Přeskočit na hlavní obsah

Budou trendem nízkoalkoholická a nízkokalorická vína?

Cíle novozélandských vinařů

Vinice v Marlborough
Vinařství Nového Zélandu s podporou vlády úspěšně rozvíjí ambiciózní projekt za 12,4 milionu USD, kterým chce stanou na pozici předního světového výrobce jakostních vín s nízkým obsahem alkoholu a kalorií, uvádí výroční zpráva novozélandských vinařů z letošního srpna.
Očekává se, že program bude trvat až do února 2021 a už nyní se zdůrazňuje úspěšný růst této kategorie vín na místním trhu, kde prodeje výrazně překročily cíle.
Ve zprávě se hovoří i o zavádění zeměpisných označení, které Nový Zéland dosud nepoužíval. Zmiňuje se rovněž cíl dosáhnout v roce 2020 vývozu vín v hodnotě 1,46 miliardy USD, když k červnu 2016 byl celkový vývoz v hodnotě 1,146 miliardy USD.

Pozice novozélandského vinařství

Podle Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) měl v roce 2015 Nový Zéland celkovou rozlohu vinic zhruba 39.000 hektarů - tedy více než dvojnásobnou, než české vinohrady, i když ještě v roce 1995 byly české vinice o polovinu větší než vinice novozélandské. Odhady produkce pro stejný rok udávají množství 2,3 milionu hektolitrů, což Nový Zéland řadí na 17. místo z celého světa.
Podle OIV vyvezl Nový Zéland v roce 2015 2,1 milionu hektolitrů, což znamená jedenácté místo mezi exportujícími zeměmi podle objemu

Trendy v Novém světě

Produkcí nízkoalkoholických a nízkokalorických vín chtějí novozélandští vinaři na trhu expandovat v nových segmentech a zvýšit celkové prodeje vína na celém světě. 
Nový Zéland je členem World Wine Trade Group (WWTG), neformální skupiny složené ze zástupců vlád a průmyslu, a spolu s Argentinou, Austrálií, Chile, Kanadou, Jižní Afrikou a Spojenými státy patří k jejím spoluzakladatelům v roce 1999. Později se do práce této skupiny zapojily i Gruzie, Brazílie, Čína, Mexiko, Paraguay a Uruguay, s výjimkou první jmenované země Nového světa. 
V této organizaci jsou diskutovány trendy produkce vína, spotřeby a obchodu, ale dohadují se i povolené enologické postupy nebo označování vín, tedy praktiky, které pro vinařský průmysl zejména Starého světa stanovuje OIV.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.