Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z dubna 17, 2016

Daň z drahé mexické tequily je v Mexiku přespříliš vysoká

Přehodnotí Mexiko daňový systém? Britský producent alkoholických nápojů Diageo požádal mexickou vládu, aby Mexiko vztáhlo daně z alkoholických nápojů ne k jejich ceně, ale k obsahu alkoholu. Podobný systém je přijat v 30 z 34 zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, výjimkou jsou Chile, Jižní Korea, Izrael a právě Mexiko. V nedávné době získal Diageo jednoho z největších producentů tequily v Mexiku, značku Don Julio . Cena jedné láhve o objemu 0,7 litru začíná na 50 USD ve srovnání s 14 USD za pětilitrovou láhev domácí tequily.

Mr. Alibaba se předsedy vlády poptával po nějaké šikovné novozélandské nemovitosti

Premier John Key a Jack Ma.  Foto Murray Holdaway Čínský miliardář a zakladatel eshopu Alibaba Jack Ma se na setkání s novozélandským premiérem Johnem Key zmínil, že má potenciální zájem koupit pozemky v jižní části ostrova, o které mluví jako o "dream land". V únoru se zjistilo, že koupil  francouzské vinařství Château de Sours v Bordeaux.  Ma se již dříve zmínil, že pár jeho přátel si koupilo nádherné domy na Novém Zélandu, ale pro něj je největší překážkou čas. "Já prostě nemám čas jít si nabízené nemovitosti prohlédnout." Jeho Tmall jako součást Alibaba již do Číny dováží celou řadu kvalitní novozélandské produkce včetně čerstvých mořských plodů. Víno zřejmě bude následovat.

Světová novinka, už žádné nebezpečné postřiky! Hrozny s kofeinem odolají škůdcům

Bez pesticidů a herbicidů Hessenské ministerstvo pro životní prostředí, ochranu klimatu, zemědělství a ochranu spotřebitele presentovalo spolu s odborníky výsledky mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu univerzity Geisenheim , kteří vyvinuli nové takzvané kofeinové hrozny. "Ve vinohradnictví nebudeme v budoucnu potřebovat postřiky  pesticidy ani herbicidy ," prohlásila hessenská ministryně zemědělství Priska Hinz ve Wiesbadenu během presentace mezinárodního výzkumného projektu, jehož hlavním cílem je vyvinout odrůdy rezistentní proti škůdcům. Skupina evropských a jihoamerických vědců kombinovala genetické vlastnosti kávovníku a révy vinné.  

Nejlepším sommelierem světa se stal Švéd z restaurace v New Yorku

Jedenatřicetiletý Švéd John Arvid Rosengren byl v úterý v argentinské Mendoze vyhlášený nejlepším sommelier světa. V závěrečném klání porazil francouzského zástupce Davida Birauda a Julii Dupouy, která se narodila ve Francii, ale soutěžila za Irsko.  Rosengren pracuje v restauraci Charlie Bird v New Yorku. Druhé místo Davida Birauda je pro něj zklamáním, protože se soutěže o nejlepšího světového sommeliera účastní potřetí a podruhé postoupil do finále. Přesto Biraud předvedl skvělý výkon a Julie Dupouy ohromila porotu svou spontánností. Velmi těsné veřejné finále sledovalo přes 650 diváků.

Škody způsobené špatným postřikem dosáhnou 1,6 milionu dolarů. Neví se, kdo je zaplatí

Postřik, který je v zahraničí zakázaný Sedm vinic v Marlborough ošetřil dodavatel nevhodným postřikem. Asi 5 km od Blenheimu vzdálené vinice na pláních okolo Wairau tak vyprodukují hrozny i víno nevhodné pro export. Konzultant Murray Paterson, který v této situaci pěstitelům radí, potvrdil, že postřikem Perk Supa na bázi fosforu a draslíku byly vinice ošetřené v březnu. Tento produkt svaz pěstitelů New Zealand Winegrowers nedoporučuje, protože jeho prahové hodnoty jsou vyšší a neumožňují vyvážet vína na klíčové trhy jako je Kanada. Hrozny ošetřené tímto postřikem budou pravděpodobně neprodejné, ledaže by byly použity na výrobu vína určeného výlučně pro novozélandský trh, kde se připouští prahové hodnoty vyšší. Ale i tak bude výkupní cena hroznů mnohem nižší a pěstitelé získají zpět jen malou část nákladů. "Tato chyba bude stát pěstitele jejich příjmy dva příští roky," řekl Paterson. Kdo zaplatí škody a kdo za ně může Cena nekontaminovaných předpokládaných 900 t

Nová zpráva: Trendy ve vinařském průmyslu v loňském roce

Tisková konference v sídle OIV V pondělí 18. dubna presentoval Jean-Marie Aurand, generální ředitel Mezinárodní organizace pro révu a víno, zprávu o vývoji a trendech ve vinařském průmyslu v loňském roce. Toto jsou její hlavní závěry: Celková plochy vinic vzrostla v roce 2015 na 7.534.000 hektarů : Čína nadále rozšiřovala své vinice o 34.000 hektarů (dvojnásobek všech českých vinic), čímž potvrdila svou pozici 2. největšího pěstitele na světě. Světová produkce vína se ve srovnání s předchozím rokem zvýšila o 2,2% a dosáhla 274,4 milionů hektolitrů. Celosvětová spotřeba vína se po ekonomické krizi z roku 2008 stabilizovala a v roce 2015 se odhaduje na 240 milionů hektolitrů. Světový obchod s vínem pokračoval v růstu jak podle objemu, tak zejména v hodnotě: 104,3 milionů hektolitrů (+ 1,8%) a 28,3 miliardy EUR (+ 10,6%).

Výsledky Les Grands Concours du monde 2016

Pět soutěží pod jednou střechou V Palais des Congrès ve Štrasburku se 10. a 11. dubna hodnotila vína na soutěži Les Grands Concours du monde pořádané pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) a za přítomnosti Moniky Christmann, její prezidentky. Cena za přihlášení jednoho vzorku je 90 EUR a konečné výsledky byly slavnostně vyhlášeny včera večer.V pěti samostatných soutěžích Riesling du monde (19. ročník), Pinot Gris du monde (11. ročník), Gewurztraminer du monde (9. ročník), Sylvaner du monde (4. ročník) a Pinot Blanc du monde (3. ročník) uspěli vinaři podle zemí následovně: Přehled výsledků

Malbec World Day 2016

Dnešek patří Malbecu V Argentině má původ Malbec World Day 2016 , ale tato oslava vyhlášené argentinské odrůdy se koná ve všech světových městech. Pokud jste nestihli odbornou degustaci argentinských vín odrůdy Malbec v Mramorovém sále Paláce Lucerna v Praze, kterou pořádalo velvyslanectví Argentiny 14. dubna, potkáte dnes Malbec v Berounu, Brně, Chrudimi, Hradci Králové, Kolínu, Plzni, Praze, Říčanech, Teplicích a Vysokém Mýtě.