Přeskočit na hlavní obsah

Indie je obchodní výzva. Nejen Čína

Indové pijí

Spotřeba vína v Indii dosáhla v roce 2009 ne příliš vysoké 0,01 litru na obyvatele. Indové jej v poměru k celkové spotřebě alkoholu v roce 2014 vypili 0,1% (lihoviny se na spotřebě podílely 93,1%, zbývajících necelých 7% připadlo na pivo). Celková spotřeba vína mezi lety 2009 až 2011 stoupla z 4 tisíc hl na 33 tisíc hl.
Pokud tento trend bude pokračovat, je výzvou místním vinařům i importérům. Někteří domácí producenti této výzvě čelí lépe, jiní hůře. Zato importéři neváhají, diplomaticky podpořený argentinský Malbec se představuje, Proseccu se dveře otevřely a Pernord Ricard je na trhu aktivní již řadu let a jako jediný z mezinárodních nápojových gigantů vlastní v zemi úspěšné vinařství Nine Hills.

Zájem o vína nového světa

Pernord Ricard India vidí příležitost ve spotřebitelích, kteří své nákupy pečlivěji zvažují. Francouzská vína jsou skvělá, ale nárůst indických znalců vín starého světa není tak vysoký, jako nárůst příznivců vín s dobrým poměrem výkon cena, zejména žen a mladých lidí.
Proto skupina sází i na Jacob's Creek, kterého v roce 2013 prodala 58.000 kartonů z celkově prodaných 80.000 kartonů australských vín.
"Australské víno jako kategorie se prodává téměř dvojnásobně ve srovnání s francouzskými víny. Jen vína Jacob's Creek prodáme více, než se v Indii prodá všech francouzských," říká Kartik Mohindra, obchodní ředitel mezinárodních značek Pernod Ricard India. Podle nejnovějších údajů prodala tato značka i v roce 2014 více než 60.000 kartonů.
"Vybudovali jsme značku, která byla hnací silou růstu v kategorii australského vína," dodává Mohindra k Jacob's Creek.

Konkurence a kdo chybí

Toho může využít i importér australského Hardys, společnost Sula Selections, v jehož portfoliu jsou další úspěšné značky včetně nabídky vín z Jižní Afriky, Chile a Argentiny. Nick Pringle tvrdí, že "Hardys od Jacob's Creek převezme vedení prodejů mezinárodních vín v Indii." Pringle, bývalý profesionální hráč kriketu a obchodní ředitel Accolade Wines, říká: "Jsme světovým lídrem a na každém trh, kde jsme, chceme být číslem jedna."

Budoucí vývoj

Na trhu se zatím ještě neprosadila žádná francouzská značka, ale ani vína z Německa, Itálie, Španělska nebo Nového Zélandu. Trendy ještě nejsou zřejmé, ale v současnosti připadá na červené víno 61% spotřeby, na bílé asi 33% a na rosé zbytek.
"Indie je rodící se ale rostoucí trh, jehož potenciál analyzujeme a těšíme se na jeho rozšíření," prohlašuje Mohindra. Jacob's Creek prodává v současnosti na trhu tři kategorie vín včetně šumivých a odrůdových.
Nick Pringle říká, "Indie je do 10 až 15 let naše. Rádi bychom se za 20 let ohlédli a konstatovali, že naše partnerství se Sula Selection je velmi silné a úspěšné a že Hardys je základem stabilní poptávky na tomto trhu."
Diageo na víno v Indii příliš nevsadilo, naopak koupilo místního významného producenta a distributora lihovin - i když i ten v Bangalore vlastní vinařství. Ale třeba to nebyl šťastný nápad.

Populární příspěvky z tohoto blogu

České mezinárodní Oenoforum 2015

Před dvěma týdny začala pod patronací OIV pořádaná česká mezinárodní soutěž Oenoforum 2015. Poplatek za přihlášení vína činil 65 €. Téměř 350 přihlášených vín z jedenácti zemí hodnotilo 36 hodnotitelů, z nichž 75 % bylo z Česka a Slovenska, po dvou z Itálie a Portugalska a po jednom z Rakouska, Bulharska a Moldávie. Celkem byly uděleny 3 Velké zlaté medaile, 66 Zlatých a 36 Stříbrných a z těchto 105 medailí si vinaři ze Střední Evropy rozdělili 93. Čeští a slovenští producenti dosáhli na rovných 90 medailí představujících 86 %, ještě více, než jaké bylo jejich zastoupení mezi hodnotiteli. Celkově středoevropané uspěli takto: Velká zlatá Zlatá Stříbrná Česko 1 47 27 Německo 2 Rumunsko 1 Slovensko 1 10 4 Vína z vinařství prezidenta soutěže si na lahev přilepí 3 medaile a 2 Vítěze kategorie a vína sponzora soutěže získala 7 medailí a 1 Vítěze kategorie. O zbývajících 12 medailí se podělil

Port Wine day 2016: více na síti

Víno na síti Letošní Port Wine day se koná 10. září a spolu s ochutnávkami a prohlídkami muzeí je - a pro čtenáře magazínu WA9 zejména - zajímavá teoretická část. Témata, která se budou za týden diskutovat, jsou "jak sestavit správného interaktivního turistického průvodce, který bude komunikovat mezi čtenářem a vinařem" nebo "internet je vlastně šestý smysl, víno a sociální média," "jak se hledá a koupí víno dnes a zítra," ale také "aplikace jsou nové nástroje, kterými vnímáme svět, jsou cestou ke konzumentovi?" Na seznamu přednášejících jsou proto lidé jako Ryan Opaz, bloger na Catavino a pořadatel European Wine Bloggers Conference, Heini Zachariassen, zakladatel aplikace Vivino nebo blogerka Janna Rijpma Meppelink z NOMOh . O loňském Port Wine day píšeme zde .

Oenoforum: česká mezinárodní soutěž letos v Lednici udělila 137 medailí

Výsledky soutěže Oenoforum 2016 V jubilejním desátém ročníku české mezinárodní soutěže Oenoforum 2016, která přijímá přihlášky vín z celého světa a koná se pod záštitou OIV, se letos poměřilo 456 vín přihlášených z devíti zemí. Přihláška jednoho vína stála 1600 CZK a dvoudenního hodnocení se v Lednici ve dnech 21. až 22.  dubna zúčastnilo celkem třicet sedm hodnotitelů z deseti zemí. Do konečného žebříčku se dostala vinařství z devíti přihlášených zemí oproti loňským osmi , ale letošní součty obsahují jeden nepříjemný diplomatický omyl.