Přeskočit na hlavní obsah

Výsledky Les Grands Concours du monde 2016

Pět soutěží pod jednou střechou

V Palais des Congrès ve Štrasburku se 10. a 11. dubna hodnotila vína na soutěži Les Grands Concours du monde pořádané pod záštitou Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) a za přítomnosti Moniky Christmann, její prezidentky. Cena za přihlášení jednoho vzorku je 90 EUR a konečné výsledky byly slavnostně vyhlášeny včera večer.V pěti samostatných soutěžích Riesling du monde (19. ročník), Pinot Gris du monde (11. ročník), Gewurztraminer du monde (9. ročník), Sylvaner du monde (4. ročník) a Pinot Blanc du monde (3. ročník) uspěli vinaři podle zemí následovně:

Přehled výsledků


Riesling du monde 2016 Gold Silver Total
France
25 32 57
Germany
9 10 19
Czechia
1 4 5
Slovakia
1 3 4
Austria
1 1 2
Total
37 50 87


Pinot Gris du monde 2016 Gold Silver Total
France
18 26 44
Czechia

1 1
Germany

1 1
Slovakia

1 1
Switzerland

1 1
Total
18 30 48


Pinot Blanc du monde 2016 Gold Silver Total
France
2 5 7
Slovakia
1 4 5
Czechia
2
2
Germany
1 1 2
Austria

1 1
Total
4 6 10


Gewurztraminer du monde 2016 Gold Silver Total
France
35 10 45
Germany
4
4
Czechia
1
1
Luxembourg

1 1
Slovakia

1 1
Total
40 12 52


Sylvaner du monde 2016 Gold Silver Total
France
3 4 7
Germany
1 1 2
Slovakia

1 1
Switzerland

1 1
Total
4 7 11


Do Česka putují medaile k vinařstvím Sonberk, Vinařství U Kapličky, Vican rodinné vinařství, Znovín Znojmo, Davinus a Nové vinařství, která si dovezla ceny ve všech odrůdách s výjimkou Sylvánského zeleného.
Celkem byla udělena 201 medaile, z toho Zlatých 97 a Stříbrné 104. Nejvíce medailí - 160 - míří do Francie a vinaři z Česka zaujali mezi sedmi medailovými zeměmi s devíti medailemi místo přesně uprostřed žebříčku za druhým Německem a třetím Slovenskem.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania