Přeskočit na hlavní obsah

Příspěvky

Zobrazují se příspěvky z srpna 28, 2016

Téměř 400 medailí na Mondial des Pinots 2016

Výsledky vyhlášeny Včerejší slavnostní vyhlášení výsledků devatenáctého ročníku Mondial des Pinots, jediné mezinárodní soutěže věnované pouze Pinotům, se konalo ve švýcarském Sierre. Samotné hodnocení probíhalo 7. až 9. srpna a pětašedesát hodnotitelů posuzovalo 1347 vín 470 vinařů z 24 zemí. Pět medailí získali i tři čeští producenti, největší medailové zisky však patří jako vloni švýcarským vinařům, kteří tak vysoce zúročují svou pozici na celkovém medailovém žebříčku soutěží konaných pod záštitou OIV. Celkem bylo uděleno 399 medailí, z nichž byly 2 Velké zlaté, 114 Zlatých a 283 Stříbrné. Přehled medailových úspěchů

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Tokijská soutěž Japan Wine Challenge 2016 zveřejnila výsledky

Soutěž v Conrad Tokyo Hotel Letošní 19. ročník nejstarší asijske vinařské soutěže Japan Wine Challenge se uskutečnil v Tokiu 2. až 4. srpna a nyní byly zveřejněny jeho výsledky. Se vstupním poplatkem za jeden vzorek 200 EUR se přihlásilo více než 1600 vín a na jejich hodnocení se podílelo jedenáct hodnotitelů pod vedením Lynne Sherriff MW, předsedkyně institutu Masters of Wine.  Celkem bylo uděleno 1.229 medailí, z toho 12 Platinových, 113 Zlatých, 420 Stříbrných a 690 Bronzových. Spolu s tím bylo uděleno 11 mezinárodních a 29 regionálních trofejí.

Budou trendem nízkoalkoholická a nízkokalorická vína?

Cíle novozélandských vinařů Vinice v Marlborough Vinařství Nového Zélandu s podporou vlády úspěšně rozvíjí ambiciózní projekt za 12,4 milionu USD, kterým chce stanou na pozici předního světového výrobce jakostních vín s nízkým obsahem alkoholu a kalorií, uvádí výroční zpráva novozélandských vinařů z letošního srpna. Očekává se, že program bude trvat až do února 2021 a už nyní se zdůrazňuje úspěšný růst této kategorie vín na místním trhu, kde prodeje výrazně překročily cíle. Ve zprávě se hovoří i o zavádění zeměpisných označení, které Nový Zéland dosud nepoužíval. Zmiňuje se rovněž cíl dosáhnout v roce 2020 vývozu vín v hodnotě 1,46 miliardy USD, když k červnu 2016 byl celkový vývoz v hodnotě 1,146 miliardy USD.

Pokrok míří vzad: koně ve vinicích místo traktorů

Koně jsou trend Dominique Léandre-Chevalier je jako vinař ze starých časů. Mezi vinohrady oře se svými koňmi, jak to dělali jeho předci po mnoho staletí před tím, než do vinic vjely traktory. S návratem ke starým způsobům zemědělské produkce není Léandre-Chevalier sám: stovky vinařů ve Francii jdou s tímto trendem. "Kůň je nejlepším pomocníkem pro obdělávání půdy," říká třiapadesátiletý vinař, jehož vinice se nachází severně od Bordeaux v obci Anglade. Protože koně zatěžují zem mnohem méně, než traktory, je půda stále vzdušná a kyprá a dešťová voda se lépe dostane ke kořenům révy. To potvrzuje Gilles de Revel z Ústavu pro révu a víno university v Bordeaux: "To není žádná velká věda.. Půda se méně zhutní, takže lépe dýchá. Nehledě na skutečnost, že koně ve vinicích jsou velice malební, jako z dobových fotografií."

Rakouská sklizeň bude podprůměrná

O čtvrtinu pod průměrem Sklizeň révy z kabiny kombajnu New Holland Braud Po výborném odkvětu révy na jaře přišly do rakouských vinic mrazivé noci na konci dubna a způsobily na letošním ročníku škody. "Letos budeme mít už po páté menší sklizeň," předpověděl v závěru minulého týdne Johannes Schmuckenschlager , rakouský vinařský prezident. Kvalita by měla být výborná. Odhady letošní sklizně se pohybují kolem 1,8 milionu hektolitrů, průměr je zhruba 2,5 milionu hektolitrů. Teď si vinaři přejí pěkné babí léto. V poslední době je počasí stabilní a podporuje dobré dozrávání hroznů. V případě, že se počasí v příštích několika týdnech nezhorší, lze očekávat, že bude letošní ročník vynikající a že sklizeň by mohla být zahájená v polovině září. Enormní škody ve Štýrsku Vzhledem k jarním mrazům jsou tam na tom zle vinaři v Korutanech , Štýrsku, Burgenlandu a v některých oblastech Dolního Rakouska. Krupobití způsobilo podle fondu pojištění ztrátu ve výši 2,5 milionu EUR.

I ve městech jsou vinohrady

Městské vinaření Mnoho měst i velkoměst se může pyšnit vinicemi. V některých z nich mají vinohrady dlouhou tradici, jinde se jedná o novinky. Pár z nich v dalších odstavcích navštívíme. Vídeň Nejstarší vinice má Vídeň, kde jsou známé už z pátého století před naším letopočtem. Dnes mají vídeňské vinohrady rozlohu 660 hektarů, kde se pěstuje Pinot noir, Pinot blanc, Chardonnay, Zweigelt, Ryzlink rýnský, Cabernet Sauvignon, Svatovavřinecké a Veltlínské zelené. Podle prastaré tradice se lisují hrozny pospolu a takovému vínu se říká Gemischter Satz. Toto označení se v roce 2011 dočkalo své vlastní klasifikace a nese označení DAC. Pohled na Vídeň z vinic Nussberg Město je vinicemi obkroužené a developeři je nesmí převzít. Vídeň je jediné hlavní město na světě, která je samo o sobě vinařskou oblastí a vídeňští vinaři vyprodukují 2,39 milionů litrů vína.