojma a Jakub Trávník z Mutěnic.

5. června 2015

Sélections Mondiales des Vins Canada skončila

Od 28. května do 2. června probíhalo v Quebec City hodnocení Sélections Mondiales des Vins Canada. Skromná produkce kanadských vín pochází převážně z provincií Ontario, Britská Kolumbie a Quebek a dosahuje 600.000 hektolitrů ročně. Zato spotřeba vína s průměrným ročním růstem o 2,5% je 4,8 milionu hektolitrů, proto je Kanada čtvrtým největším vinařským importérem s ročním objemem 1,5 miliardy EUR dle prodejních cen v roce 2014.
Ghislain Laflamme, předseda soutěže, a Claudia Quini, oficiální delegát OIV, měli na starosti hodnocení 2151 vín z 35 zemí.
Celkem bylo oceněno 645 vín, z toho Velkou zlatou medaili získalo 13 vín, Zlatou 369 a Stříbrnou 263. Velkou zlatou získali:

Novi, Languedoc Grès De Montpellier, AOP, 2007
Mater Matura Lazio IGT, 2011
- Casale Del Giglio, Itálie
Viña Tarapaca Gran Reserva Etiqueta Azul, Valle Del Maipo, DO 2012
Vistalba Corte A 2012,
- Bodega Vistalba, Argentina
Anniversario 62, Riserva Primitivo di Manduri DOP, 2011,
Ocha Reserva Tempranillo, Cabernet Sauvignon Merlot, Navarra DO, 2008
- Bodegas Ochoa, 2008, Španělsko
Chateau Palugyay, Slámové víno Rizling Vlašský, Malé Karpaty, 2008,
- Villa Vino Rača, Slovensko
Reserve Vidal Icewine , Jackson-Triggs Vintners, Niagara Peninsula VQA, 2013,
- Constellation Brands Canada, Canada
Enrique Foster Malbec Edicion Limitada, Mendoza,2008
- Bodega Enrique Foster, Argentina
Fox Creek - Short Row, Shiraz, McLaren Valley, 2013
Gatt, Shiraz, Barossa Valley, 2012
- Gatt Wines, Austrálie
Sessantanni, Old Vines, Primitivo Di Manduria DOP, 2011
Tierra De Frontos, Ecologico Abona DO, 2014
- Mesur, Španělsko

Zvláštní cenu Nejlepší producent 2015 získala Cantine San Marzano, Itálie.z

Víno z Transnistrie předmětem mezinárodního sporu. Řešení je v Británii?

Mezi Moldavsko a Ukrajinu vklíněný úzký pruh země na levém břehu Dněstru o rozloze něco přes čyři tisíce kilometrů čtverečních, mezinárodně známý jak Transnistria, česky Podněstří, moldavsky Nistreană, rusky Приднестровье, je nejen potenciálním místem konfliktu mezinárodní politiky, ale také produkce vína.
Ukrajinské území přiléhající k Černému moři je centrem ukrajinského vinařství, nyní ochuzené o vinohrady Krymu, a sousední Moldavsko je úspěšným producentem hroznů, s vinohrady o rozloze 137 milionů hektarů vklíněné mezi Jižní Afriku a Austrálie obsazuje třináctou příčku na světě a je dodavatelem hroznů a moštu řady světových producentů vína.
I podnikatelé z levého břehu Dněstru chtějí z tohoto úspěchu sousedů těžit, přestože jsou podle nich součástí jiného státního útvaru, velmi sporného, neuznaného a tím i bez vlastní internetové domény. Transnistrijští producenti KvintБукет Молдавии hodlali svou produkci vyvážet právě do sousedního Moldavska. Proto požádali o udělení odpovídající obchodní licence, kterou však dosud nezískali.
Argumentace moldavských úřadů je integrální s jejich postojem k Transnistrii, kterou jako naprostá většina zemí světa neuznávají a území pokládají za součást Moldavska. Podle nich musí podniky z obou břehů Dněstru splňovat podmínky stejného zákona o výrobě a prodeji lihu a alkoholu. Zejména uvádějí povinnou instalaci přístrojů ke kontrole surovin a používaných produktů na výrobních linkách, ale stejně tak podřízení se daňovým, hospodářským a finančním předpisům Moldavska.
To přijde Transnistrijským úřadům v rozporu s dříve podepsanými "mezistátními" dohodami. Proto v souladu se zákony Transnistrie vyzvala Zvláštní komise Transnistrie moldavské úřady k obhájení svých postojů ve Velké Británii.

4. června 2015

Pinot Grigio herečky a režisérky Drew Barrymore

Drew Barrymore, stejně jako Brad Pitt a Angelina Jolie, Dan Aykroyd nebo Antonio Banderas, má své víno. Nedávno představila Rulandské šedé s původem z Monterey, s alkoholem 13,5%, cenou 14,99 USD a názvem Barrymore Pinot Grigio by Carmel Road.
Není to první víno s jejím jménem. Tím bylo také Rulandské šedé, ale s původem z Itálie, které představila v roce 2012 jako Barrymore 2011 Pinot Grigio, Delle Venezie IGT, s 12% alkoholu a původem z Veneta, Friuli a Alto Adige v severní Itálii. Toto víno se ve Spojených státech prodávalo za 19,99 USD.

Britové ve středním věku pijí víc než jejich dopělé děti

Jak pijí Američané už dnes snadno zjistíme. Ale dnes už něco víme i o Britech. Například že lidé středního věku pijí více, než mládež.
Více než polovina Britů středního věku se ani nechce dozvědět, jak mají omezit své pití, přitom pijí více, než jejich mladší protějšky, kteří však pijí stále méně. Podle Drinkaware jsou 45-64 letí rizikovějšími pijany, než 18-24 letí - třetina (32%) ve srovnání s pětinou (19%).
Tato skupina častých konzumentů ve středním věku pije ekvivalent téměř tří půllitrů piva s 4% Alc. pětkrát týdně v případě mužů, a téměř tři 175 ml sklenice vína s 13% Alc. pětkrát týdně v případě žen. Avšak na rozdíl od mládeže, kteří pijí spíše větší množství jednou nebo dvakrát týdně, pijáci ve středním věku pijí po celý týden.
Elaine Hindal, výkonný ředitel Drinkaware, řekl: "Na rozdíl od rozšířeného názoru, že mladí jsou více rizikové pijáci, ve skutečnosti pije v průběhu týdne více generace jejich rodičů. Náš výzkum ukazuje, že téměř polovina (48%) ze skupiny 45-64 let věří, že umírněné pití je dobré pro jejich zdraví, a stejný podíl (50%) věří, že je nepravděpodobné, že jim pití v budoucnu způsobí zdravotní problémy, pokud budou i nadále pít, jak jsou zvyklí.
Kromě toho 59% ze skupiny 45-64 let nechce ani slyšet, jak své pití zmírnit, i když vědí potenciální rizika, v porovnání s více než třetinou (37%) skupiny 18-24 let.
"Pravidelně pití nad dolní mezí může zvýšit toleranci ke krátkodobým účinkům alkoholu," dodává Hindal. "Ale jak se vaše tolerance zvyšuje, zvyšuje se pravděpodobnost, že bude pít více a že se stanete na alkoholu závislými. Jen proto, že ještě nemáte pocit, že jste opilí, neznamená, že nepoškozujete své zdraví.
Je proto velmi důležité nechat svá játra odpočinout a pravidelné vždy dna dny nepít."

Narozeniny slaví Michal Uher

Narozeniny dnes slaví Michal Uher z Břeclavi.

3. června 2015

Originální španělská vinná stezka od 13. června

Jedna z nejstarších španělských cest, po které putovali obchodníci s vínem, ožije jako vinařská turistická stezka. Producenti z oblasti Penedès, největší vinařské oblasti Katalánska, financovali "Středomořskou vinnou cestu", kterou slavnostně otevřou 13.června. Turisty, kteří tuto trasu využijí, provedou po trase mobilní aplikace a speciální dopravní značení. Cesta, která existuje asi 2700 roků, je jednou z nejstarších obchodních vinařských stezek v západním Středomoří. Začíná v Sant Martí Sarroca poblíž Vilafranca del Penedès a pokračuje do pobřežního města Sitges, odkud se víno přepravovalo do Barcelony a dále přes Středozemní moře. 
Turisté, kteří si připlatí za prémiovou verzi mobilní aplikace a vstupenky, navíc získají několik ročníkových vín a další nabídky včetně přátelských slev. Současně mohou navštívit historické a archeologické vinařské památky. 

Vítězové Metro Víno roka 2015

Ve dnech 26. a 27. května proběhlo v Art Hotel Kaštieľ v Tomášove hodnocení vín přihlášených do jedenáctého ročníku soutěže Metro Víno roka 2015, otevřené slovenským producentům. Zúčastnilo se 37 vinařství s 236 soutěžními vzorky, více než loňských 28 vinařství a 201 soutěžících vín.
Na slavnostním vyhlášení 28. května byly výsledky hodnocení zveřejněny a zde jsou vítězové jednotlivých kategorií.

