20. června 2015

Austrálie také cílí na japonský trh

Růst podílu tichých jihoafrických, ale i evropských šumivých vín na vzrůstající japonské spotřebě nenechává v klidu blízké australské producenty a importéry. I přes mírnější dynamiku ukázaly nedávné údaje nárůst importu australského vína o 7,8% na 42,7 milionu AUS$.
Wine Australia proto v Tokiu zorganizovala svou první "Inspired Tasting". Sešlo se více než 100 hostů, aby se pokusili ochutnat a ohodnotit 107 vín vybraných japonskými profesionálními a pedagogickými odborníky na australskou produkci.
Exportéři vína těží ze snížení cel na víno jako součásti dohody mezi Japonskem a Austrálií o hospodářském partnerství (JAEPA), podle které budou všechna cla na australská vína zrušena během sedmi let.
Hiro Tejima, regionální manažer Wine Australia, řekl: "Získali jsme skvělou odezvu od našich hostů odrážející jejich velký zájem o dobrá australská vína."
Aaron Brasher, regionální ředitel Wine Australia, dodal: "Byli jsme svědky vášnivého přijetí australských vín našimi klíčovými zákazníky a věříme, že toto poselství předají širokým skupinám japonských spotřebitelů."

Narozeniny slaví Karel Válka

Narozeniny dnes slaví Karel Válka z Nosislavi.

19. června 2015

Výsledky Portugal Wine Trophy 2015

Portugal Wine Trophy 2015

Druhý ročník Portugal Wine Trophy probíhal letos v Quinta da Boeira ve dnech 28. až 31. května. Soutěže se zúčastnilo kolem 1200 vín z 21 zemí a celkem bylo uděleno 7 Velkých zlatých medailí, 216 Zlatých a 162 Stříbrných.

Výsledky Střední Evropy

Přihlášená vinařství ze zemí Střední Evropy si z nich odnesla tyto medaile:

Velká Zlatá Zlatá Stříbrná
Německo 1 51 47
Rakousko 8 7
Rumunsko 6 5
Švýcarsko
Slovinsko
1
Bulharsko 1

Německé zlaté vinařství

Velkou zlatou německou medaili si odváží Weingut Dobler z Weinstadt-Beutelsbach za Eiswein z odrůdy Muskattrollinger, ročník 2011, s alkoholem 9% obj., zbytkovým cukrem 181,5 g/l a maloobchodní cenou 22 €. Stejné víno letos získalo jednu z pouhých dvou udělených Velkých zlatých medailí v soutěži Berliner Wein Trophy, pořádané stejným organizátorem Deutsche Wein Marketing.


Elektronické evidence tržeb od 1. ledna 2016

Novela zákona

Ruské ministerstvo financí vydalo 9. června k veřejnému připomínkovému řízení návrh novely zákona o používání online registračních pokladen. 
Registrační pokladny mají podle návrhu "akumulovat a předat" fiskální údaje daňovým orgánům online přes oprávněného operátora. Každá nová pokladna je od roku 2016 musí provádět papírové i elektronické kontroly a tyto údaje ukládat do centrální databáze. Prodejna musí nejen vydat účtenku, ale také ji poslat v elektronické podobě daňovým orgánům a pokud o to požádá, i kupujícímu. 
Zákon může vstoupit v platnost dne 1. ledna 2016. Staré pokladny mohou být používány do skončení životnosti, ne však déle než sedm let.

Test

Od srpna 2014 do ledna 2015 se tento model testoval v Moskvě, v Moskevské a Kalužské oblasti a v Tatarstánu. Podle Federální daňové služby se experimentu dobrovolně zúčastnilo tisíce firem s více než 4000 nových online pokladen a za šest měsíců bylo vydáno více než 17 milionů účtenek v hodnotě přes 13 miliard rublů. V Moskvě tento systém testovaly obchody jako Metro Cash & Carry, Abeceda chutí, Dixie, Křižovatka, "M.Video" a další. 

Pokuty

Za nepoužívání online registračních pokladen mají padat vyšší pokuty než v minulosti. Pokud prodávající provede platby bez účtenky v hotovosti, bude pokuta ve výši tří čtvrtin každé platby, a to jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího. 
Bez online registračních pokladen se obejdou pouze ti obchodníci, kteří nemají dostupné datové připojení, a kteří provádějí určitý typ maloobchodu, jako prodej zmrzliny, kvasu nebo vstupenek. Pokladna také nemusejí být vybaveny trhy a tržnice.

Narozeniny slaví Zdeněk Fojtík, František Šťastný, Anna Hozová a Pavel Vrba

Narozeniny dnes slaví Zdeněk Fojtík z Čejkovic, František Šťastný z Blučiny, Anna Hozová z Brna a Pavel Vrba z Vrbovce.

18. června 2015

Indie je obchodní výzva. Nejen Čína

Indové pijí

Spotřeba vína v Indii dosáhla v roce 2009 ne příliš vysoké 0,01 litru na obyvatele. Indové jej v poměru k celkové spotřebě alkoholu v roce 2014 vypili 0,1% (lihoviny se na spotřebě podílely 93,1%, zbývajících necelých 7% připadlo na pivo). Celková spotřeba vína mezi lety 2009 až 2011 stoupla z 4 tisíc hl na 33 tisíc hl.
Pokud tento trend bude pokračovat, je výzvou místním vinařům i importérům. Někteří domácí producenti této výzvě čelí lépe, jiní hůře. Zato importéři neváhají, diplomaticky podpořený argentinský Malbec se představuje, Proseccu se dveře otevřely a Pernord Ricard je na trhu aktivní již řadu let a jako jediný z mezinárodních nápojových gigantů vlastní v zemi úspěšné vinařství Nine Hills.

Zájem o vína nového světa

Pernord Ricard India vidí příležitost ve spotřebitelích, kteří své nákupy pečlivěji zvažují. Francouzská vína jsou skvělá, ale nárůst indických znalců vín starého světa není tak vysoký, jako nárůst příznivců vín s dobrým poměrem výkon cena, zejména žen a mladých lidí.
Proto skupina sází i na Jacob's Creek, kterého v roce 2013 prodala 58.000 kartonů z celkově prodaných 80.000 kartonů australských vín.
"Australské víno jako kategorie se prodává téměř dvojnásobně ve srovnání s francouzskými víny. Jen vína Jacob's Creek prodáme více, než se v Indii prodá všech francouzských," říká Kartik Mohindra, obchodní ředitel mezinárodních značek Pernod Ricard India. Podle nejnovějších údajů prodala tato značka i v roce 2014 více než 60.000 kartonů.
"Vybudovali jsme značku, která byla hnací silou růstu v kategorii australského vína," dodává Mohindra k Jacob's Creek.

Konkurence a kdo chybí

Toho může využít i importér australského Hardys, společnost Sula Selections, v jehož portfoliu jsou další úspěšné značky včetně nabídky vín z Jižní Afriky, Chile a Argentiny. Nick Pringle tvrdí, že "Hardys od Jacob's Creek převezme vedení prodejů mezinárodních vín v Indii." Pringle, bývalý profesionální hráč kriketu a obchodní ředitel Accolade Wines, říká: "Jsme světovým lídrem a na každém trh, kde jsme, chceme být číslem jedna."

