16. května 2015

Champagne Lanson s novým Chef de cave

Hervé Dantan je novým hlavním vinařem Champagne Lanson. Dantan v Lanson působil od roku 2013 pod vedením bývalý hlavního vinaře Jean-Paul Gandona, který léta pracoval v mnoha vinařských oblastech Francie a Kalifornie a chef de cave v Lanson byl od roku 1986.
Lanson uvádí: "Šéfvinař jako garant jedinečného stylu má v šampaňském domě samozřejmě klíčovou roli. Hervé Dantan má tu čest připravovat vína Lanson s novými, pozoruhodnými prostředky, zejména pak s novým vinařstvím, slavnostně otevřeným při příležitosti sklizně 2014."
Chapagne Lanson je součástí skupiny Lanson International Diffusion, do které patří také Champagne Tsarine, Champagne Besserat de Bellefon, Champagne Gauthier a Champagne Chanoine.
V Tesco lze koupit karton s šesti lahvemi Lanson Champagne Black Label Brut za 203,94 £ a karton se třemi lahvemi Lanson Extra Age Brut za 164,97 £.

Narozeniny slaví Stanislav Žůrek

Žeravický Stanislav Žůrek dnes slaví narozeniny.

15. května 2015

Blind Pig od Stassen pro Heineken

Stassen, belgický výrobce ciderů, připravil pro Heineken a noční ptáky další variantu jablečného vína se specifickou lahví, vůní a chutí. Nový Blind Pig cider je k mání ve třech variantách, ovocné aromatizanty jsou doplněny specifickými příchutěmi a výsledná chuť je výrazně sladká. Intenzivní medová vůně a chuť dobrého ovoce dávají vzniku vyváženého a konzistentního charakteru. Druhá příchuť v kombinaci bourbonu a borůvky je méně sladká a příjemně osvěžující. Třetí příchuť kombinující rum a pošírovanou hrušku vytváří dojem uvařené hrušky a tato kombinace není příliš přesvědčivá.
Emma Sherwood-Smith, ředitelka značek jablečného vína Heineken, je přesvědčena, "že tato nová značka rozšíří konzumaci ciderů i do nočních hodin. Nová chuťová strategie je zaměřená nejen na milovníky cideru, ale také na nové zákazníky, kteří mají rádi koktejly, ale chtějí nízkoalkoholický drink."
Podceněna není ani adjustace Blind Pigu. Za velice vydařené pokládá Emma Sherwood-Smith hnědé půllitrové lahve i jejich finální balení do novin z roku 1920 i s dobovými články.
Heineken koupil Stassen v roce 2012 a je jasné, že pivovarníci to s jablky myslí hodně vážně. Tohle noční potěšení s pouhými 4% alc. pořídíte za 4,95 £.

Concours Mondial de Bruxelles 2015: srovnání Střední Evropy

Soutěž Concours Mondial de Bruxelles 2015, která se konala 1. až 3. května v italském Jesolu, přilákala více než 8000 vín ze 45 producentských zemí. Výsledky byly nedávno vyhlášeny a srovnání medailistů ze Střední Evropy vypadá takto:


Velká zlatá Zlatá Stříbrná
Bulharsko 1 14 22
Česko 5 7
Chorvatsko 1 2
Lucembursko 8 12
Moldavsko 1 3
Makedonie 1 2 2
Maďarsko 1 6 4
Rumunsko 2 7 17
Slovensko 6 13
Slovinsko 3 3
Švýcarsko 12 22
Ukrajina 1 1

Příští rok budou středoevropané měřit síly mezi sebou a světovou konkurencí v Bulharsku.

Narozeniny slaví Karel Kvapil

Narozeniny dnes slaví Karel Kvapil z Ivaně.