Suchá a polosuchá vína
Rulandské biele, Neskorý zber 2013, Winterberg Winery, 88 bodů

Polosladká a sladká vína
Pálava, Neskorý zber 2014, Elesko 88 bodů

Růžová vína
Cabernet Sauvignon rosé, Neskorý zber 2014, Vinárstvo Dubovský Grančič, 88 bodů

Šumivá vína
Sekt Extra dry, Vino Nitra, 86 bodů

Šampion soutěže
Rulandské modré, Neskorý zber 2012, neco estate winery

Nejlépe celkově hodnocené vinařství
Elesko

Narozeniny slaví Petra Oulehlová

Narozeniny dnes slaví Petra Oulehlová z Nové Bránice.

2. června 2015

Nový sklep Château Margaux

Bordeauxské Premier Cru vinařství Château Margaux, vlastněné již téměř čtyřicet let rodinou Mentzelopulos, představí nové vinařství a sklep, které navrhl Norman Foster se svým ateliérem Foster + Partners. První studie byla připravena již v roce 2009 a celý projekt je první razantní změnou ve vinařství za posledních 200 let, současně však byl velkou výzvou, neboť přizpůsobuje původní budovy novým technickým požadavkům.
Změny se dotýkají nejen sklepního hospodářství, ale zahrnují i stavbu zcela nového vinařství a návštěvnického centra. Navíc řada současně rekonstruovaných původních staveb včetně historické Oranžerie je propojena s novými podzemními sklepy pro zrání vín.
Nová budova, určená především produkci bílého vína, navazuje na východní křídlo stávajícího vinařství a vyvažuje celkovou kompozici. Je vysoce flexibilní, otevřená různým vinařským procesům a zahrnuje také nové centrum výzkumu a vývoje. Svou jednoduchostí nová budova interpretuje formu průmyslových zařízení a šikmá střecha přerušovaná světlíky, nesená sloupy ve tvaru stromů je na stejné úrovni, jako střechy okolních budov.
Hostesky Emilie Janot a Marie Guillard přivítají v novém návštěvnickém centru Château Margaux první návštěvníky již tento měsíc, návštěvu si však musíte předem domluvit. Degustace jsou vyhrazeny pouze profesionálům a na místě samém ani není možné žádná vína koupit.
Šumivé novozélandské za 20 £ i v Evropě

Novozélandský producent Akarua představil své šumivé víno.
Vinařství patřící rodině Skeggs je v oblasti Central Otago jedním z největších a díky akvizicím v Bannockburn a Lowburn v loňském roce zdvojnásobilo své vinohrady na téměř 100 hektarů.
Generální ředitel David Gleave MW konstatoval, že rozšíření jsou významná a Akarua nyní vlastní jedny z nejlepších vinic v Central Otago.
"Význam terroir je v našich vínech patrný, mají svěžest a rovnováhu. Tony Jordan z LVMH, se kterým spolupracujeme, byl léta přesvědčený, že Central Otago má pro kvalitní šumivá vína potenciál," říká ředitel vinařství Matt Connell.
V Evropě jsou zatím dostupná Pinot Noir 2012 za 26,99 £, šumivé tradičně kvašené neročníkové Akarua Brut z 71% Pinot Noir a 29% Chardonnay a neročníkové Rosé Brut z 74% Pinot Noir a 26% Chardonnay za 19,99 £ a tiché růžové Rua Pinot Noir 2013 také za 19,99 £. 
Nejblíže je ale zatím najdete ve Švédsku nebo Británii

Narozeniny slaví Lucie Večeřová

Narozeniny dnes slaví Lucie Večeřová z Velkého Meziříčí.

1. června 2015

I Gusbourne Estate požaduje po akcionářích další zdroje na expanzi

Také anglický výrobce vína Gusbourne Estate chce investovat do svého vinařství, značky a šumivého vína. Proto před víkendem podal akcionářům nabídku na zvýšení kapitálu až o 3,57 milionu £ a své akcie nabízí za pevnou cenu 50 pencí. Tyto prostředky budou použity na rozšíření výroby a prodeje, zvýšení kapacity vinařství a zvýšení pracovního kapitálu, který je v současnosti uložen v zásobách jeho šumivých vín.
"Výroba prémiového šumivého vína z nových vinic je ze své podstaty dlouhodobý projekt a vyžaduje finanční prostředky na podporu investic do nových vinic a zásob," uvedla společnost. "Dlouhodobé plány rozvoje vyžadují další finanční prostředky v průběhu příštích několika let. Očekáváme, že vinohrady budou plně plodící do roku 2019."
V současné době společnost vyváží na pět až šest mezinárodních trhů, ale doufá, že export zdvojnásobí a stejně tak posílí domácí obchod. Nedávné jmenování sommelierky Laury Rhys má být klíčem k budování a upevňování obchodních vztahů ve Velké Británii i v zahraničí.
"V zahraničí roste zájem a my budeme exportní strategii rozvíjet. Ale současně musíme ponechat dostatečné zásoby pro prodej ve Velké Británii, která je našim primárním trhem," řekl výkonný ředitel Ben Walgate.
V dubnu ohlásil Gusbourne Estate zvýšení tržeb o 56% na 434.000 £, ale na konci roku společnost skončila díky své expanzi s čistou ztrátou přes 1 milion £. V rámci investic společnost vysadila nové vinice v Kentu a West Sussexu, a rozšířila výrobní zařízení.
Společnost byla založena Andrew Weeberem v roce 2004 a byla prvním anglickým producentem vína, který vstoupil v roce 2013 na alternativní investiční trh londýnské burzy. Později téhož roku jej koupil Shellproof Plc za 7 milionů £ a společnost následně změnila své jméno na Gusbourne Plc.
Lord Ashcroft jako jeden z největších akcionářů společnosti potvrdil, že je připraven udržet svůj 64,4% podíl. Stejně tak potvrdil svůj zájem předseda představenstva a zakladatel Andrew Weeber.

Důvěra britských investorů v English sparkling wine je vysoká

Příklad Chapel Down táhne. Hampshireský Hambledon Vineyard získal 2,75 milionu £ tím, že úspěšně nabídl investorům "English Fizz" dluhopisy prostřednictvím crowdfundingového webu CrowdBnk.
Kampaň zahájil v března nabídkou dluhopisů s ročním výnosem 8%, splatných po pěti letech spolu s výnosem ve výši 40%, a "Fizz odměnou", která investorům vynese každoročně řadu lahví Classic Cuvée během celého investičního období. Investiční potenciál se nyní zvýšil na 3,5 milionu £ a převyšil původní cíl.
Producent Ian Kellett, který koupil Hambledon Vineyard v roce 1999, neboť jeho půda a klima jsou podobné klimatickým podmínkám v Champagne, řekl, že ho úspěch kampaně potěšil.
"Náš cíl je jednoduchý; prodávat do světa Englishness z nejstarší anglické komerční vinice a "rodiště kriketu" v množství jeden milion lahví ročně v nejvyšší kvalitě English Fizz, řekl. "Věříme, že Hambledon má terroir, potenciál a výborný tým, aby produkoval nejlepší značku anglického sektu uznávaného po celém světě."
Výnosy z emise dluhopisů pomůžou Hambledon Vineyard rozšířit jeho produkci a zásoby, aby dosáhl během pěti let počátečního cíle 200.000 prodaných lahví ročně.

Argentinská Bodegas Salentein rozšiřuje Evropu

Největší argentinský producent Bodegas Salentein z Valle de Uco v Mendoze hodlá zvýšit na několika evropských trzích svůj podíl a hledá proto další nezávislé obchodníky. Například Británie je významný trh a Bodegas Salentein na něm chce působit výrazněji stejně jako v Evropě třeba v Německu, Rakousku, Ukrajině, Francii nebo Polsku.
Legendární Jose Galante, považovný létajícím vinařem Paulem Hobbsem za "největšího argentinského vinaře naší doby", oslavil v Bodegas Salentein již svou čtyřicátou sklizeň. Galante se domnívá, že Valle de Uco může konkurovat jakékoliv vinařské oblasti na světě a dodává: "Valle de Uco má zvláštní terroir pro pěstování vinné révy. Nabízí jedinečné klimatické podmínky v dokonale izolované oblasti. Je to jasně identifikovatelná země, která se od jiných skutečně liší. Ráj pro vinaře.“ A pokračuje: "Dívám se na to, kde jsme nyní – nejsme v cíli, ale blíže naší ambici, aby se Argentina stala jednou z hlavních zemí v globálním vinařství - a jsem přesvědčen, že lidé se kterými pracuji již pro to učinili mnoho.
"Argentinské vinohradnictví a enologie jsou ve světě jedinečné. Máme vlastní výzkum a rozvíjím naše znalosti. To nás odlišuje a umožňuje nám využít tento speciální terroir. Vidím to každý den v Bodegas Salentein a jsem si jist, že mladší generace vinařů bude i nadále podporovat rozvoj našeho řemesla."
Vína Bodegas Salentein jsou specifická a nyní hledají spolupráci s nezávislými distributory.
Zatímco francouzský importér nabízí jejich vína v cenovém rozpětí 9 až 49 €, britské ceny jsou pro jeho Syrah z luxusního portfolia 20 £, Malbec za 27 až 35 £ a Grand Vu Cuve z 73% Malbecu a 27% Cabernetu za 60 £, nebo Chardonnay za 27 £. 
Spolu s dalšími třemi vinaři se Galante snaží vytvořit ve Valle de Uco novou apelaci San Pablo I.G. Věří,
že s ní může konkurovat na světové scéně například Burgundsku. Jejich desetiletá tradice pěstování Rulandského modrého a Chardonnay v San Pablo nese plody, ke kterým Galante dodává: 
"Oblast je ideální pro výrobu vína. Úroveň moštu je úžasná, má dokonalou rovnováhu mezi cukrem a kyselinami. Na místě jako je Argentina je těžké, aby se těmto odrůdám dařilo, ale ve vysoké nadmořské výšce to možné je." 
Galante je přesvědčen, že ve spolupráci s Instituto Nacional de Vitivinicultura a místní univerzitou získá status nového I.G. v průběhu dvou let.

Narozeniny slaví Jaroslav Šlichta

Narozeniny dnes slaví Jaroslav Šlichta z Hlohovce.

31. května 2015

Sauvignon a Prosecco hrají na stejnou notu nedostatku

Měsíc po mezinárodním Dni Sauvignon Blanc ohlásili novozélandští vinaři další sauvignonovou zprávu. 
Chris Stroud, marketing manager New Zealand Winegrowers pro Evropu potvrdil, že letošní sklizeň Sauvignon Blanc 2015 očekávají o 25% nižší než rekordní sklizeň roku 2014, která znamenala exportní tržby ve výši 1,5 miliardy NZ$. Zákazníci novozélandského vinařství Cloudy Bay již byli upozorněni na možné zvýšení cen z důvodu výrazně nižší letošní sklizně. Což v konečném důsledku prospěje koncernu LVMH, k němuž vinařství patří.
Stroud přesto předpokládá, že by producenti měli být schopni poptávku uspokojit: "Očekáváme, že vinařství budou dobře spravovat své aktuální zásoby 2014 i zásoby budoucí z letošního roku s cílem uspokojit současnou poptávku."


Jen o pár dní dříve vyslovil stejné obavy Roberto Cremonese, manažer italského vinařství Cantina Bisol ze skupiny Tesori di Venezia, kdy varoval, že by letos v létě mohla nastat velmi reálná možnost globálního nedostatku Prosecca.

I v tomto případě vystoupil prezident Consorzio di Tutela del Prosecco DOC Stefano Zanette s uklidňující zprávou, že takové prohlášení nebylo správné. Podle něj se v podstatě jedná pouze o situaci několika společností, které dostatečně nespravují své zásoby a mohou se nyní ocitnou mimo očekávání svých zákazníků. Uznává sice, že producenti v regionu zažívali v průběhu roku 2014 "obzvláště drsné klima", což způsobilo roční průměrný výnos "o 9% nižší než maximální předpokládaný výnos", celkové konsorciu nahlášené a ověřené množství je však o 17,9% vyšší než v roce 2013. Navzdory tomuto výraznému zvýšení produkce Zanette připustil, že nárůst nepokryje zvýšení prodeje lahvového Prosecco o 26,9% v roce 2014, ale rozdíl mezi nabídkou a poptávkou vidí jako důkaz úspěšné práce ochrany jakosti vín, která nesou označení DOC .
Prosecco vykazuje dvouciferné nárůsty prodejů v Británii, Německu a Spojených státech, které dohromady představují tři čtvrtiny jeho celkového vývozu. Pokud jde o obavy z náhlého zvýšení cen Zanette poznamenal: "Vylučujeme možnost významného letního zvýšení ceny. Jako konsorcium předpokládáme, že případné jemné zvýšení se bude týkat jen základních vín, které jsou v nižším cenovém segmentu.
Brity pak uklidnil: "Jsme vděčni našim britským zákazníkům, kteří potvrdili svou velkou lásku k Proseccu. Kupují každou pátou vyrobenou lahev, celkem více než 60 milionů, ale přitom platili nejnižší cenu. Takže i kdyby se cena Prosecca mírně zvýšila, v průměrné celosvětové ceně by to neměl být problém."