Budoucí vývoj

Na trhu se zatím ještě neprosadila žádná francouzská značka, ale ani vína z Německa, Itálie, Španělska nebo Nového Zélandu. Trendy ještě nejsou zřejmé, ale v současnosti připadá na červené víno 61% spotřeby, na bílé asi 33% a na rosé zbytek.
"Indie je rodící se ale rostoucí trh, jehož potenciál analyzujeme a těšíme se na jeho rozšíření," prohlašuje Mohindra. Jacob's Creek prodává v současnosti na trhu tři kategorie vín včetně šumivých a odrůdových.
Nick Pringle říká, "Indie je do 10 až 15 let naše. Rádi bychom se za 20 let ohlédli a konstatovali, že naše partnerství se Sula Selection je velmi silné a úspěšné a že Hardys je základem stabilní poptávky na tomto trhu."
Diageo na víno v Indii příliš nevsadilo, naopak koupilo místního významného producenta a distributora lihovin - i když i ten v Bangalore vlastní vinařství. Ale třeba to nebyl šťastný nápad.

Ruská vodka, lotyšské ryby, gruzínské víno

Poslanec lotyšského parlamentu Karlis Shadurskis v rozhovoru s místní televizní stanici LNT navrhl zákaz dovozu a prodeje ruské vodky.
"Když je v lotyšských rybách údajně obsažený škodlivý benzopyren, pak i dovozy z Ruska obsahují škodlivé látky, jako například ethanol. Možná bychom měli zakázat ruskou vodku," řekl v televizním rozhovoru. Podle jeho názoru je zákaz dovozu lotyšských rybích výrobků do Ruska, který rybářskému průmyslu způsobí škody ve výši 100 milionů eur, jen politickým rozhodnutím.

Dne 4. června 2015 nabyl v Rusku účinnosti zákaz dovozu produktů rybolovu z Lotyšska a Estonska. Pověstná Federální služba pro veterinární a a fytosanitární dozor odhalila v lotyšských produktech nepřijatelné hladiny benzopyrenu. Čerstvé, mražené a chlazené produkty rybářského průmyslu Estonska a Lotyšska spadají pod toto embargo do srpna 2015.
Stejným "hygienickým" způsobem Rusko na jaře roku 2013 komplikovalo dovoz gruzínských vín a minerálních vod, přestože politická omezení po konfliktu z roku 2006 právě padla.

Narozeniny slaví Miroslava Balounová

Narozeniny dnes slaví Miroslava Balounová z Velkých Pavlovic.

17. června 2015

Francie se s druhým místem nesmíří - nasazuje parlament

Aby jen prezident slavnostně zahajoval veletrhy, to jistě stačit nebude, aby se Francie znovu stala tím, čím ve víně byla. První zemí v jeho spotřebě.
Na popularitě vínu nemohl přidat přísný zákon Loi Evin z roku 1991, který zakázal jakoukoli reklamu televizní pro alkoholické nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 1,2% obj. a celému průmyslu zamezil přístup ke sportovnímu a kulturnímu sponzoringu.

Gérard César, osmdesátiletý francouzský senátor a bývalý vinař, navrhl jeho změnu. Jeho návrh nyní s podporou všech politických stran úspěšně prochází parlamentem.
"Hovoříte-li dnes v tisku o víně a místě jeho vzniku, tím přeci nepropagujete alkohol," řekl César, když na počátku minulého týdne návrh předkládal. "Víno je produkt, který příjemným způsobem doprovází jídlo a je spojován s gastronomií," řekl a dodal, že to nemá nic společného s pijáctvím.

Francie se spotřebou vína necelých 50 litrů na obyvatele není největším pijáckým národem světa, navíc pivo a lihoviny jsou Francouzi mnohem méně oblíbeny, na celkové spotřebě se podílejí necelou čtvrtinou, resp. necelou pětinou.

Merlot a kdo letos ve Švýcarsku uspěl

Merlot je oblíbená, středně pozdní až pozdní moštová odrůda pocházející patrně z Bordeaux, kde vznikla spontánním křížením odrůd Magdeleine Noire des Charentes a Cabernet Franc. Existuje i v bílé variantě Merlot blanc, pěstované velmi vzácně v Kalifornii, Bordeaux, Bordeaux-Haut-Benauge, Côtes de Bourg a Entre-Deux-Mers.

Mondial du Merlot

Asociací Vinea ve švýcarském Sierre organizovaná soutěž Mondial du Merlot porovnávající červené Merloty a jejich cuvée letos proběhla 24. až 26. dubna, poplatek za přihlášení jednoho vzorku byl 150 € a před pár dny byly zveřejněny její výsledky.
Celkem bylo uděleno 5 Velkých zlatých medailí, 35 Zlatých, 75 Stříbrných a úspěchy vinařů ze Střední Evropy vypadají takto:


Velká zlatá Zlatá Stříbrná
Chorvatsko 1
Maďarsko 1
Německo 1 2 1
Rakousko 1
Rumunsko 1
Slovinsko 1
Švýcarsko 2 21 50

Merlot ve světě

Kromě soutěžních výsledků jsou zajímavé i údaje o zastoupení Merlotu ve vinicích celého světa:

Francie  114 015 ha
Itálie 24 141 ha
Spojené státy 23 678 ha
Čína 15 000 ha
Španělsko 13 792 ha
Bulharsko 11 354 ha
Rumunsko 10 988 ha
Chile 10 041 ha
Austrálie 9 266 ha
Jižní Afrika 6 319 ha
Argentina 6 279 ha
Moldavsko 5 000 ha
Ukrajina 3 000 ha
Maďarsko 1 947 ha
Rusko 1 600 ha
Nový Zéland 1 262 ha
Kanada 1 139 ha
Brazílie 1 089 ha
Švýcarsko 1 028 ha
Izrael 1 000 ha
Maroko 1 000 ha
Mexiko 1 000 ha
Tunisko 1 000 ha
Alžírsko 1 000 ha
Slovensko 996 ha
Japonsko 900 ha
Uruguay 867 ha
Portugalsko 772 ha
Rakousko 644 ha
Libanon 500 ha
Turecko 450 ha
Německo 431 ha
Řecko 400 ha
Česko 90 ha
Kypr 63 ha
Bolívie 30 ha
Ostatní 8000 ha

16. června 2015

Srovnání úspěšných na Decanter World Wine Awards 2015

Přihlášení jednoho vzorku na Decanter Wine Awards 2015 přišlo na 170 EUR a hodnocení všech více než 16 000 přihlášených probíhalo 27. dubna až 4. května.

Celkem bylo uděleno 7 059 medailí, z toho 305 Zlatých, 1 944 Stříbrné a 4 810 Bronzových. Vinaři ze Střední Evropy si odnesli 601 medaili, necelých 9% ze všech.


Zlatá Stříbrná Bronzová
Bosna a Hercegovina 4
Bulharsko 1 5 20
Česko 2 19
Chorvatsko 13 25
Maďarsko 9 18 28
Makedonie 1 12
Moldavsko 3 7
Německo 4 31 45
Rakousko 4 26 44
Rumunsko 2 14
Slovensko 1 9
Slovinsko 4 11 18
Srbsko 6 9
Švýcarsko 5 60 141
Ukrajina 1

Nepřehlédnutelně úspěšná švýcarská vína se pravděpodobně v nabídce mimošvýcarských obchodníků neobjeví, kurzové změny budou mít pro zahraniční zákazníky větší váhu, než získané ceny. Zvýšená aktivita švýcarských vinařů však zrcadlí negativní vývoj na domácím trhu. 
Že by ti málo úspěšní žádné problémy neměli?

Nedělní zákaz prodeje alkoholu padl

Soud zrušil zákaz prodeje alkoholu

Estonský správní soud v pátek zrušil zákaz radnice prodávat alkoholické nápoje v neděli. Vyhlášku zakazující prodej vydalo hlavní město Tallinn v listopadu loňského roku. Zákaz měl platit šest měsíců, protože zákony umožňují místním orgánům zavést takové omezení pouze na určitou dobu.
Proti tomuto zákazu se odvolala společnost prodávající alkoholické nápoje.
"Soud shledal, že kancelář starosty Tallinnu nemá pravomoc omezit prodej alkoholu v neděli, takže zákaz musí být zrušen," potvrdil mluvčí soudu.
Soud dospěl k závěru, že městské orgány mohou omezit prodej alkoholu pouze při provádění některých činností nebo v určité situaci, kdy je ohrožen veřejný pořádek.