14. května 2015

Open Wine University: Burgundský kurz zdarma


Université de Bourgogne, člen Institut Universitaire de la Vigne et du Vin, připravil kurz Open Wine University, na kterém mohou zájemci načerpat znalosti o vinohradnictví a moštových odrůdách, fázích výroby francouzských vín, porozumění terroiru, degustaci vín, proč je víno bílé, červené, šumivé nebo růžové, ale i o umění, historii a kulturním významu vína. Informace budou prezentovány francouzsky a anglicky na on-line seminářích pomocí video blogů a interaktivních ochutnávek.
Kurz je bezplatný a zahajuje za týden 21. května, poslední přednáška proběhne 18. června.

Kanadská policie zatkla dvanáct vinařů. Padělali značková vína.

Ve vazbě jsou vinař Luca Gaspari i bývalý generální ředitel společnosti Diamond Estates Murray Marshall. Montrealská policejní jednotka Actions Concertée pour Contrer les Economies Souterraines (ACCES) zatýkala minulý čtvrtek v rámci “Project Malbec”, jehož vyšetřování zahájila loni v lednu, kdy při jednom zátahu odhalila 100 padělaných bedýnek vína.
Za tuto dobu odhalila rekordní počet pašovaných vín prodávaných prostřednictvím jediné sítě. Tato síť údajně za poslední čtyři roky nelegálně prodala více než 1,8 milionu lahví vína.
Princip podvodu prý spočívá v dovozu vína v 24000 litrových kontejnerech přes přístav Montreal do Ontaria, kde bylo lahvováno jako populární značková vína, aby se pak vracelo do Quebeku prostřednictvím Kahnawake.
First Nations Winery z Kahnawake, vedená Floydem Lahache, je pro účast na tomto podvodu předmětem vyšetřování.
Ředitel Tenute Santarelli Luca Gaspari je také předmětem vyšetřování. V Kanadě je známý výrobou "vína" z javorového sirupu.
Podle velitele Marco Roye, šéfa ACCES, byl Murray Marshall, bývalý prezident a CEO společnosti Diamond Estates Winery, jako jeden z údajných organizátorů zatčen. "Měli velmi dobře organizovanou distribuční síť," řekl Roy.
Diamond Estates Wines & Spirits byla založena v roce 2000 a v roce 2013 se stala veřejně obchodovanou společností. Mezi víny ve svém portfoliu má i řadu sestavenou Danem Aykroydem. Murray Marshall byl prezident od roku 2001 až do října 2013, kdy jej nahradil J. Murray Souter. Marshalla vyhodili před rokem v květnu 2014.
Souter vyšetřování komentuje: "Diamond Estates ví o vyšetřování podvodů spojených s First Nations Winery a plně spolupracujeme s úřady na jejich vyšetření. S First Nations Winery jsme přestali spolupracovat v prosinci 2014."
Dále byli zatčeni účetní a další osoby působící jako distributoři a všech dvanáct má být obviněno z podvodu, padělání a legalizace výnosů z trestné činnost.

Narozeniny slaví Ludvík Budín

Narozeniny dnes slaví Ludvík Budín z Valtic.

13. května 2015

IWC: 500 medailí pro vína ze supermarketů

V Británii organizovaná soutěž International Wine Challenge (IWC) oznámila letošní medailisty. Ceny také získalo bezmála 500 vín, která prodávají supermarkety pod svými vlastními značkami. Přesně 498 medailí, což je o 138 více než vloni, včetně 33 zlatých.
Marks & Spencer všechny trumfl se ziskem 169 medailí včetně 12 zlatých a 52 stříbrných. Jedna ze zlatých patří šumivému neročníkovému Chardonnay Mount Bluff za 13 £. Tesco má pět zlatých, Aldi dvě, v maloobchodě dostupná kolem 8 £.
Na scéně byly opět anglické sekty, které letos získaly rekordních 14 zlatých, z nichž dvě míří do East Sussex k producentu Court Garden.
Předseda IWC Charles Metcalfe k tomu dodává: "Nákupčí supermarketů prokázali svůj talent k pořízení fantastických vín z celého světa, navíc za poměrně příznivou ceny."
IWC patří s retailem výrazně spolupracující William Reed Business Media, která soutěž pořádá již 32 let. IWC se charakterizuje jako soutěž s metodicky prováděným hodnocením, kde se každé víno degustuje a hodnotí naslepo a během tří samostatných příležitostí nejméně deset hodnotitelů posuzuje věrnost stylu, regionu a ročníku.

