Přeskočit na hlavní obsah

Pokrok míří vzad: koně ve vinicích místo traktorů

Koně jsou trend

Dominique Léandre-Chevalier je jako vinař ze starých časů. Mezi vinohrady oře se svými koňmi, jak to dělali jeho předci po mnoho staletí před tím, než do vinic vjely traktory.
S návratem ke starým způsobům zemědělské produkce není Léandre-Chevalier sám: stovky vinařů ve Francii jdou s tímto trendem. "Kůň je nejlepším pomocníkem pro obdělávání půdy," říká třiapadesátiletý vinař, jehož vinice se nachází severně od Bordeaux v obci Anglade.
Protože koně zatěžují zem mnohem méně, než traktory, je půda stále vzdušná a kyprá a dešťová voda se lépe dostane ke kořenům révy.
To potvrzuje Gilles de Revel z Ústavu pro révu a víno university v Bordeaux: "To není žádná velká věda.. Půda se méně zhutní, takže lépe dýchá. Nehledě na skutečnost, že koně ve vinicích jsou velice malební, jako z dobových fotografií."
Využívání koní je stejně jako ekologické zemědělství už několik let jedním z hlavních trendů v odvětví vína a Léandre-Chevalier byl jedním z průkopníků. Dokonce i světově proslulé vinařství Château Latour využívá v současnosti koně.

Zpět k tradici

Léandre-Chevalier zdědil po otci vinařství Domaine Leandre-Chevalier v roce 1985 a chtěl učinit vše, aby se odlišil od ostatních vinařství v regionu. Odmítl mechanizaci vinařství a chtěl znovuobjevit know-how předků.
Jeho první rozhodnutí bylo radikálně snížit výměru vinic ze dvanácti na tři hektary a znovu zavést práci s koňmi. To je jeho záměr "respektovat cykly přírody," říká vinař. "S vínem je to stejné, jako v kuchyni: hlavní je surovina - to jsou půda, réva a hrozny."
Léandre-Chevalier také nechává na keřích mnohem méně hroznů, než ostatní vinaři, což zvyšuje intenzitu chuti.
Pro své vinohrady také zavedl staré originální uspořádání: vinice nejsou v přímých řádcích, ale jsou kruhové, což zvyšuje podíl lidské práce. Část vinic má Leandre-Chevalier vysázených na malém ostrově v ústí řeky Gironde, kam mu jeho koně přiváží malý člun.
Za láhev takto pěstovaného vína si Leandre-Chevalier počítá více než 3000 EUR, zatímco jeho ostatní strojově obdělávaná produkce stojí od 15 do 40 EUR. 

Ticho ve vinici

Téměř 300 kilometrů dále na sever, ve vinařské oblasti Chinon v údolí Loiry, je vinařka Fiona Beeston, která také používá koně. Říká, že pro ni bylo ticho ve vinici bez hluku traktoru skutečným objevem. "Jdete za koněm o jeden krok pozadu a cokoli šeptem řeknete, kůň slyší a okamžitě a velmi opatrně to udělá."
Také réva paní Beeston má výhody z ošetřování koňmi. Podle ní vibrace z traktoru poškozují kořeny révy a rostlina hyne dříve. A kůň má navíc jednu obrovskou výhodu, dodává Beeston se smíchem: "Koňům nemůže selhat motor."

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania