Přeskočit na hlavní obsah

Sauvignon a Prosecco hrají na stejnou notu nedostatku

Měsíc po mezinárodním Dni Sauvignon Blanc ohlásili novozélandští vinaři další sauvignonovou zprávu. 
Chris Stroud, marketing manager New Zealand Winegrowers pro Evropu potvrdil, že letošní sklizeň Sauvignon Blanc 2015 očekávají o 25% nižší než rekordní sklizeň roku 2014, která znamenala exportní tržby ve výši 1,5 miliardy NZ$. Zákazníci novozélandského vinařství Cloudy Bay již byli upozorněni na možné zvýšení cen z důvodu výrazně nižší letošní sklizně. Což v konečném důsledku prospěje koncernu LVMH, k němuž vinařství patří.
Stroud přesto předpokládá, že by producenti měli být schopni poptávku uspokojit: "Očekáváme, že vinařství budou dobře spravovat své aktuální zásoby 2014 i zásoby budoucí z letošního roku s cílem uspokojit současnou poptávku."


Jen o pár dní dříve vyslovil stejné obavy Roberto Cremonese, manažer italského vinařství Cantina Bisol ze skupiny Tesori di Venezia, kdy varoval, že by letos v létě mohla nastat velmi reálná možnost globálního nedostatku Prosecca.

I v tomto případě vystoupil prezident Consorzio di Tutela del Prosecco DOC Stefano Zanette s uklidňující zprávou, že takové prohlášení nebylo správné. Podle něj se v podstatě jedná pouze o situaci několika společností, které dostatečně nespravují své zásoby a mohou se nyní ocitnou mimo očekávání svých zákazníků. Uznává sice, že producenti v regionu zažívali v průběhu roku 2014 "obzvláště drsné klima", což způsobilo roční průměrný výnos "o 9% nižší než maximální předpokládaný výnos", celkové konsorciu nahlášené a ověřené množství je však o 17,9% vyšší než v roce 2013. Navzdory tomuto výraznému zvýšení produkce Zanette připustil, že nárůst nepokryje zvýšení prodeje lahvového Prosecco o 26,9% v roce 2014, ale rozdíl mezi nabídkou a poptávkou vidí jako důkaz úspěšné práce ochrany jakosti vín, která nesou označení DOC .
Prosecco vykazuje dvouciferné nárůsty prodejů v Británii, Německu a Spojených státech, které dohromady představují tři čtvrtiny jeho celkového vývozu. Pokud jde o obavy z náhlého zvýšení cen Zanette poznamenal: "Vylučujeme možnost významného letního zvýšení ceny. Jako konsorcium předpokládáme, že případné jemné zvýšení se bude týkat jen základních vín, které jsou v nižším cenovém segmentu.
Brity pak uklidnil: "Jsme vděčni našim britským zákazníkům, kteří potvrdili svou velkou lásku k Proseccu. Kupují každou pátou vyrobenou lahev, celkem více než 60 milionů, ale přitom platili nejnižší cenu. Takže i kdyby se cena Prosecca mírně zvýšila, v průměrné celosvětové ceně by to neměl být problém."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben