Přeskočit na hlavní obsah

Indie je obchodní výzva. Nejen Čína

Indové pijí

Spotřeba vína v Indii dosáhla v roce 2009 ne příliš vysoké 0,01 litru na obyvatele. Indové jej v poměru k celkové spotřebě alkoholu v roce 2014 vypili 0,1% (lihoviny se na spotřebě podílely 93,1%, zbývajících necelých 7% připadlo na pivo). Celková spotřeba vína mezi lety 2009 až 2011 stoupla z 4 tisíc hl na 33 tisíc hl.
Pokud tento trend bude pokračovat, je výzvou místním vinařům i importérům. Někteří domácí producenti této výzvě čelí lépe, jiní hůře. Zato importéři neváhají, diplomaticky podpořený argentinský Malbec se představuje, Proseccu se dveře otevřely a Pernord Ricard je na trhu aktivní již řadu let a jako jediný z mezinárodních nápojových gigantů vlastní v zemi úspěšné vinařství Nine Hills.

Zájem o vína nového světa

Pernord Ricard India vidí příležitost ve spotřebitelích, kteří své nákupy pečlivěji zvažují. Francouzská vína jsou skvělá, ale nárůst indických znalců vín starého světa není tak vysoký, jako nárůst příznivců vín s dobrým poměrem výkon cena, zejména žen a mladých lidí.
Proto skupina sází i na Jacob's Creek, kterého v roce 2013 prodala 58.000 kartonů z celkově prodaných 80.000 kartonů australských vín.
"Australské víno jako kategorie se prodává téměř dvojnásobně ve srovnání s francouzskými víny. Jen vína Jacob's Creek prodáme více, než se v Indii prodá všech francouzských," říká Kartik Mohindra, obchodní ředitel mezinárodních značek Pernod Ricard India. Podle nejnovějších údajů prodala tato značka i v roce 2014 více než 60.000 kartonů.
"Vybudovali jsme značku, která byla hnací silou růstu v kategorii australského vína," dodává Mohindra k Jacob's Creek.

Konkurence a kdo chybí

Toho může využít i importér australského Hardys, společnost Sula Selections, v jehož portfoliu jsou další úspěšné značky včetně nabídky vín z Jižní Afriky, Chile a Argentiny. Nick Pringle tvrdí, že "Hardys od Jacob's Creek převezme vedení prodejů mezinárodních vín v Indii." Pringle, bývalý profesionální hráč kriketu a obchodní ředitel Accolade Wines, říká: "Jsme světovým lídrem a na každém trh, kde jsme, chceme být číslem jedna."

Budoucí vývoj

Na trhu se zatím ještě neprosadila žádná francouzská značka, ale ani vína z Německa, Itálie, Španělska nebo Nového Zélandu. Trendy ještě nejsou zřejmé, ale v současnosti připadá na červené víno 61% spotřeby, na bílé asi 33% a na rosé zbytek.
"Indie je rodící se ale rostoucí trh, jehož potenciál analyzujeme a těšíme se na jeho rozšíření," prohlašuje Mohindra. Jacob's Creek prodává v současnosti na trhu tři kategorie vín včetně šumivých a odrůdových.
Nick Pringle říká, "Indie je do 10 až 15 let naše. Rádi bychom se za 20 let ohlédli a konstatovali, že naše partnerství se Sula Selection je velmi silné a úspěšné a že Hardys je základem stabilní poptávky na tomto trhu."
Diageo na víno v Indii příliš nevsadilo, naopak koupilo místního významného producenta a distributora lihovin - i když i ten v Bangalore vlastní vinařství. Ale třeba to nebyl šťastný nápad.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Divoké víno, prapředek révy vinné

Vzácná popínavá rostlina I když se postupem času její výskyt snižoval, roste réva divokého vína například u Rýnu, Mohanu i Mosely. V minulosti byla také rozšířena v zátopových oblastech Německa na horním Rýnu jakož i u Darmstadtu dolů k Basileje, ale také v mokřinách Dunaje. Nicméně řeč není o révě jako dnes pěstované rostlině (latinský název Vitis vinifera subsp. vinifera), ale o divoké révě vinné (Vitis vinifera subsp. sylvestris ), o rostlině, ze které dnešní pěstované odrůdy původně vzešly.  Neměla by být zaměňována s tzv divokým vínem, které popíná zdi mnohých domů. To je obvykle buď samo se pnoucí pětilisté tzv. psí víno ( Parthenocissus quinquefolia ) nebo trojlisté ( Parthenocissus tricuspidata ). Obě rostliny jsou z čeledi rodiny révy vinné, původně pocházejí z východní části Severní Ameriky a jsou často používány pro ozelenění obvodových stěn, protože jejich listy neopadávají, naopak na podzim se obarví nádhernou červenou.

Největší sud na světě je z Francie

Největší vinný sud je z Languedocu Největší sud na světě s kapacitou 300 tisíc litrů vína je dvanáct metrů dlouhý, má průměr šest metrů, váží 40 tun a patří Château Puech-Haut . K jeho výrobě spotřeboval bednář Nousseet 37 tun dubového dřeva. Ačkoli může sud pojmout stovky tisíc litrů vína, nesmí být použit pro tento účel. Gérard Bru, vlastník vinařství, řekl, že obří sud pravděpodobně použije pro nejrůznější aktivity a možná dokonce uvnitř udělá vinotéku. Château Puech-Haut je známé i svým spojením s uměním. Gérard Bru zve různé populární umělce k dekoraci běžných sudů. Mnohé z nich jsou nyní vystaveny v galeriích a soukromých sbírkách po celém světě. Tradice Mercieru Sud z Languedocu není první francouzský obří sud. Například na konci XIX století Eugene Mercier ze stejnojmenného šampaňského domu ukazoval obří sud na různých pařížských výstavách. Jeho první sud byl relativně malý, uchoval asi 75.000 lahví (50 tisíc litrů), ale jeho další a nejznámější sud vyroben

Egyptské vinařství na břehu Rudého moře

Miliardářovo vinařství s libanonským vedením Přestože staří Egypťané vyráběli a rádi konzumovali dobré víno, dnešní Egypt je na vinařské mapě pro příznivce vína bílým místem.  To už ale tak úplně neplatí. V egyptském letovisku El Gouna vzdáleném 22 kilometrů severně od Hurgády je vinařství Kouroum of the Nile, které řídí Libanonka Rania Kallas a o výrobu vína pečuje její manžel Labib Kallas. Cíl je jasný - vyrobit na pobřeží Rudého moře dobré egyptské víno. Kouroum of the Nile Nebe nad El Gouna je dokonce i v zimě bezchybně modré, bez srážek, teploměr i nyní ukazuje příjemných 20 stupňů Celsia. To je sice ideálem pro všechny milovníky slunce, kteří chtějí uniknout evropské zimě a několik dní relaxovat na pobřeží Rudého moře, pro vinice ani víno to ovšem úplně ideální není.  Alkohol je tabu Egypt je nejlidnatější zemí v arabském světě, většina z jeho 85 milionů obyvatel jsou muslimové a islám konzumaci alkoholu zapovídá . "Alkohol je zde stále tabu," říká Rania