Přeskočit na hlavní obsah

Sélections Mondiales des Vins Canada skončila

Od 28. května do 2. června probíhalo v Quebec City hodnocení Sélections Mondiales des Vins Canada. Skromná produkce kanadských vín pochází převážně z provincií Ontario, Britská Kolumbie a Quebek a dosahuje 600.000 hektolitrů ročně. Zato spotřeba vína s průměrným ročním růstem o 2,5% je 4,8 milionu hektolitrů, proto je Kanada čtvrtým největším vinařským importérem s ročním objemem 1,5 miliardy EUR dle prodejních cen v roce 2014.
Ghislain Laflamme, předseda soutěže, a Claudia Quini, oficiální delegát OIV, měli na starosti hodnocení 2151 vín z 35 zemí.
Celkem bylo oceněno 645 vín, z toho Velkou zlatou medaili získalo 13 vín, Zlatou 369 a Stříbrnou 263. Velkou zlatou získali:

Novi, Languedoc Grès De Montpellier, AOP, 2007
Mater Matura Lazio IGT, 2011
- Casale Del Giglio, Itálie
Viña Tarapaca Gran Reserva Etiqueta Azul, Valle Del Maipo, DO 2012
Vistalba Corte A 2012,
- Bodega Vistalba, Argentina
Anniversario 62, Riserva Primitivo di Manduri DOP, 2011,
Ocha Reserva Tempranillo, Cabernet Sauvignon Merlot, Navarra DO, 2008
- Bodegas Ochoa, 2008, Španělsko
Chateau Palugyay, Slámové víno Rizling Vlašský, Malé Karpaty, 2008,
- Villa Vino Rača, Slovensko
Reserve Vidal Icewine , Jackson-Triggs Vintners, Niagara Peninsula VQA, 2013,
- Constellation Brands Canada, Canada
Enrique Foster Malbec Edicion Limitada, Mendoza,2008
- Bodega Enrique Foster, Argentina
Fox Creek - Short Row, Shiraz, McLaren Valley, 2013
Gatt, Shiraz, Barossa Valley, 2012
- Gatt Wines, Austrálie
Sessantanni, Old Vines, Primitivo Di Manduria DOP, 2011
Tierra De Frontos, Ecologico Abona DO, 2014
- Mesur, Španělsko

Zvláštní cenu Nejlepší producent 2015 získala Cantine San Marzano, Itálie.z

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.