29. srpna 2016

Rakouská sklizeň bude podprůměrná

O čtvrtinu pod průměrem

Sklizeň révy z kabiny kombajnu New Holland Braud
Po výborném odkvětu révy na jaře přišly do rakouských vinic mrazivé noci na konci dubna a způsobily na letošním ročníku škody. "Letos budeme mít už po páté menší sklizeň," předpověděl v závěru minulého týdne Johannes Schmuckenschlager, rakouský vinařský prezident. Kvalita by měla být výborná.
Odhady letošní sklizně se pohybují kolem 1,8 milionu hektolitrů, průměr je zhruba 2,5 milionu hektolitrů. Teď si vinaři přejí pěkné babí léto. V poslední době je počasí stabilní a podporuje dobré dozrávání hroznů. V případě, že se počasí v příštích několika týdnech nezhorší, lze očekávat, že bude letošní ročník vynikající a že sklizeň by mohla být zahájená v polovině září.

Enormní škody ve Štýrsku

Vzhledem k jarním mrazům jsou tam na tom zle vinaři v Korutanech, Štýrsku, Burgenlandu a v některých oblastech Dolního Rakouska. Krupobití způsobilo podle fondu pojištění ztrátu ve výši 2,5 milionu EUR. Je pravděpoodbné, že v Korutanech vinaři sklidí pouze pětinu obvyklé sklizně, ve Štýrsku pouze čtvrtinu a v Burgenlandu doufají, že polovinu.
Pro případ existenciálních dopadů, a to i v případě, že byli pojištění proti mrazu, získají vinaři pomoc z fondu katastrof. Podniky, které kvůli mrazům sklidí méně než 2000 litrů na hektar, získají pomoc 3600 EUR na hektar. Tato podpora nahradí prostředky věnované péči o vinice, ale zdaleka nedokáže nahradit tržní hodnotu vína.
Ceny hroznů jsou podle Schmuckenschlagera opět nad průměrem posledních let, cena sudového vína v současné době stagnuje. Milovníci vína tak nebudou muset sáhnout hlouběji do svých peněženek a očekává se stabilní vývoj cen.