Přeskočit na hlavní obsah

Argentinská Bodegas Salentein rozšiřuje Evropu

Největší argentinský producent Bodegas Salentein z Valle de Uco v Mendoze hodlá zvýšit na několika evropských trzích svůj podíl a hledá proto další nezávislé obchodníky. Například Británie je významný trh a Bodegas Salentein na něm chce působit výrazněji stejně jako v Evropě třeba v Německu, Rakousku, Ukrajině, Francii nebo Polsku.
Legendární Jose Galante, považovný létajícím vinařem Paulem Hobbsem za "největšího argentinského vinaře naší doby", oslavil v Bodegas Salentein již svou čtyřicátou sklizeň. Galante se domnívá, že Valle de Uco může konkurovat jakékoliv vinařské oblasti na světě a dodává: "Valle de Uco má zvláštní terroir pro pěstování vinné révy. Nabízí jedinečné klimatické podmínky v dokonale izolované oblasti. Je to jasně identifikovatelná země, která se od jiných skutečně liší. Ráj pro vinaře.“ A pokračuje: "Dívám se na to, kde jsme nyní – nejsme v cíli, ale blíže naší ambici, aby se Argentina stala jednou z hlavních zemí v globálním vinařství - a jsem přesvědčen, že lidé se kterými pracuji již pro to učinili mnoho.
"Argentinské vinohradnictví a enologie jsou ve světě jedinečné. Máme vlastní výzkum a rozvíjím naše znalosti. To nás odlišuje a umožňuje nám využít tento speciální terroir. Vidím to každý den v Bodegas Salentein a jsem si jist, že mladší generace vinařů bude i nadále podporovat rozvoj našeho řemesla."
Vína Bodegas Salentein jsou specifická a nyní hledají spolupráci s nezávislými distributory.
Zatímco francouzský importér nabízí jejich vína v cenovém rozpětí 9 až 49 €, britské ceny jsou pro jeho Syrah z luxusního portfolia 20 £, Malbec za 27 až 35 £ a Grand Vu Cuve z 73% Malbecu a 27% Cabernetu za 60 £, nebo Chardonnay za 27 £. 
Spolu s dalšími třemi vinaři se Galante snaží vytvořit ve Valle de Uco novou apelaci San Pablo I.G. Věří,
že s ní může konkurovat na světové scéně například Burgundsku. Jejich desetiletá tradice pěstování Rulandského modrého a Chardonnay v San Pablo nese plody, ke kterým Galante dodává: 
"Oblast je ideální pro výrobu vína. Úroveň moštu je úžasná, má dokonalou rovnováhu mezi cukrem a kyselinami. Na místě jako je Argentina je těžké, aby se těmto odrůdám dařilo, ale ve vysoké nadmořské výšce to možné je." 
Galante je přesvědčen, že ve spolupráci s Instituto Nacional de Vitivinicultura a místní univerzitou získá status nového I.G. v průběhu dvou let.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.