Přeskočit na hlavní obsah

Škody způsobené špatným postřikem dosáhnou 1,6 milionu dolarů. Neví se, kdo je zaplatí

Postřik, který je v zahraničí zakázaný

Sedm vinic v Marlborough ošetřil dodavatel nevhodným postřikem. Asi 5 km od Blenheimu vzdálené vinice na pláních okolo Wairau tak vyprodukují hrozny i víno nevhodné pro export.
Konzultant Murray Paterson, který v této situaci pěstitelům radí, potvrdil, že postřikem Perk Supa na bázi fosforu a draslíku byly vinice ošetřené v březnu.
Tento produkt svaz pěstitelů New Zealand Winegrowers nedoporučuje, protože jeho prahové hodnoty jsou vyšší a neumožňují vyvážet vína na klíčové trhy jako je Kanada. Hrozny ošetřené tímto postřikem budou pravděpodobně neprodejné, ledaže by byly použity na výrobu vína určeného výlučně pro novozélandský trh, kde se připouští prahové hodnoty vyšší. Ale i tak bude výkupní cena hroznů mnohem nižší a pěstitelé získají zpět jen malou část nákladů. "Tato chyba bude stát pěstitele jejich příjmy dva příští roky," řekl Paterson.

Kdo zaplatí škody a kdo za ně může

Cena nekontaminovaných předpokládaných 900 tun hroznů získaných ze všech ošetřených vinic by byla asi 1,6 milionu NZD a tuto částku se pěstitelé snaží získat od dodavatele postřiku zpět. Paterson uvedl, že je pravděpodobné, že dodavatel má nějaké pojištění odpovědnosti za škody, ze kterého by mohla být škoda uhrazená, ale dodavatel nechtěl tento případ komentovat. Podle Patersona nejednal dodavatel úmyslně a v deníkových záznamech poctivě uvedl podrobnosti kde, kdy a jaký postřik používal.
Philip Manson, ředitel Sustainable Winegrowing New Zealand, poznamenal, že nechce komentovat jednotlivé případy, ale že platí doporučení nepoužívat postřik Perk Supa, i když je na Novém Zélandu povolený, a to právě kvůli problémům na exportních trzích. 
Clive Jones, předseda Wine Marlborough, řekl, že je velmi vzácné zmýlit se při použití postřiků. Podle něj jsou pravidla New Zealand Winegrowers jasná a je přesně uvedené, které postřiky jsou povolené.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…