Statistika

Podle zprávy Euromonitoru za rok 2013 je sice Estonsko první na světě v podílu výdajů za alkohol k objemu všech ostatních nákupů, když Estonci za alkohol utratí 6,5% z celkového objemu nákupů, ale další průzkumy prokazují, že Estonsko je významnou alkoholovou turistickou destinací. V roce 2005 zde turisté při svých krátkodobých pobytech vypili 0,8 litru čistého alkoholu na osobu a v roce 2010 již 3 litry na osobu, čímž Estonsko přivedly na třetí příčku zemí hned za Bahamy a Antiguu a Barbudu a těsně před Rakousko.

Výsledky maďarské VinAgory

Vinagora

V Budapešti se od 11. do 14. června hodnotily vína 16. ročníku soutěže VinAgora, poplatek za přihlášení jednoho vzorku činil 130 €. Výsledky hodnocení přinesly účastníkům celkem 169 medailových ocenění, z nichž 5 jsou Velké zlaté, 106 Zlaté a 58 Stříbrné medaile.

Výsledky zemí Střední Evropy

Zúčastnění vinaři ze Střední Evropy pořídili takto:


Velká zlatá Zlatá Stříbrná
Rakousko - - -
Chorvatsko - 1 1
Česko 1 7 4
Německo - 1 -
Maďarsko 2 79 47
Rumunsko 1 4 3
Slovensko - 1 -

Spolu s dvěma maďarskými vinaři, jedním rumunským, hlásícím se k maďarské menšině, a španělským 800 ha vinařstvím z D.O. Jerez získalo Velkou zlatou medaili Ledové víno, Tramín červený 2010 ze Znovínu Znojmo. Zmíněné rumunské vinařství Balla Géza Pincészete za cuvée Feketeleányka a Cabernet Franc, 2012, spolu s Bohemia Sekt za šumivé Prestige brut 2013 získali ocenění "Best of Country".

15. června 2015

Konec prohibice vinaři oplakali

Prohibice

V indickém Mizoramu s více než milionem obyvatel začala platit prohibice v roce 1995. Na základě zákona byl zcela zakázán prodej a konzumace alkoholu. V roce 2007 byl tento zákon novelizován a byla povolena výroba a konzumace vína z tropického ovoce a révy vinné, s limity pro obsah alkoholu a objem spotřeby. Jeho zrušení bylo dlouho požadováno, ale proti tomu se ozývaly rozsáhlé protesty, presbyteriáni pořádali masové modlitby za jeho zachování ve všech svých organizacích několikrát ročně.
Nicméně 10. července 2014 zákon a s ním i zákazy skončily.

Vinařství

O zrušení zákona se velkou měrou zasloužila jediná dvě mizoramská vinařství, Champhai a Hnahlan, založená v roce 2007, v nichž zahájili výrobu v roce 2010 - a 20. března 2013 jej navštívili úředníci vládního Excise & Narcotics Department. Až do finančního roku končícího březnem 2014 vinařství dosahovala ročního obratu kolem 23 milionů INR (300 tis. €).
Ale jimi prosazené zrušení zákazu situaci změnilo drasticky. Výroba z ročníku 2014 vzrostla na více než 200 tisíc lahví, ale více než 80 tisíc se neprodalo.
Champhai vykoupil i v tomto roce dvě třetiny produkce svých 156 členů, ale od ledna již uzavřel smlouvu s
Radiant Manufacturing, kterému dodává 360 tisíc litrů koncentrovaného hroznového moštu. Tato společnost vlastní značku Vinho Porto pro prodej portského v Severovýchodní Indii a Bhútánu.

