Přeskočit na hlavní obsah

Britové ve středním věku pijí víc než jejich dopělé děti

Jak pijí Američané už dnes snadno zjistíme. Ale dnes už něco víme i o Britech. Například že lidé středního věku pijí více, než mládež.
Více než polovina Britů středního věku se ani nechce dozvědět, jak mají omezit své pití, přitom pijí více, než jejich mladší protějšky, kteří však pijí stále méně. Podle Drinkaware jsou 45-64 letí rizikovějšími pijany, než 18-24 letí - třetina (32%) ve srovnání s pětinou (19%).
Tato skupina častých konzumentů ve středním věku pije ekvivalent téměř tří půllitrů piva s 4% Alc. pětkrát týdně v případě mužů, a téměř tři 175 ml sklenice vína s 13% Alc. pětkrát týdně v případě žen. Avšak na rozdíl od mládeže, kteří pijí spíše větší množství jednou nebo dvakrát týdně, pijáci ve středním věku pijí po celý týden.
Elaine Hindal, výkonný ředitel Drinkaware, řekl: "Na rozdíl od rozšířeného názoru, že mladí jsou více rizikové pijáci, ve skutečnosti pije v průběhu týdne více generace jejich rodičů. Náš výzkum ukazuje, že téměř polovina (48%) ze skupiny 45-64 let věří, že umírněné pití je dobré pro jejich zdraví, a stejný podíl (50%) věří, že je nepravděpodobné, že jim pití v budoucnu způsobí zdravotní problémy, pokud budou i nadále pít, jak jsou zvyklí.
Kromě toho 59% ze skupiny 45-64 let nechce ani slyšet, jak své pití zmírnit, i když vědí potenciální rizika, v porovnání s více než třetinou (37%) skupiny 18-24 let.
"Pravidelně pití nad dolní mezí může zvýšit toleranci ke krátkodobým účinkům alkoholu," dodává Hindal. "Ale jak se vaše tolerance zvyšuje, zvyšuje se pravděpodobnost, že bude pít více a že se stanete na alkoholu závislými. Jen proto, že ještě nemáte pocit, že jste opilí, neznamená, že nepoškozujete své zdraví.
Je proto velmi důležité nechat svá játra odpočinout a pravidelné vždy dna dny nepít."

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania