Přeskočit na hlavní obsah

Pokrok míří vzad: koně ve vinicích místo traktorů

Koně jsou trend

Dominique Léandre-Chevalier je jako vinař ze starých časů. Mezi vinohrady oře se svými koňmi, jak to dělali jeho předci po mnoho staletí před tím, než do vinic vjely traktory.
S návratem ke starým způsobům zemědělské produkce není Léandre-Chevalier sám: stovky vinařů ve Francii jdou s tímto trendem. "Kůň je nejlepším pomocníkem pro obdělávání půdy," říká třiapadesátiletý vinař, jehož vinice se nachází severně od Bordeaux v obci Anglade.
Protože koně zatěžují zem mnohem méně, než traktory, je půda stále vzdušná a kyprá a dešťová voda se lépe dostane ke kořenům révy.
To potvrzuje Gilles de Revel z Ústavu pro révu a víno university v Bordeaux: "To není žádná velká věda.. Půda se méně zhutní, takže lépe dýchá. Nehledě na skutečnost, že koně ve vinicích jsou velice malební, jako z dobových fotografií."
Využívání koní je stejně jako ekologické zemědělství už několik let jedním z hlavních trendů v odvětví vína a Léandre-Chevalier byl jedním z průkopníků. Dokonce i světově proslulé vinařství Château Latour využívá v současnosti koně.

Zpět k tradici

Léandre-Chevalier zdědil po otci vinařství Domaine Leandre-Chevalier v roce 1985 a chtěl učinit vše, aby se odlišil od ostatních vinařství v regionu. Odmítl mechanizaci vinařství a chtěl znovuobjevit know-how předků.
Jeho první rozhodnutí bylo radikálně snížit výměru vinic ze dvanácti na tři hektary a znovu zavést práci s koňmi. To je jeho záměr "respektovat cykly přírody," říká vinař. "S vínem je to stejné, jako v kuchyni: hlavní je surovina - to jsou půda, réva a hrozny."
Léandre-Chevalier také nechává na keřích mnohem méně hroznů, než ostatní vinaři, což zvyšuje intenzitu chuti.
Pro své vinohrady také zavedl staré originální uspořádání: vinice nejsou v přímých řádcích, ale jsou kruhové, což zvyšuje podíl lidské práce. Část vinic má Leandre-Chevalier vysázených na malém ostrově v ústí řeky Gironde, kam mu jeho koně přiváží malý člun.
Za láhev takto pěstovaného vína si Leandre-Chevalier počítá více než 3000 EUR, zatímco jeho ostatní strojově obdělávaná produkce stojí od 15 do 40 EUR. 

Ticho ve vinici

Téměř 300 kilometrů dále na sever, ve vinařské oblasti Chinon v údolí Loiry, je vinařka Fiona Beeston, která také používá koně. Říká, že pro ni bylo ticho ve vinici bez hluku traktoru skutečným objevem. "Jdete za koněm o jeden krok pozadu a cokoli šeptem řeknete, kůň slyší a okamžitě a velmi opatrně to udělá."
Také réva paní Beeston má výhody z ošetřování koňmi. Podle ní vibrace z traktoru poškozují kořeny révy a rostlina hyne dříve. A kůň má navíc jednu obrovskou výhodu, dodává Beeston se smíchem: "Koňům nemůže selhat motor."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie.
Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto:

Velká zlatáZlatáStříbrnáČesko14727Německo2Rumunsko1Slovensko1104
Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělila vinařství z Francie, Španělska, Chile a Nového Zélandu; vína ze tří zemí na žádnou medaili nestačila. Generální ř…

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi, ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Největší američtí pijani

Podle průzkumu Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) z University of Washington, stojí za nárůstem spotřeby alkoholu jeho zvýšená obliba mezi ženami, i když procento konzumentů alkoholu se v průběhu času nijak nemění. V American Journal of Public Health publikovaná studie je vůbec první studií, která sledovala trendy v konzumaci alkoholu v jednotlivých okresech USA mezi lety 2002-2012. Počet těžkých pijanů, definovaných spotřebou jednoho drinku denně v případě žen a dvou drinků denně v případě mužů, od roku 2005 prudce vzrostl až o 17,2%. V roce 2012 bylo možné považovat 8,2% Američanů za těžké pijany a 18,3% za nadměrné pijany, konzumující během jedné příležitosti alespoň jedenkrát v uplynulém měsíci čtyři a více drinků v případě žen a pět a více v případě mužů. Celostátní trendy ukazují mnohem rychlejší eskalaci nadměrného pití žen než mužů s nárůstem o 17,5% mezi lety 2005 a 2012, zatímco počty nadměrných mužských pijanů se zvýšily o 4,9%. "Jsme svědky velmi znep…