Fortifikované

Vinařství Champhai a Hnahlan nyní žádají o povolení výroby fortifikovaných vín a jejich uvádění do oběhu. "Můžeme začít prodávat fortifikovaná vína během několika měsíců. Zkušební vzorky brandy, kdy jsme výrobu zkoušeli, během kontrolní návštěvy úředníků všechny zmizely," konstatoval výrobní ředitel a uzavřel: "Byli jsme hodně dlouho na suchu."

Veuve Clicquot 2006 už nyní a levněji

La Grande Dame

Šampaňský dům Veuve Clicquot ze skupiny Moët Hennessy Louis Vuitton představil ročníkovou novinku La Grande Dame 2006, klasické cuvée z osmi šampaňských Grand Cru, z 53% Pinot Noir a ze 47% Chardonnay.

Cena

Do prodeje bude uvedeno ve vídeňském Julius Meinl am Graben nebo Vinothek St.Stephan od července a bude stát 139 €, v Česku jej lze koupit v luxusním dárkovém boxu už nyní a za třetinovou cenu.

Za prodejními úspěchy této značky stojí jak současná vinařka Delphine Laborde, absolventka Montpellier SupAgro, tak nedávno zesnulý Joseph Henriot.

Francie se s druhým místem nesmíří - nasazuje prezidenta

Francouzský prezident poprvé v dějinách osobně zahájil přehlídku Vinexpo v Bordeaux.
Ve svém projevu na tiskové konferenci na výstavě v zahajovacím ceremoniálu v Palais des Congrès François Hollande řekl: "Dnes je Bordeaux nejen hlavním městem regionu, je ukázkou Francie jako hlavního světového města vína a lihovin. Chci podpořit všechny, kteří stojí za Vinexpo, aby ukázali celé odvětví jako reprezentanta umění žít à la française. Musíme podporovat naše znalosti a naše místo ve světě: jsme vůdci a musíme jimi zůstat."
Jeho účast na zahajovacím ceremoniálu je zjevné gesto podpory vinařského průmysl a uznání jeho role, kterou v Bordeaux hraje.
Francie vloni ztratila pozici světového lídra ve spotřebě vína.

14. června 2015

Do Indie pronikne Prosecco

Před pár týdny musel Stefano Zanette, prezident Consorzio di Tutela del Prosecco DOC, uklidňovat veřejnost, že nedostatek Prosecca nehrozí, i když zájem ve světě o něj roste. Otevření dalších trhů však může jeho ujištění vyvrátit.
Constellation Brands, přední světový prodejce a producent vína, piva a lihovin, je připraven brzy zahájit distribuci Prosecca v Indii.

Ruffino

"Indie je pro nás klíčovým vinným trhem, vidíme zde obrovskou příležitost růst. Chceme si být jistí, že zde nabízíme správné značky," řekl asijský regionální ředitel Joe Milner.
Jejich Ruffino dováží v současnosti na indický trh Sula Selections, importní dceřinná společnost indického vinařství Sula Vineyards. Ruffino prodává na světovém trhu kolem 20ti různých značek, z toho v Indii sedm.

Perspektivy indického trhu

Constellation Brands věří, že se Indie i přes současné vysoké daňové sazby stane v příštích pěti letech jedním z největších vinných trhů v Asii. 
O indickém trhu Milner poznamenal: "Vidíme zde obrovskou příležitost k růstu. Dorůstá mladá populace, která má vína v oblibě. I oni přivítají výjimečné a svěží Prosecco."
Důvěru Constellation Brands v úspěch Prosecca v Asii jistě potvrzuje růst prodejů šumivých vín v Japonsku, ale i letošní úspěšná invaze Moët Ice Impérial do luxusních indických hotelů a prémiových maloobchodních prodejen v Bombaji a Dillí.

Narozeniny slaví Svatopluk Herůfek

Narozeniny dnes slaví Svatopluk Herůfek ze Zaječí.