Chorvatský The World of Malvasia 2015


Na vyhlášení výsledků sedmého ročníku "The World of Malvasia" v Poreči se 6. května objevil i generální ředitel OIV Jean-Marie Aurand. S chorvatským ministrem zemědělství Tihomirem Jakovinou konstatovali, že vše jde jak na drátkách. Chorvatsko je členem OIV od roku 2001 a "The World of Malvasia" se konala pod její záštitou.

Soutěž, na které se 21. dubna utkalo 140 vín z odrůdy Malvasia z pěti různých zemí, pořádá v roce 1994 založená Vinistra - Udruga vinogradara i vinara Istre.
Nejlepší mladou Malvasií Istrijskou se stala Malvasia 2014 vinařství Novacco, nejlepší zralou Malvasií pak Malvasia 2013 producenta Vina Banko. Nejlepším Teranem víno Terra Mare 2013 z vinařství Bruno Trapan a nejlepším Refoškem Refošk Kocinski 2011 z vinařství Steras.

12. května 2015

Británie musí přispět vinařům, měli nejlepší úrodu


Skončily britské volby a vinaři hodlají představit ministerstvu financí své plány. Zdá se jim neuvěřitelné, že pěstitelé chmele a majitelé ovocných sadů mají daňové výhody, ale definice těchto zemědělců se nedá použít na vinaře, jak zjistila Wine and Spirit Trade Association. Březnové sliby kancléře George Osborna o možnosti průměrovat své příjmy v průběhu pěti let narazily právě na to. Podle názoru WSTA by navíc bylo správné, aby z nově založených vinic jejich vlastníci po dva roky neplatili žádné daně.V důsledku loňské rekordní sklizně naplní britští vinaři 6,3 milionu lahví. Úroda roku 2014 byla o 42% vyšší, než roku 2013 - který byl do té doby rekordní. English Wine Producers a United Kingdom Vineyards Association odhadují, že dvě třetiny, tedy kolem 4 milionů lahví, budou zpracovány na šumivá vína. "Není pochyb, v čem je budoucnost Anglie: rostoucí výměry vinohradů, větší objemy prodejů k uspokojení poptávky, mezinárodní uznání prostřednictvím soutěžních úspěchů," shrnula Julia Trustram Eve, marketingová ředitelka EWP.

Je jisté, že úspěch britských vín financují akceptací jejich cen domácí spotřebitelé. Nyní se ke spotřebitelům připojí i všichni daňoví poplatníci.

Sklizeň v Jižní Africe


Jihoafrická sklizeň začala o dva týdny dříve, než obvykle. Manažer VinPro Francois Viljoen řekl, že: "sklizeň 2015 odstartovala nejdříve v tomto desetiletí." VinPro je organizací sdružující více než 3000 pěstitelů a vinařství a letos se podle ní sklidí 1,5 milionu tun, tedy o 1,1% méně než v loňském rekordním roce. 
Některé zejména vnitrozemské oblasti hlásí rekordní úrodu, například sklizeň ve Worcesteru je nejúspěšnější v historii, zatímco Robertson, Orange River, Olifants River a Breedekloof se úrovni roku 2014 blíží.
Siobhan Thompson, ředitel Wines of South Africa, konstatoval: "Vína ze sklizně 2015 jsou připravena upevnit pozici Jižní Afriky jako producenta nejvíce vzrušujících vín na světě. Vlna optimismu spojeného s kvalitou jihoafrických vín pokračuje a my jsme nadšeni, že bude moci předvést tento skvělý ročník během našeho nadcházejícího veletrhu Cape Wine letos v září. Naši vinaři se chystají prezentovat návštěvníkům z celého světa jedna z nejlepších vín, jaká kdy Jižní Afrika vyprodukovala."

11. května 2015

Největší američtí pijani

Spotřeba alkoholu od nízké (modrá) po vysokou (červená)
Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění.
V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů.
Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znepokojivých trendů v nadměrné spotřebě alkoholu, zejména mezi ženami," konstatoval Ali Mokdad, autor studie a profesor na IHME. "Neměli bychom také ignorovat fakt, že v mnoha amerických okresech jsou čtvrtina a více lidí nadměrní pijané."
Studie také ukázala pozoruhodné rozdíly ve struktuře spotřeby alkoholu mezi okresy jednoho státu. Například v Texasu se míra celkového nárazového pití pohybovala v rozmezí od 10,8% v Collingsworth County, hluboko pod celostátním průměrem 18,3%, po 35,5% v Loving County, téměř dvojnásobku národního průměru v roce 2012.
"Celostátní výsledky často maskují úplný pohled na to, co lidé pokládají za zdravé a moudré," řekl ředitel IHME Christopher Murray. "Když můžete zmapovat tyto trendy okres po okresu, v průběhu času a pro muže a ženy zvlášť, můžete si lépe definovat specifické zdravotní potřeby a problémy. A podle nich definovat zdravotní programy a politiku."
Nic není zadarmo, ani americké první místo ve spotřebě vína na světě.

Plovoucí Moët & Chandon. Na ledu

»Floating Bar« © Olaf Wipperfürth
Stačí 69,90 € a navštívit Julius Meinl am Graben. Pro ty, kteří si chtějí dopřát šampaňské u moře, jezera nebo bazénu, připravil LVMH Moët Ice Impérial, jako stvořené na led. Ideálního společníka na letní dovolenou podávejte s velkými kostkami ledu a pomerančem, grapefruitem, limetkou nebo mátou. Pokud máte rádi exotiku, doplňte plátek zázvoru nebo kardamon.
Vychlaďte ho na sedm stupňů a podávejte ve velkých pohárech typu Cabernet. A připravte se na červen, kdy můžete získat limitovanou edici »Floating Bar«, obsahující nejen plovoucí bar, ale i plátěnou tašku na čtyři akrylátové bílozlaté Moët & Chandon poháry a jednu lahev Magnum Ice Impérial, tu za 69,90 €.

Narozeniny slaví Ondřej Havran

Narozeniny dnes slaví Ondřej Havran z Mikulova.

10. května 2015

Malbec World Day

Argentinský prezident Domingo Faustino Sarmiento pozval na jihoamerický kontinent v roce 1853 francouzské experty, aby v Argentině pomohli vysadit zcela nové vinohrady Malbecu, odrůdy původem z Cahors z jihozápadu Francie, tam nazývané také Côt a Auxerrois. Bylo to šťastné rozhodnutí.
V současnosti je argentinský Malbec ovocitější oproti fancouzskému Malbecu, který mívá vyšší kyselost. Přestože v Bordeaux byl Malbec běžným vínem, nikdy se díky špatné odolnosti vůči povětrnostním vlivům i škůdcům nestal top Bordeaux odrůdou. Ale právě Argentina oživila zájem o Malbec jako velmi ušlechtilou odrůdu. Přestože se Malbec pěstuje v mnoha zemích a jeho popularita roste, více než 75% jeho vinohradů najdeme právě v Argentině.
Na památku šťastného rozhodnutí argentinského prezidenta slaví Argentinci 17. dubna Malbec World Day. Není proto divu, že si Argentinec jménem Tomas Ferrari vyhlédl ženu svých snů podle data narození, který připadl právě na tento den, a protože je nyní generálním konzulem v Indii, vzal ji a lahve Malbecu Misterio 2013 a Urban Uco Malbec 2012 z Mendozy z vinařství Finca Flichman a při letošních oslavách Malbec World Day a narozenin to při elegantním a ohnivém argentinském tangu společně roztočili v bombajském Taj Mahal Palace Hotel.

Narozeniny slaví Bronislav Průdek

Narozeniny dnes slaví Bronislav Průdek z Rakvic.