Přeskočit na hlavní obsah

Pokrok míří vzad: koně ve vinicích místo traktorů

Koně jsou trend

Dominique Léandre-Chevalier je jako vinař ze starých časů. Mezi vinohrady oře se svými koňmi, jak to dělali jeho předci po mnoho staletí před tím, než do vinic vjely traktory.
S návratem ke starým způsobům zemědělské produkce není Léandre-Chevalier sám: stovky vinařů ve Francii jdou s tímto trendem. "Kůň je nejlepším pomocníkem pro obdělávání půdy," říká třiapadesátiletý vinař, jehož vinice se nachází severně od Bordeaux v obci Anglade.
Protože koně zatěžují zem mnohem méně, než traktory, je půda stále vzdušná a kyprá a dešťová voda se lépe dostane ke kořenům révy.
To potvrzuje Gilles de Revel z Ústavu pro révu a víno university v Bordeaux: "To není žádná velká věda.. Půda se méně zhutní, takže lépe dýchá. Nehledě na skutečnost, že koně ve vinicích jsou velice malební, jako z dobových fotografií."
Využívání koní je stejně jako ekologické zemědělství už několik let jedním z hlavních trendů v odvětví vína a Léandre-Chevalier byl jedním z průkopníků. Dokonce i světově proslulé vinařství Château Latour využívá v současnosti koně.

Zpět k tradici

Léandre-Chevalier zdědil po otci vinařství Domaine Leandre-Chevalier v roce 1985 a chtěl učinit vše, aby se odlišil od ostatních vinařství v regionu. Odmítl mechanizaci vinařství a chtěl znovuobjevit know-how předků.
Jeho první rozhodnutí bylo radikálně snížit výměru vinic ze dvanácti na tři hektary a znovu zavést práci s koňmi. To je jeho záměr "respektovat cykly přírody," říká vinař. "S vínem je to stejné, jako v kuchyni: hlavní je surovina - to jsou půda, réva a hrozny."
Léandre-Chevalier také nechává na keřích mnohem méně hroznů, než ostatní vinaři, což zvyšuje intenzitu chuti.
Pro své vinohrady také zavedl staré originální uspořádání: vinice nejsou v přímých řádcích, ale jsou kruhové, což zvyšuje podíl lidské práce. Část vinic má Leandre-Chevalier vysázených na malém ostrově v ústí řeky Gironde, kam mu jeho koně přiváží malý člun.
Za láhev takto pěstovaného vína si Leandre-Chevalier počítá více než 3000 EUR, zatímco jeho ostatní strojově obdělávaná produkce stojí od 15 do 40 EUR. 

Ticho ve vinici

Téměř 300 kilometrů dále na sever, ve vinařské oblasti Chinon v údolí Loiry, je vinařka Fiona Beeston, která také používá koně. Říká, že pro ni bylo ticho ve vinici bez hluku traktoru skutečným objevem. "Jdete za koněm o jeden krok pozadu a cokoli šeptem řeknete, kůň slyší a okamžitě a velmi opatrně to udělá."
Také réva paní Beeston má výhody z ošetřování koňmi. Podle ní vibrace z traktoru poškozují kořeny révy a rostlina hyne dříve. A kůň má navíc jednu obrovskou výhodu, dodává Beeston se smíchem: "Koňům nemůže selhat motor."

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.