Přeskočit na hlavní obsah

Nová zpráva: Trendy ve vinařském průmyslu v loňském roce

Tisková konference v sídle OIV

V pondělí 18. dubna presentoval Jean-Marie Aurand, generální ředitel Mezinárodní organizace pro révu a víno, zprávu o vývoji a trendech ve vinařském průmyslu v loňském roce. Toto jsou její hlavní závěry:
  • Celková plochy vinic vzrostla v roce 2015 na 7.534.000 hektarů : Čína nadále rozšiřovala své vinice o 34.000 hektarů (dvojnásobek všech českých vinic), čímž potvrdila svou pozici 2. největšího pěstitele na světě.
  • Světová produkce vína se ve srovnání s předchozím rokem zvýšila o 2,2% a dosáhla 274,4 milionů hektolitrů.
  • Celosvětová spotřeba vína se po ekonomické krizi z roku 2008 stabilizovala a v roce 2015 se odhaduje na 240 milionů hektolitrů.
  • Světový obchod s vínem pokračoval v růstu jak podle objemu, tak zejména v hodnotě: 104,3 milionů hektolitrů (+ 1,8%) a 28,3 miliardy EUR (+ 10,6%).
Vývoj světové plochy vinic: mírný pokles k 7 milionům hektarů
Plocha vinic se zvětšila především v Číně a na Novém Zélandu. Vinice v EU se nadále zmenšovaly (pokles o 26.000 hektarů mezi lety 2014 a 2015). Španělsko zůstává jasným lídrem s obdělávanou plochou více než milion hektarů (1,021 milionů ha) před Čínou (0,82 milionů ha) a Francií (0,78 milionů ha).
Světová produkce vína se zvýšila 
Globální produkce vína (bez šťávy a moštu) byl v roce 2015 poměrně silná a dosáhla 274,4 milionů hektolitrů, což je o 5,8 milionů hl více v porovnání s produkcí roku 2014. S nárůstem o 12% je Itálie největším výrobcem na světě (49,5 milionů hl), následovaná Francií (47,5 milionů hl) a Španělskem (37,2 milionů hl). Spojené státy zaznamenaly vysokou úroveň produkce (22,1 milionů hl) třetím rokem po sobě. Na jižní polokouli produkce poklesla v Argentině (13,4 milionů hl), vzrostla v Chile (12,9 milionů hl) a zůstaly stabilní v Austrálii (11,9 milionů hl). Výroba mírně klesla v Jižní Africe (11,2 milionů hl) a v Číně (11 milionů hl).
Světová spotřeba vína: mírný nárůst v roce 2015
Globální spotřeba vína v roce 2015 se odhaduje na 240 milionů hektolitrů, což odpovídá mírnému růstu (0,9 milionu hl) ve srovnání s předchozím rokem. Byla stabilní od začátku hospodářské a finanční krize v roce 2008. S 31 milionem hektolitrů potvrdily Spojené státy svou pozici největšího světového konzumenta vína. Spotřeba byla relativně stálá v Itálii (20,5 milionů hl) a ve Španělsku (10 milionů hl), ale ve Francii se dále snížila (27,2 milionů hl). Spotřeba v Číně se odhaduje na 16 milionů hl, což by byl mírný nárůst ve výši 0,5 milionů hl ve srovnání s rokem 2014.
Mezinárodní obchod: růst podle objemu i hodnoty
V roce 2015 se světový obchod s vínem zvýšil o 1,8% podle objemu (104,3 milionů hl) a zejména o 10,6% podle hodnoty s nárůstem na 28,3 miliard EUR.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben