29. srpna 2015

Od zítřka nové Champagne od Adriany Sklenaříkové za 400 EUR

Tsarine by Adriana

Modelka Adriana Karembeu, rozená Sklenaříková, uvádí od této neděle vlastní lahev Champagne pod značkou Tsarine by Adriana.
Bývalá modelka Victoria's Secret je velvyslankyní značky Tsarine šampaňského domu Chanoine Frères z portfolia Lanson International. Toto cuvée se základem Pinot Noir vzniklo ve spolupráci s hlavní vinařkou Chanoine Isabelle Tellier a je distribuováno v lahvích inspirovaných zlatými cibulovitými kupolemi ruských chrámů. Odtud ostatně i název značky.

Champagne Cuvée za 400 EUR

Tsarine by Adriana bude v prodeji výhradně v síti hotelů a restaurací britské Crazy Bear Group za 400 EUR a samotnou kampaň odstartuje Adriana Karembeu v Oxfordshire Stadhampton Garden Party na podporu Macmillan Cancer Support.

Narozeniny slaví Jaroslav Suský a Ctirad Králík

Narozeniny dnes slaví Jaroslav Suský z Němčiček a Ctirad Králík z Břeclavi.

28. srpna 2015

Gruzínské Saperavi s dotací, Rkaciteli s trojnásobnou

Dotace gruzínské sklizně 

Během loňského vinobraní sklidili v Gruzii 124.606 tun hroznů. Odhady pro letošní rok se pohybují ještě o 30% výše.
V rámci vládní kampaně "Rtveli" (Sklizeň), oficiálně zahájené 20. srpna, se zaregistrovalo 87 společností.
Politické události posledních let v sousedních zemích způsobily pokles vývozu gruzínského vína na hlavní exportní trhy, což vedlo i ke snížení produkce hroznů. 
Aby podpořila produkci hroznů, rozhodla vláda o pokračování dotace produkce, kdy budou dotovány hrozny odrůd Rkaciteli, Kakhuri Mtsvane a Saperavi.
Dotace dosáhne výše 0,13 EUR za jeden kilogram hroznů Rkaciteli a Kakhuri Mtsvane a 0,05 EUR za Saperavi a budou  vyplaceny do dvou týdnů po sklizni.

Narozeniny slaví Jiří Maděřič

Narozeniny dnes slaví Jiří Maděřič z Moravského Žižkova.

27. srpna 2015

Žebříček francouzských vinařů miliardářů

Francouzští vinaři miliardáři

Bernard Arnault
Mezi pěti sty nejbohatšími Francouzi je okolo 10% vlastníků vinařství a château. Bernard Arnault, vlastník Moët Hennessy Louis Vuitton se značkami Dom Pérignon, Krug, Ruinart nebo Cheval Blanc, opět tento seznam nejbohatších lidí ve Francii vede, jeho jmění vzrostlo na 34,6 miliardy EUR.
Serge Dassault, jehož rodina vlastní Château Dassault v Saint-Emilion ale zejména podniká v leteckém průmyslu, je na pátém místě seznamu s majetkem oceněným na 17,5 miliardy EUR.
Bratři Alain a Gérard Wertheimer, majitelé Château Rauzan Ségla a Château Canon, jsou na sedmém místě s 16,6 miliardami EUR.
François-Henri, majitel Christie, Château Latour Pauillac, Araujo v Napa Valley a několika dalších významných vinařství, je na osmém místě s 12,7 mld. EUR.

Izolace ruského vinařského průmyslu

Zákaz dovozu hroznů ani sudového vína se nechystá

Rusko nezakáže dovoz surovin pro výrobu vína, řekl novinářům v úterý v Petrohradě první náměstek ministra zemědělství Ruské federace Jevgenij Gromyko.
"Žádný zákaz nebude, jen jsme nabídli téma do diskuse," řekl. Podle Gromyka nejsou v současné době tuzemské suroviny konkurenceschopné.
"Je to jedno z nepřímých opatření na podporu rozvoje pěstování hroznů a produkce vína v Rusku", dodal. "Pokud si nedáte takový ambiciózní cíl, nikdy se zde dostatek surovin vyrábět nebude." Současně uvedl, že zatím neexistuje žádný projekt postupného přechodu ruských výrobců na domácí vinařské suroviny.
Lze z toho usuzovat, že v Dagestánu i jinde se s pomocí moskevských dotací jejich produkce již připravuje.

9 z 10 lahví sektu je z dovážených surovin

Proti zákazu se již dříve vyslovil předseda Svazu pěstitelů a vinařů Ruska Leonid Popovič. Podle něj se v zemi každoročně spotřebuje téměř 250 milionů lahví šumivých vín. Ale například společnost Nový svět vyprodukuje asi 1 milion lahví a Abrau-Durso o něco více než 2,5 milionu lahví z ruských surovin.
Bez importu surovin by poptávku po šumivých vínech nebylo možné vůbec uspokojit.

Narozeniny slaví Miroslava Procházková a Jiří Šilinek

Narozeniny slaví Miroslava Procházková z Velkých Pavlovic a Jiří Šilinek z Pavlova.

26. srpna 2015

800 akcí dolnorakouského vinařského podzimu

Dolnorakouský Vinařský podzim

Dvacet let má Dolní Rakousko pod názvem Weinherbst Niederösterreich sjednocenou propagaci podzimních vinařských událostí. Letošní kampaň se ohlíží za 4000 let historie, po kdy určuje život obyvatel regionu vinařství.
Festivaly spojené s vínem mají svou tradici. Pro letošek je ve 150 vinařských obcích naplánováno působivých 800 akcí, propojených prvkem Vinařských cest.
Weinherbst začal v polovině srpna a bude pokračovat až do 28. listopadu.

Světový obchod 2015: italská vína v Číně na výsluní, v Rusku ve stínu

Australské víno v Číně

Po neúspěšném roce 2014 vzrostl import vína do Číny o 51% podle hodnoty a o 38% podle objemu. Zato z Ruska poklesly objednávky na zahraniční víno v důsledku ukrajinsko-ruské krize, pádu rublu a poklesu cen ropy o 35% podle hodnoty a o 25% podle objemu.
Import italského vína do Ruska poklesl o 36% a francouzského dokonce o 45%, což potvrzuje, že krize v první řadě zasáhla vína z relativně vysoké cenové třídy.
Poklesy měn Nového Zélandu, Austrálie i Brazílie hrají do rukou producentům z těchto zemí a značně komplikují život italských a evropských vývozců. I to vysvětluje, že za růstem importu do Číny za prvních pět měsíců letošního roku o více než 50% stojí především úspěchy australského importu (+ 134%), zatímco italští producenti z růstu profitovali nárůstem importu pouze o 18%. 

Prosecco ve Spojených státech

Vedle rozvíjejících se trhů stojí za zmínku růst importu do Spojených států o 23% podle hodnoty a o 2% podle objemu (rozdíl je vyvolaný posílením amerického dolaru vůči euru; vyjádřeno v místní měně se jedná o mírný pokles o 0,5%). Za růstem objednávek z Itálie oproti předchozímu roku zvýšeném o 10% stojí především Prosecco, které se na importu italských vín podílí 48%. Prosecco vévodí i britskému trhu, kde jeho prodeje vzrostly o neuvěřitelných 64% ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Italské sudové víno vzhledem k dozvukům výborné sklizně 2013, stejně jako španělské, v importech roste o 19%, ale jeho ceny ve srovnání s loňským rokem klesly o 14%.

Narozeniny slaví Jan Šťastný, Marek Šťastný a Libor Vajbar

Narozeniny dnes slaví Jan Šťastný ze Svatobořic-Mistřína, Marek Šťastný z Valtic a Libor Vajbar z Kobylí.

25. srpna 2015

Champagne Krug 2015. Jedinkrát za život

Krug Private Cuvée 1915

Šampaňský dům Krug vydraží v Sotheby's v New Yorku 25. září zážitek, který můžete mít pouze jedinkrát za život. Dvoudenní degustaci, která vyvrcholí ochutnáním vzácného Krug Private Cuvée 1915.
V souvislosti s oslavami výročí konce první světové války vyhlásil ředitel Olivier Krug, šestá generace rodiny Krug, tento výjimečný degustační zážitek a životní zkušenost.
Degustace pro čtyři osoby bude obsahovat degustaci Krug Private Cuvée 1915 - z posledních 4 lahví šampaňského, které dosud zůstaly ve sklepích Krug - pod vedením Oliviera Kruga a Sereny Sutcliffe, MW zatím ze Sotheby's.

Zážitek za patnáct tisíc USD

Vydražitel se vrátí do života rodiny Krug v roce 1915, Olivier Krug ukáže vinice v okolí Le-Mesnil-sur-Oger s ochutnávkou pěti ročníkových šampaňských z Clos du Mesnil a večeří v L'Assiette Champenoise, kde mladý tříhvězdičkový šéfkuchař Arnaud Lallement připraví ochutnávku s názvem "Cesta vesmírem Krug".
Druhý den čeká vydražitele ve sklepě vertikální degustace a vrcholem bude otevření a ochutnávka jedné z posledních čtyř lahví Krug 1915.
Vyvolávací cena tohoto zážitku je 15.000 USD. 
V loňském roce vydražil v Londýně aukční dům Bonhams láhev Champagne Pol Roger 1914 za 564 £. Takže uvidíme.

Změny na vinohradnické mapě světa: Dagestán

Dagestánské vinohradnictví se z vůle centra dynamicky rozšiřuje

Ruské legislativní změny


Krize na ruském nápojovém trhu zásadně mění poměry v domácím vinařském a koňakovém průmyslu. Nárůst cen zahraničních produktů na ruském trhu vede k rozsáhlé podpoře domácí produkce, čemuž sekundují změny legislativy.

Od letošních letních změn zákonů je nezbytné, aby pětiletý koňak produkovaly pouze společnosti, které mají kompletní výrobní cyklus včetně vlastní produkce suroviny. Nově je podmínkou pro užití chráněného označení koňaku Dagestán, aby podíl destilátů v něm použitých pocházel nejméně z 80% z výroby v Dagestánu. Dagestán leží na břehu Kaspického moře, sousedí s Gruzií a Azerbajdžánem a žije v něm kolem 2,5 milionu obyvatel.

Dagestánské vinohrady

Na začátku letošního roku byla plocha vinic v Dagestánu 21.200 hektarů a hrubý výnos v roce 2014 přesáhl 137.000 tun. Do roku 2020 je naplánováno zvýšit rozlohu vinohradů na 32,5 tisíce hektarů, aby bylo možné sklízet až 215 tisíc tun hroznů.
Dagestán proto plánuje každoročně vysadit alespoň dva tisíce hektarů vinic, desetkrát více, než každým rokem rozšiřuje své vinohrady největší producent hroznů na světěchilské Concha y Toro. V roce 2014 bylo vysázeno 2.055 hektarů a pro rok 2015 přidělil federální rozpočet Republice Dagestán 348 milionů rublů (4,7 milionů EUR), což je třikrát více než v roce 2014, takže jen na jaře 2015 bylo vysázeno 632 hektarů vinic.
Vinohrady se rozšiřují pouze v oblastech, kde je možné zavlažování. V loňském roce bylo na výstavbu zavlažování věnováno 16 milionů rublů (0,2 milionu EUR). Nové vinohrady s kapkovou závlahou dosáhly plochy 2.000 hektarů.
Pozornost se věnuje přechovávání suroviny v chladu, kapacity pro chladné skladování hroznů jsou již k dispozici v pěti společnostech a existuje již dotační návrh programu na výstavbu průmyslových chladniček s celkovou kapacitou 25 tisíc tun.

Dotace podporují soukromý kapitál

Rozsáhlé dotace přilákaly soukromý kapitál a vinohrady rozšiřují producenti Derbentskij závod igristych vin (2.065 ha vinic), Derbentskij konjačnyj kombinat (910 ha), Izberbashskiy Wine Brandy Factory (50 ha), Kizlyar Cognac Factory a Agrolaiyn (90 ha). Většina těchto producentů kupuje hrozny pro výrobu koňaků a šumivých vín.
V loňském roce tito producenti zpracovali asi 89 tisíc tun, v letošním roce plánují koupit minimálně 120 tisíc tun suroviny, z nichž zatím významnou část importují z Řecka a Moldavska.

Letošní sklizeň

Sklizeň letos začne po 1. září a výkupní ceny suroviny s obsahem cukru nad 16% dosáhnou 17 rublů (0,23 EUR) za kilogram hroznů.
Odhady letošní úrody jsou okolo 146.000 tun. V regionu Derbent lze očekávat 42 - 44 tisíc tun hroznů, v Kayakentsky okolo 32 – 33 tisíc a v Magaramkentsky více než 12 tisíc tun.

24. srpna 2015

Rosé potvrzuje trendy a v letních měsících dále roste

Američtí obchodníci hlásí rekordní prodeje růžového

I letos pokračují trendy z předchozích let, stručně reflektované v letošní zprávě OIV. Spotřeba rosé roste a na této vlně obliby pluje i Château Miraval Brada Pitta a Angeliny Jolie z Coteaux varois en Provence nebo novinka "isk" největšího evropského producenta, francouzské Catsel Group.
Washingtonský obchodník MacArthur Beverages zažívá během posledních pěti let desetinásobné zvýšení tržeb za růžové víno. Australský producent Treasury Wine Estates také potvrzuje trend růstu spotřeby růžového vína v Spojených státech.
Podle manažera Grega Tuttle z Total Wine, největšího amerického nezávislého prodejce vína, který působí ve více než 15 státech již od roku 1991, platí tento trend v celých Státech.
"Prodeje jsou lepší než kdykoli dříve," řekl Tuttle. "Nákupy jsou rozmanitější, prodávají se nejen zavedené značky a obvyklý ovocitý styl růžových vín."

Analýzy tento trend potvrzují

Marketingová společnost Vins de Provence, představující francouzskou vinařskou oblast specializovanou na růžová vína, ve své analýze zveřejněné počátkem tohoto roku potvrzuje nárůst spotřeby nejen sladkých růžových vín, ale i suchých rosé. Údaje ze září 2014 ukázaly, že podíl tzv. "blush" vín během předchozích 12 měsíců klesl. Podle Vins de Provence "white Zinfandel" spadl o 10,5%, ale podíl suchých rosé podle objemu prodejů ve stejném období vzrostl o 5,1%. Přitom maloobchodní prodeje zahraničního prémiového rosé (více než 12 USD za lahev) v roce 2014 vzrostly o 52% měřenou cenou a o 41% měřeno objemem prodeje.

Bohemia Sekt je bez korku, všimli si v zahraničí. A vypisuje odměnu

České vinařství blízko Prahy je bez korku

Zahraniční zprávy zveřejnily s podtitulkem "Z vinařství nedaleko Prahy byl odcizen obří korek, nabízí se odměna 100 lahví sektu za jeho bezpečný návrat," tiskovou zprávu Bohemia Sektu:
"Starý Plzenec, 13. srpna 2015 – Okolí Starého Plzence, sídla společnosti Bohemia Sekt, ještě donedávna zdobily dvě metrové makety sektových korků. Poslední červencový týden, přesněji mezi 29. a 31. červencem, však jeden špunt zmizel. Za pouhý rok si lidé na tyto dekorace zvykli a nyní se nás ptají, kde chybějící špunt je, zda jsme se náhodou nepřestěhovali. Rádi bychom jej proto co nejrychleji vrátili na původní místo. Tomu, kdo ho nalezne, rádi věnujeme jako poděkování odměnu – 100 lahví sektu."

Díky krádeži informace o produkci

Navíc se tak zahraniční čtenáři dozvěděli, že vinařství v roce 2014 prodalo 26 milionů lahví sektů, vín a lihovin, z nichž bylo 10,1 milionu lahví sektů, což bylo o 7 % více než v roce 2013.
Ztráta korku už ale nepřinesla citaci údajů o prodejích tichých vín ani plánovaném rozšíření vinohradů tohoto českého producenta "blízko Prahy".

Narozeniny slaví Lubomír Budný

Narozeniny dnes slaví Lubomír Budný z Tasovic.

23. srpna 2015

Zadlužený manažer rockové kapely Doobie Brothers prodal své kalifornské vinařství

B.R. Cohn Winery prodáno

Skupina Vintage Wine Estates potvrdila nákup Sonoma vinařství B.R. Cohn Winery od Bruce Cohna, manažera americké rockové kapely The Doobie Brothers od roku 1970.
Bývalou mlékárnu koupil Bruce Cohn v roce 1974 a pojmenoval ji Olive Hill Estate Vineyard kvůli 140 let starým francouzským olivovníkům Picholine.
Na přilehlých pozemcích postavil Cohn v roce 1984 vinařství B.R. Cohn Winery, které produkuje vína především z Cabernet Sauvignonu, ale i Pinot Noir, Petit Verdot, Malbec a Syrah, ale stále i extra panenské olivové oleje a vinný ocet.
Cohn vinařství zcela opouští, ale současný vinař Tom Montgomery v roli vinaře konzultanta zůstává.

Vintage Wine Estates posilují

"Jsme nadšeni, že můžeme přivítat B.R. Cohn Winery do naší kolekce klasických vinařství, vinic a značek," řekl Pat Roney, předseda Vintage Wine Estates. "Jsme rodinná firma a máme zájem na zachování kulturního dědictví vinařství B.R. Cohn Winery a přenést je i do budoucnosti. Vinařství B.R. Cohn považujeme za jeden z korunovačních klenotů Sonoma Valley."
Marco DiGiulio, který v letech 2004 až 2010 pracoval jako vinař konzultant pro B.R. Cohn Winery, je nyní hlavním vinařem ve Vintage Wine Estates. "Z těchto důvodů mám zvláštní slabost pro B.R. Cohn", řekl DiGiuilo. "Mám v úmyslu pokračovat ve výrobě vína té nejvyšší kvality, která odrážejí styl Sonoma Valley."

Finanční podrobnosti transakce nebyly zveřejněny, tisk však dříve uvedl že Bruce Cohna tíží dluh ve výši 25 milionů USD.

Narozeniny slaví Miroslav Novotný

Narozeniny dnes slaví Miroslav Novotný z Vracova.