Přeskočit na hlavní obsah

Sélections Mondiales des Vins Canada skončila

Od 28. května do 2. června probíhalo v Quebec City hodnocení Sélections Mondiales des Vins Canada. Skromná produkce kanadských vín pochází převážně z provincií Ontario, Britská Kolumbie a Quebek a dosahuje 600.000 hektolitrů ročně. Zato spotřeba vína s průměrným ročním růstem o 2,5% je 4,8 milionu hektolitrů, proto je Kanada čtvrtým největším vinařským importérem s ročním objemem 1,5 miliardy EUR dle prodejních cen v roce 2014.
Ghislain Laflamme, předseda soutěže, a Claudia Quini, oficiální delegát OIV, měli na starosti hodnocení 2151 vín z 35 zemí.
Celkem bylo oceněno 645 vín, z toho Velkou zlatou medaili získalo 13 vín, Zlatou 369 a Stříbrnou 263. Velkou zlatou získali:

Novi, Languedoc Grès De Montpellier, AOP, 2007
Mater Matura Lazio IGT, 2011
- Casale Del Giglio, Itálie
Viña Tarapaca Gran Reserva Etiqueta Azul, Valle Del Maipo, DO 2012
Vistalba Corte A 2012,
- Bodega Vistalba, Argentina
Anniversario 62, Riserva Primitivo di Manduri DOP, 2011,
Ocha Reserva Tempranillo, Cabernet Sauvignon Merlot, Navarra DO, 2008
- Bodegas Ochoa, 2008, Španělsko
Chateau Palugyay, Slámové víno Rizling Vlašský, Malé Karpaty, 2008,
- Villa Vino Rača, Slovensko
Reserve Vidal Icewine , Jackson-Triggs Vintners, Niagara Peninsula VQA, 2013,
- Constellation Brands Canada, Canada
Enrique Foster Malbec Edicion Limitada, Mendoza,2008
- Bodega Enrique Foster, Argentina
Fox Creek - Short Row, Shiraz, McLaren Valley, 2013
Gatt, Shiraz, Barossa Valley, 2012
- Gatt Wines, Austrálie
Sessantanni, Old Vines, Primitivo Di Manduria DOP, 2011
Tierra De Frontos, Ecologico Abona DO, 2014
- Mesur, Španělsko

Zvláštní cenu Nejlepší producent 2015 získala Cantine San Marzano, Itálie.z

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania