Přeskočit na hlavní obsah

Světová novinka, už žádné nebezpečné postřiky! Hrozny s kofeinem odolají škůdcům

Bez pesticidů a herbicidů

Hessenské ministerstvo pro životní prostředí, ochranu klimatu, zemědělství a ochranu spotřebitele presentovalo spolu s odborníky výsledky mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu univerzity Geisenheim, kteří vyvinuli nové takzvané kofeinové hrozny.
"Ve vinohradnictví nebudeme v budoucnu potřebovat postřiky pesticidy ani herbicidy," prohlásila hessenská ministryně zemědělství Priska Hinz ve Wiesbadenu během presentace mezinárodního výzkumného projektu, jehož hlavním cílem je vyvinout odrůdy rezistentní proti škůdcům. Skupina evropských a jihoamerických vědců kombinovala genetické vlastnosti kávovníku a révy vinné.  

Kofein jako ochránce

Takto vzniklé plody mají všechny vlastnosti vinných hroznů a navíc vysoký obsah kofeinu. "Kofein působí v hroznu jako přírodní obrana proti různým škůdcům. Obávaní škůdci nejen v Hessensku jsou především octomilka třešňová (Drosophila susukii) a hmyz druhu Lobesia vitisana, kteří by díky těmto novým druhům révy už v budoucnu vinařům a vinařkám nekomplikovali život a nenapadali by a neničili úrodu," řekla Hinz.
Jedná se o výsledek praktické spolupráce hessenské mezinárodně proslulé vinařské školy v Geisenheimu s partnerskými organizacemi v Argentině a Brazílii. "Během mé návštěvy Argentiny na podzim roku 2014 jsem se za doprovodu expertů z geisenheimské university s celým projektem seznámila. Všichni účastníci výzkumu se dohodli na jeho naprostém utajení, protože ekonomický potenciál tohoto objevu překračuje všechny hranice," uvedla Hinz. 

Začátky pokusů nevyšly

Při vývoji nových hroznů za použití poznatků z oblasti genetiky rostlin se naráželo na mnohé překážky. "První vyvinuté hrozny měly velmi málo vlákniny a tím příliš málo šťávy a fruktózy. Ale i toto zjištění bylo důležitým stavebním kamenem v tvorbě nových odrůd," vysvětluje profesor Ernst Rühl z vysoké školy v Geisenheimu, který pracoval na projektu za hessenskou část odborníků a současně celý mezinárodní tým vedl. "Obrat nastal, když jsme použili samčí buňky kávovníku a samičí buňky hroznů, problém byl vyřešen téměř okamžitě." 

První víno z nových hroznů

V Argentině již byly vypěstovány dvě generace hroznů, sklizeny a použity k výrobě vína. "Cukernatost moštu z nových hroznů byla velmi uspokojivá a navíc v žádné růstové fázi nebyly hrozny napadeny žádnými škůdci. V nadcházejícím období vysadíme pro pokusné účely asi půl hektaru v Rheingau a čtvrt hektaru na Bergstraße," oznámil Rühl . 
"Už od samého začátku se na výzkumu Hessensko podílelo i finančně a tento projekt podpořilo částkou 250 tisíc EUR. Proto veškerá práva k těmto novým formám hroznů máme také," oznámila ministryně Hinz.
Pokud tento objev skutečně povede k zamezení užívání pesticidů, jejichž rakovinotvorné účinky ohrožují spotřebitele, vinaře, sousedy i jejich děti, bude se jednat o obrovský průlom.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.